„S” jak skimming
Wypłacasz kartą gotówkę z bankomatu? Korzystaj z tych znajdujących się w bezpiecznym miejscu, których wygląd nie budzi podejrzeń. Dzięki temu unikniesz skutków przestępstwa polegającego na skanowaniu danych z karty – skimmingu.
Skimming jest jednym z najczęściej stosowanych przestępstw związanych z wykorzystywaniem kart płatniczych lub kredytowych. Najprościej rzecz ujmując, jest to nielegalne zeskanowanie danych z paska magnetycznego na karcie i wykorzystanie ich, aby uzyskać dostęp do środków na koncie bankowym jej posiadacza. Jeśli złodziejowi uda się zdobyć także PIN do karty, będzie on mógł również wypłacić cudze pieniądze z bankomatu.
Najczęściej jednak skopiowane karty przestępcy wykorzystują przy płatnościach w internecie, gdzie nie ma wymogu podawania PIN -u. Trzeba pamiętać, że karta może zostać zeskanowana nie tylko w bankomacie, ale też np. w kinach, restauracjach i innych punktach usługowych. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza podczas wakacji, kiedy czasem korzystamy z bankomatów czy sklepów znajdujących się w przypadkowych miejscach.
ABC skimmingu
Jak to wygląda w praktyce? W momencie, gdy korzystamy ze zmodyfikowanego bankomatu, tzn. wyposażonego w specjalnie skonstruowany przez oszustów nielegalny czytnik danych, nasza karta zostanie zeskanowana. Może się też zdarzyć, że i nasze ruchy, np. podczas wpisywania PIN -u, będą podglądane przez miniaturową kamerkę zamontowaną na bankomacie. To jeden ze sposobów na zdobycie naszego PIN -u. Innym sposobem jest zamontowanie w bankomacie atrapy klawiatury, czyli specjalnej nakładki przekazującej dane wprost do rąk skimmera. Ale można tego uniknąć.
Nie dajmy się „skopiować”
Jak ochronić swoją kartę? Podejrzliwość powinny wzbudzić wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie bankomatu: wypukła lub wklęsła klawiatura, jak również wszystkie elementy, które odstają lub są przymocowane do urządzenia. Jednak bez względu na to, czy korzystamy ze zmodyfikowanego, czy dobrego bankomatu zawsze należy pamiętać o ochronie naszego kodu PIN.
Kolejną zasadą jest stały monitoring stanu naszego rachunku, aby w razie czego bezzwłocznie zastrzec kartę pod numerem: +48 828 828 828 lub przeznaczonymi dla klientów PKO Banku Polskiego numerami dla połączeń krajowych: 801 124 365 oraz z zagranicy i z telefonów komórkowych +48 22 639 66 00, +48 81 535 60 50.
Jeśli podczas wakacji w nieznanym miejscu nie mamy pewności, czy bankomaty są bezpieczne, najlepszym rozwiązaniem jest wypłata gotówki przy użyciu telefonu z aplikacją mobilną IKO.
Uwaga na phishing
Użytkownicy bankowości elektronicznej na wakacjach powinni również pamiętać, że skimming to nie jedyne narzędzie w repertuarze „nowoczesnych” przestępców. Innym sposobem na wyłudzenie poufnych danych jest phishing. Na czym polega? Phisher rozsyła fałszywe wiadomości e-mailowe, zawierające informację o dezaktywowaniu konta i konieczności ponownego zalogowania się do serwisu bankowości internetowej poprzez wskazany link. Przekierowanie prowadzi do stworzonej przez przestępców strony, która służy do pozyskania prawdziwych danych właściciela. Niebezpieczne w tym przypadku jest już samo otworzenie linku, które może spowodować, że na naszym komputerze zainstaluje się złośliwe oprogramowanie. Jeśli zostaniemy adresatami podejrzanej korespondencji, najbezpieczniej jest więc zastosować się do zasady 3 x NIE.
Zasada 3 x NIE:
- NIE odpowiadać na podejrzane wiadomości;
- NIE korzystać z załączonego linku;
- NIE udostępniać swoich danych osobowych, loginu i haseł do konta czy kodów jednorazowych.
Olga Kamionek
PKO Bank Polski
Praktyczne porady
- Aplikacja IKO umożliwia wypłatę gotówki bez użycia karty z ponad 10 tys. bankomatów w całej Polsce. Aby podjąć gotówkę, należy wprowadzić na klawiaturze bankomatu kod BLIK albo czek BLIK.
- PKO Bank Polski nigdy nie prosi o podawanie jakichkolwiek danych drogą e-mailową lub SMS-ową. W przypadku otrzymania tego rodzaju korespondencji zalecamy najwyższą ostrożność i kontakt z Bankiem. Strony phishingowe są zawsze blokowane na wniosek Banku. Reagujemy natychmiast po otrzymaniu informacji o wysyłce fałszywych e-maili.
Czytaj także:
Phishing - reaguj natychmiast
Kosztowna kradzież tożsamości
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.