Skimming - jak się przed nim chronić?
Skimming to jedno z najpopularniejszych przestępstw związanych z wykorzystywaniem kart płatniczych lub kredytowych. Choć mówi się o nim od lat, warto przypomnieć o tym zagrożeniu oraz sposobach ochrony przed nim.
Era złodziei kieszonkowych powoli odchodzi do lamusa, gdyż większość z nas nie nosi (lub ma niewiele) gotówki przy sobie. Czasem jednak pieniądze trzeba wypłacić – najczęściej robimy to w bankomacie. A to prawdziwe pole do popisu dla przestępców, którzy wraz z rozwojem nowych technologii szukają sposobów na to, jak uszczuplić nasze konta bankowe. Jednym z nich jest skimming. Najprościej rzecz ujmując, jest to nielegalne zeskanowanie danych z paska magnetycznego umieszczonego na karcie, zgranie ich na czystą kartę (tzw. biały plastik) i użycie tych informacji do uzyskania dostępu do środków na naszym koncie bankowym. Może to tego dojść na dwa podstawowe sposoby:
- poprzez zeskanowanie naszej karty w sklepie, restauracji, na stacji benzynowej czy w innym punkcie usługowym
- poprzez zeskanowanie karty za pomocą zmodyfikowanego bankomatu
Najczęściej tak skopiowane karty przestępcy wykorzystują przy płatnościach kartą w internecie, gdzie nie ma wymogu podawania kodu PIN.
Jak działa skimmer?
Podczas wypłaty w bankomacie skimmer sczytuje pasek magnetyczny karty i przechwytuje informacje o stanie środków na naszym koncie. Urządzenia kopiujące przy bankomatach często są zintegrowane z fałszywą, plastikową nakładką na klawiaturę. Pozwala ona odczytać PIN wprowadzony przez użytkownika. Zeskanowane dane przestępcy nagrywają na tzw. czyste, „białe”, karty kredytowe, a za pomocą wcześniej podejrzanego PINu mogą dokonywać transakcji, wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić w sklepach. Informacja z paska może być przesyłana za pośrednictwem internetu (umieszcza się je np. na hakerskich serwerach) do dowolnego miejsca na świecie, a następnie użyta do wykonana kopii karty i dokonania transakcji.
Jak chronić swoje oszczędności?
Najprostszym sposobem jest zakrywanie klawiatury podczas wprowadzania numeru PIN. Zawsze trzeba się też upewnić, czy osoby postronne nie znajdują się w zbyt bliskiej odległości. W czasie dokonywania wypłaty należy zwrócić uwagę na wygląd samego bankomatu: czy nie jest na nim zainstalowane dodatkowe, niestandardowe urządzenie, np. doklejone nietypowe listwy z nawierconymi małymi otworami, elementy działające jak magnes, klawiatura w postaci doklejonej albo niezbyt dokładnie umocowanej nakładki, elementy, które można oderwać czy odkleić itd. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości należy niezwłocznie zawiadomić bank, firmę, która obsługuje dany bankomat (odpowiednia informacja jest umieszczona na każdym urządzeniu) lub policję.
Aby kontrolować swoje oszczędności warto zachować potwierdzenia wykonanych transakcji i w miarę możliwości weryfikować je z wyciągami generowanymi przez bank. Warto też ustawić limit transakcji na karcie.
Przykłady skimmingu w bankomacie:
- przy czytniku kart widać ślady kleju, zarysowania, widzimy doklejone nietypowe listwy,
- niezbyt dokładnie umiejscowiona nakładka na klawiaturę/klawiatura wystaje ponad obudowę,
- kamera skierowana na klawiaturę,
- kolorystyka niektórych elementów nie pasuje do całości.
Innym sposobem uniknięcia skimmingu jest korzystanie ze sprawdzonych bankomatów znajdujących się w placówkach bankowych, które wyposażone są w tzw. antyskimmery. Najbardziej typowy wygląda tak:
Niestety większość z nas wypłaca gotówkę mechanicznie i nie zastanawia się nad bezpieczeństwem transakcji. Tymczasem wystarczy bardzo niewiele, aby ustrzec się przed późniejszymi przykrymi konsekwencjami. Większość przestępstw związanych ze skimmingiem jest możliwa wyłącznie dlatego, że na bieżąco nie monitorujemy, co dzieje się z naszą kartą i jak jest przez nas wykorzystywana. Jeśli jednak zaobserwujemy coś podejrzanego w transakcjach, które są nią wykonywane, powinniśmy natychmiast ją zastrzec i złożyć reklamacje w banku.
Komentarz Pawła Czerniaka z Centrum Operacji KartowychRozwój technologii kart chipowych powoduje, że przestępstw skimmingowych jest coraz mniej, a pojawiające się kopiowania nie przynoszą już tak dużych zysków przestępcom. Dla banku skimming jest obecnie łatwy do wychwycenia, a w skali globalnej takie zdarzenia stanowią niewielki promil fałszerstw. Polskie banki, wraz z organami ścigania, bardzo sprawnie i skutecznie przeciwdziałają temu procederowi, co odstrasza przestępców od kopiowania kart. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać, że PIN należy bezwzględnie chronić, gdyż jest on „przepustką” do naszych pieniędzy.
Joanna Fatek
Specjalista, PKO Bank Polski
Czytaj także:
Niebezpieczny wirus e-security
Jak nie wpaść w sieć phishingu?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.