2013.06.06

Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

Jeśli zdecydowałeś się powierzyć swoje oszczędności funduszowi inwestycyjnemu, musisz jeszcze wybrać typ funduszu (czyli rodzaj aktywów, w który chcesz inwestować) oraz konkretne Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które będzie zarządzało twoimi środkami.

jak wybrać fundusz inwestycyjny

Rodzaje funduszy różnią się między sobą aktywami, w które inwestują, oraz strategią inwestycyjną. W praktyce oznacza to, że charakteryzują się różnym ryzykiem, czyli poziomem potencjalnych zysków i strat. Przy czym niektóre typy funduszy nie są dużo bardziej ryzykowne niż lokata bankowa, a oferują zwykle nieco większe zyski.

Ocena ryzyka przede wszystkim

Do najbardziej ryzykownych rodzajów funduszy należą: fundusze akcji (inwestują co najmniej 2/3 środków w udziałowe papiery wartościowe notowane na giełdzie), fundusze aktywów niepublicznych (inwestują m.in. w udziałowe papiery wartościowe oraz papiery dłużne spółek nienotowanych na giełdzie), fundusze surowcowe (inwestują co najmniej 2/3 środków w instrumenty finansowe powiązane z rynkami surowcowymi) a także fundusze absolutnej stopy zwrotu (ich celem jest osiągnięcie zysków niezależnie od trendów rynkowych za pomocą spekulacyjnych technik). Jeśli zatem lubisz ryzykować, kuszą cię wysokie zyski i jednocześnie nie boisz się utraty oszczędności, wybierz któryś z powyższych typów.

Mniej ryzykowne typy funduszy inwestycyjnych to fundusze mieszane, które inwestują w różne klasy aktywów, np. akcje, obligacje, instrumenty rynku pieniężnego. Wśród funduszy mieszanych wyróżnia się m. in. fundusze ochrony kapitału (ich podstawowym celem jest zabezpieczenie przed spadkiem wartości aktywów poniżej pewnego poziomu), fundusze stabilnego wzrostu (inwestują maksymalnie 40% środków w akcje) i fundusze zrównoważone (inwestują od 40 do 60% środków w akcje).

Jeśli boisz się utraty swoich oszczędności, zainwestuj w fundusz ochrony kapitału, fundusz dłużny (kupują obligacje) lub fundusz gotówkowy i rynku pieniężnego (inwestuje np. w bony skarbowe). Te rodzaje funduszy nie przyniosą kokosów, ale raczej nie musisz się obawiać się dużych strat w razie nietrafnej inwestycji.

Istnieją oczywiście także inne typy funduszy inwestycyjnych, a rodzaje wskazane powyżej dzielą się na różne podtypy. Zanim zdecydujesz się na jaki fundusz, sprawdź dokładnie, w jakie konkretnie aktywa i na jakim rynku będzie on inwestował (np. fundusz dłużny może inwestować w bardzo bezpieczne obligacje Skarbu Państwa lub w nieco bardziej ryzykowne obligacje korporacyjne, fundusz akcji może inwestować w bezpieczniejsze akcje amerykańskie lub bardziej ryzykowne papiery tureckie).

Który lepszy?

Opłacalność inwestycji w poszczególne typy funduszów zależy także od fazy cyklu koniunkturalnego. Podczas spowolnienia gospodarczego warto inwestować w fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego. Podczas recesji najlepsze wyniki są osiągane zwykle przez fundusze dłużne. Podczas ożywienia lepiej zaangażować swoje środki w fundusze akcji, podczas ekspansji – w fundusze akcji i surowcowe.

Przy wyborze towarzystwa zarządzającego warto kierować się wcześniejszymi wynikami funduszu. Wprawdzie wyniki osiągnięte w przeszłości nie dają żadnej gwarancji, że przyszłe będą równie dobre, ale jeśli dany fundusz regularnie miewa dobre wyniki, to można oczekiwać, że jest zarządzany lepiej od innych (lub przynajmniej, że jego zarządzający mają od innych więcej szczęścia). Nie należy natomiast kierować się nominalną ceną pojedynczej jednostki funduszu – jest ona pochodną pierwotnej ceny, ustalonej przez zarządzających. Nie ma reguły, że niska cena równa się słaby fundusz, a wysoka cena zawsze oznacza dobry fundusz.

Redakcja Bankomanii

loaderek.gifoverlay.png