Obligacje skarbowe – z myślą o pewnej przyszłości
Jeżeli tylko posiadamy oszczędności, które chcemy pomnażać, problemem jest nie brak, ale nadmiar propozycji. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo i zysk, który zapewnia. Obligacje Skarbu Państwa są proste i bezpieczne.
Obligacje skarbowe – proste i elastyczne rozwiązanie
Już sto złotych wystarczy, by stać się posiadaczem obligacji skarbowej. O tym, ile sztuk i jakiego rodzaju obligacje nabędziemy, decydujemy my, zgodnie z naszymi możliwościami finansowymi i planami inwestycyjnymi. To, co charakteryzuje skarbowe papiery wartościowe, to maksymalna prostota, łatwość zakupu, gwarancja zysku i szerokie spektrum możliwości inwestycyjnych.
Różne potrzeby – różne odpowiedzi
Na różnych etapach życia mamy różne potrzeby. Kiedy rozpoczynamy naszą karierę zawodową nie w głowie nam oszczędzanie, raczej myślimy o kredycie na mieszkanie, o zakładaniu rodziny. Na to wszystko są nam potrzebne pieniądze. Często posiadamy już jakieś oszczędności, ale boimy się te środki ulokować, bo za chwilę mogą nam być potrzebne. I w tym przypadku obligacje skarbowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Bo zainwestowane w nie pieniądze pracują na siebie cały czas, a w momencie kiedy będą nam potrzebne, bo np. kupujemy mieszkanie, możemy je przedstawić do przedterminowego wykupu.
Obligacje mogą stanowić również polisę posagową dla naszego dziecka czy wnuka. Mogą nas wesprzeć także w realizacji naszych marzeń, czy być po prostu zabezpieczeniem na przyszłość.
Obligacje Skarbu Państwa – potwierdzone autorytetem Państwa
Do wyboru mamy cztery rodzaje obligacji, różnią się one wysokością oprocentowania, sposobem jego naliczania i wypłaty oraz terminem wykupu. Cena jednej obligacji, niezależnie od jej rodzaju wynosi 100 zł.
- Obligacje dwuletnie (DOS), mają oprocentowanie stałe, więc już w dniu zakupu znamy wysokość naszego zysku. Po pierwszym roku oszczędzania odsetki dopisywane są do zainwestowanej kwoty. Przez kolejny rok na nasz zysk pracuje więc kwota wyższa, niż ta, za którą dokonaliśmy zakupu obligacji.
- Obligacje trzyletnie (TOZ) mają oprocentowanie zmienne, jest ono wyliczane i wypłacane co pół roku, w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M oraz mnożnik.
- Obligacje czteroletnie (COI) o oprocentowaniu zmiennym wyliczanym na podstawie wskaźnika inflacji i marży, zysk wypłacany jest co roku.
- Obligacje dziesięcioletnie (EDO) – tutaj także oprocentowanie jest zależne od wskaźnika inflacji i marży, a zysk dopisywany jest rokrocznie do kapitału, co w znaczący sposób podnosi opłacalność inwestycji. Wypłata kapitału wraz z narosłymi odsetkami następuje przy wykupie obligacji. Te papiery wyjątkowo sprawdzają się jako inwestycja z myślą o emeryturze – np. w ramach konta IKE-Obligacje.
W gąszczu propozycji finansowych, jakie docierają do nas ze wszystkich stron, ciężko czasem wybrać tę naprawdę wartościową. Taką, która nie tylko przyniesie nam zysk, ale nie będzie wymagała od nas dużego zaangażowania i da nam poczucie bezpieczeństwa. Taką, jaką są obligacje Skarbu Państwa.
IKE-Obligacje – produkt emerytalny oparty na bezpiecznych obligacjach
Od 2004 roku osoby fizyczne mają możliwość zaoszczędzenia dodatkowych środków, w ramach III filaru, na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE). Jest wiele instytucji, które mogą prowadzić IKE – poczynając od banków, poprzez fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, na zakładach ubezpieczeniowych kończąc. Wśród wielu ofert na rynku, warto jednak zwrócić uwagę na Konto IKE-Obligacje.
Gromadzenie środków w ramach IKE-Obligacje daje szansę na pewny zysk. Po spełnieniu określonych warunków, zysk wypracowany na koncie IKE jest zwolniony z 19% podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki). W dodatku IKE Obligacje nie wymusza regularnych wpłat środków – częstotliwość odkładania pieniędzy jest dowolna.
Obowiązują proste zasady
Każdy oszczędzający na przyszłą emeryturę może odkładać środki w ramach jednego konta IKE. Jednak zgodnie z decyzją ustawodawcy posiadacz konta ma prawo zmienić instytucje finansową prowadzącą jego dobrowolne konto emerytalne. Dzięki temu w każdej chwili można zamienić swoje obecne konto IKE na konto IKE-Obligacje.
Jeżeli zajdzie potrzeba lub konieczność przedterminowego wycofania środków z IKE-Obligacje, czyli przed osiągnięciem uprawnień emerytalnych, jest to możliwe po zapłaceniu podatku i opłat oraz złożeniu wniosku o zwrot zgromadzonych środków.
Dodatkowym atutem konta IKE jest możliwość wskazania osób upoważnionych do otrzymania zgromadzonych na koncie środków w razie śmierci posiadacza konta. W przypadku niewskazania uprawnionej osoby, środki wchodzą do masy spadkowej.
Jak założyć IKE-Obligacje?
Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy o prowadzeniu Konta IKE-Obligacje z Domem Maklerskim PKO Banku Polskiego. Od lutego 2013 każdy posiadacz konta IKE-Obligacje proszony jest także o złożenie dyspozycji, w której będzie określony procentowy udział poszczególnych rodzajów obligacji nabywanych w imieniu oszczędzającego przez DM PKO BP. Dzięki tej dyspozycji przyszły emeryt nie musi osobiście dokonywać zakupu obligacji w placówce. W pierwszym roku funkcjonowania konta, właściciel nie ponosi żadnej opłaty z tytułu prowadzenia rachunku. W drugim roku opłata ta wynosi 0,16% wartości nominalnej posiadanych obligacji. Wartość ta maleje z roku na rok o 0,01 punktu procentowego, osiągając w ósmym roku stały poziom wynoszący 0,10%.
Konto IKE-Obligacje dzięki swej konstrukcji pozwala już bardzo młodym osobom na oszczędzanie z myślą o jesieni życia. Już nastolatki od 16 roku życia mogą dokonywać wpłat na IKE-Obligacje, pod warunkiem, że w danym roku kalendarzowym uzyskały dochód na podstawie umowy o pracę. Systematyczne wpłaty, długi czas oszczędzania gwarantują efekt skali, który owocuje dodatkowym dochodem na emeryturze.
Wiele możliwości zakupu obligacji
Obligacje skarbowe mają bardzo prostą konstrukcję. To, co z punktu widzenia klienta jest najistotniejsze, to gwarancja zysku oraz łatwość zakupu. Obligacje możemy więc nabyć:1. Przez Internet. Tutaj do wyboru są dwie opcje:
w ramach konta Inteligo
poprzez stronę www.zakup.obligacjeskarbowe.pl
2. Zakup przez telefon. Pod numerami telefonów: 801 310210 lub 815 35 66 55 czekają na nas konsultanci, którzy przeprowadzą nas przez proces zakupu.
3. Zakup w placówce. Agentem emisji, czyli instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, jest PKO Bank Polski. Zakupu obligacji można dokonać w oddziałach Banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
Dominika Drzewiecka
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.