Rynek nieruchomości - prognoza na 2014 rok
Kupić własne mieszkanie czy wstrzymać się jeszcze z zakupem? Ceny nieruchomości będą w tym roku nadal spadać, czy warto czekać na kolejne obniżki cen? W branży zdania są podzielone.
1. stycznia 2014 r. weszła w życie większość zapisów zawartych w tzw. rekomendacji S. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, banki nie mogą udzielać kredytów hipotecznych na 100 proc. wartości nieruchomości, a każdy kredytobiorca jest zobowiązany do wpłaty co najmniej 5-proc. wkładu własnego. Wysokość obowiązkowego wkładu w kolejnych latach będzie stopniowo wzrastać (w 2015 r. - 10 proc., w 2016 r. - 15 proc., a w 2016 r. - 20 proc.). Część osób spodziewających się, że nie uzbiera 10 proc., a tym bardziej 20 proc. wartości mieszkania, będzie skłonna finalizować kupno mieszkania jeszcze w tym roku.
"Mieszkanie dla Młodych"
W styczniu pojawił się rządowy program "Mieszkanie dla Młodych", wspierający zakup pierwszego mieszkania przez osoby poniżej 35. roku życia. W przeciwieństwie do obowiązującego w latach 2007-2012 programu "Rodzina na Swoim", w ogóle nie dotyczy on rynku wtórnego - na dopłaty mogą liczyć tylko osoby kupujące mieszkanie od dewelopera lub budujące dom jednorodzinny. Ustalone limity cenowe sprawiają, że nie każdemu uda się z niego skorzystać, a wiele nowych lokali, które spełniają kryteria tego programu, znajduje się raczej na obrzeżach miast.
Zobacz także: PKO Bank Polski w programie "Mieszkanie dla młodych"
Niektórzy analitycy przestrzegają, że program "Mieszkanie dla Młodych" może przyczynić się do wzrostu cen nieruchomości. Deweloperzy mogą stracić motywację do zachęcania nowych klientów niższymi cenami, skoro rząd de facto zaczął ułatwiać zakup nowych mieszkań. Niewykluczone, że część osób przez pewien czas celowo zwlekała z podjęciem decyzji o zakupie własnego mieszkania nie tylko w nadziei na dalszy spadek cen nieruchomości, ale również ze względu na planowane rozpoczęcie właśnie tego programu.
Gospodarka i stopy procentowe
Wiele wskazuje na to, że w naszym kraju - zresztą podobnie jak w innych państwach dotkniętych kilkuletnim spowolnieniem czy wręcz kryzysem - zaczyna poprawiać się sytuacja gospodarcza. Może to przełożyć się na wzrost chęci do kupna własnego mieszkania przez osoby, które odkładały taką decyzję przez ostatnie kilka lat w obawie przed utratą pracy.
Na sytuację na rynku nieruchomości istotny wpływ ma również polityka kredytowa banków. Obecnie stopy procentowe są najniższe od 1989 r. Niskie oprocentowanie kredytów oznacza dla kredytobiorców niższe raty przy jednoczesnym wzroście zdolności kredytowe.
Czy wiesz, że...
Od 2014 r. łatwiej można zostać pośrednikiem i zarządcą nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami do wykonywania obu zawodów nie potrzeba licencji. Zniknął także obowiązek posiadania kierunkowego wykształcenia i odbycia praktyki zawodowej.
Ważnym czynnikiem decydującym o zaciągnięciu kredytu hipotecznego będą, jak zwykle, decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Jak czytamy w opublikowanym w listopadzie 2013 r. raporcie Narodowego Banku Polskiego, "spadek stóp procentowych ma również wpływ na popyt mieszkaniowy, gdyż inwestycyjny zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem może być rozpatrywany jako alternatywa innych form inwestowania środków finansowych, zwłaszcza o długiej zapadalności".
Wynajem będzie popularniejszy?
Jednak z drugiej strony część osób zamierzających kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych może dwa razy zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji ze względu na zapowiedź utworzenia Funduszu Mieszkań na Wynajem. W ciągu najbliższych kilku lat państwo ma zainwestować kilka miliardów złotych w zakup budynków od deweloperów w największych polskich miastach. Fundusz ma inwestować głównie w małe mieszkania wykończone "pod klucz".
Zobacz także: Ruch w nieruchomościach
Na koniec raz jeszcze zacytujmy listopadowy raport NBP, charakteryzujący m.in. sytuację na rynku nieruchomości w pierwszym półroczu 2013 r.: "Liczba mieszkań oddanych do użytku była podobna jak w tym samym okresie poprzedniego roku. Liczba rozpoczętych inwestycji oraz liczba wydanych pozwoleń na budowę były natomiast najniższe od 2006 r. (...) Nadal jednak zapasy mieszkań niemal dwukrotnie przekraczają poziom uznawany za zrównoważony". Można zatem podejrzewać, że nawet jeśli ceny nieruchomości pójdą w górę, nie nastąpi to z miesiąca na miesiąc.
Mariusz Tomczak
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.