Badanie Visa Europe: za granicą korzystamy z kart znacznie rzadziej niż w kraju
Wyniki badania pokazują, że obawy o możliwość płacenia kartą są istotnym powodem wymiany waluty przed wyjazdem dla połowy podróżujących za granicę Polaków.
61 proc. podróżujących Polaków1 woli płacić kartą w porównaniu z innymi sposobami płatności w przypadku transakcji w kraju, jednak odsetek ten spada do 34 proc. w odniesieniu do płatności dokonywanych za granicą - pokazują wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Visa Europe. Jednym z głównych powodów niechęci do korzystania z kart podczas podróży zagranicznych jest nieuzasadniona obawa o brak możliwości płacenia nimi w miejscu docelowym podróży.
Istotną przeszkodą okazuje się także przekonanie, że gotówka zapewnia większe bezpieczeństwo w porównaniu z innymi sposobami płatności.
- Wśród wielu podróżujących wciąż żywy jest mit, że jedynie gotówka pozwala na swobodne płacenie za towary i usługi podczas wyjazdów zagranicznych. Gotówka ciągle jest też uznawana za najbezpieczniejszą metodę płatności podczas takich podróży. Oba te przekonania są błędne: karty są akceptowane w niemal każdym zakątku świata. Gwarantują przy tym znacznie większe bezpieczeństwo niż gotówka w portfelu, którą w wypadku kradzieży tracimy bezpowrotnie - komentuje Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. - Do używania kart za granicą przekonuje się jednak coraz większe grono osób. W 2014 r. użytkownicy kart Visa wydanych w Europie dokonali nimi ponad miliard operacji zagranicznych - dodał Jakub Kiwior.
Według wyników badania Visa Europe 50 proc. podróżujących Polaków, którzy dokonują wymiany waluty przed wyjazdem, robi to z obawy, że nie zapłaci kartą w miejscu docelowym podróży. Im dalsza podróż, tym świadomość dotycząca akceptacji kart jest coraz mniejsza. Ponad 90 proc. z nich uważa, że bez problemu zapłaci kartą w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Jednak już połowa sądzi, że nie będzie mogła zapłacić w ten sposób w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (48 proc.) czy w Brazylii (52 proc.), a aż trzech na czterech podróżujących Polaków (73 proc.) uważa, że z karty płatniczej nie będą mogli skorzystać w Tajlandii, choć infrastruktura płatnicza jest dobrze rozwinięta w tym kraju tak bardzo nastawionym na turystów.
- W dzisiejszych czasach nie musimy już martwić się o to, że gdzieś na świecie nie będziemy mogli skorzystać z naszej karty. Karty Visa akceptowane są w 38 milionach placówek w ponad 200 krajach. Jeżeli natomiast ktoś będzie potrzebował gotówki za granicą, w samej tylko Europie może ją wypłacić w niemal 400 tys. bankomatów2. Podróżujący mogą więc cieszyć się bezpiecznym dostępem do swoich środków pieniężnych w dowolny sposób, w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie - dodaje Jakub Kiwior.
Duża grupa podróżujących Polaków decyduje się na wymianę waluty przed wyjazdem za granicę ze względów bezpieczeństwa. 41 proc. czuje się pewniej korzystając z gotówki za granicą. Płacenie kartą podczas podróży zapewnia poczucie bezpieczeństwa jedynie 18 proc.. 43 proc. podróżujących Polaków do wymiany gotówki przed wyjazdem motywuje m.in. obawa przed oszustwami przy używaniu kart płatniczych za granicą.
- Korzystanie z karty płatniczej Visa, także za granicą, jest wbrew mitom wygodne i bezpieczne, szczególnie w porównaniu z popularną gotówką. W wypadku utraty karty możemy ją zastrzec i całą odpowiedzialność za ewentualne nieuprawnione transakcje ponosi wówczas bank-wydawca naszej karty3. Co więcej, podczas pobytu za granicą, możemy skorzystać z dodatkowej pomocy oferowanej przez bank-wydawcę karty, np. awaryjnej wypłaty gotówki czy karty zastępczej podsumowuje Jakub Kiwior.
Źródło: Visa
- Podróżującym nazywana jest tu osoba, która odbyła podróż zagraniczną przynajmniej raz w ciągu ostatnich 3 lat.
- Znajdź najbliższy bankomat za pomocą wyszukiwarki: http://www.visa.com/atmlocator/index.jsp#(page:home).
- Do momentu zastrzeżenia karty odpowiedzialność użytkownika za ewentualne transakcje nieuprawnione jest ustawowo ograniczona do 150 euro.
Czytaj także:
Visa Europe wdraża usługę tokenizacji
Karta czy gotówka?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.