2014.09.02

Karty szkolne - wygodne, bezpieczne i nowoczesne

Kolejna innowacja PKO Banku Polskiego dla uczniów. Karta szkolna umożliwia nie tylko wstęp na teren szkoły, ale także posiada funkcję płatniczą. Umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych, które są wygodne, bezpieczne i szybkie. We wrześniu i październiku ruszy pilotaż w pięciu pierwszych szkołach.

Karta szkolna

Jak to działa?

Na terenie szkół uczestniczących w projekcie instalowany jest system kontroli dostępu w postaci elektrozamków (System Kontroli Dostępu). Następnie do placówek oświatowych przekazywane są karty z indywidualnym wizerunkiem danej szkoły. Dzięki nim możliwe staje się wejście na teren budynku. - Poprzez projekt karty szkolnej chcemy wspólnie z nauczycielami i rodzicami jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na terenie szkoły. Aktywnie wspieramy także edukację ekonomiczną, która jest jednym z obszarów działalności Fundacji PKO Banku Polskiego – mówi Urszula Kontowska, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Jednym z celów projektu jest właśnie podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczniów. Innowacją jest zaś możliwość aktywacji funkcji płatniczej „wejściówek”. Karta szkolna opiera się na modelu karty przedpłaconej, do której przypisany jest techniczny numer rachunku. Kartę można zasilać, przelewając lub wpłacając środki w oddziale PKO właśnie na ten numer rachunku.

  • Każda ze szkół posiada indywidualny, wybrany przez siebie wizerunek awersu karty.

Jak aktywować funkcję płatniczą karty?

Karta szkolna ma domyślnie wyłączoną funkcję płatniczą i tylko od ucznia i jego rodziców zależy czy będzie z niej korzystać. Możliwość dokonywania płatności można aktywować poprzez pierwsze jej użycie np. w sklepie lub w bankomacie PKO Banku Polskiego, potwierdzając transakcję przypisanym do karty numerem PIN. Aby zasilić kartę wystarczy zwykły przelew z dowolnego rachunku bankowego lub dokonanie wpłaty w oddziale PKO Banku Polskiego.

Korzyści płynące z posiadania karty szkolnej

Karta umożliwia dokonywanie płatności na całym świecie, w tym także płatności w internecie oraz płatności zbliżeniowych. Gotówkę można wypłacać bez prowizji w ponad 3 tysiącach bankomatów PKO Banku Polskiego. Transakcji kartą możemy dokonywać do limitu ograniczającego pojedynczą operację (500 zł) lub do wysokości środków na koncie, który sprawdzić możemy w bankomatach oraz oddziałach PKO Banku Polskiego. Wydanie i użytkowanie karty jest bezpłatne.- Wyposażając kartę szkolną w funkcję płatniczą, umożliwiamy uczniom praktyczną naukę zarządzania własnymi finansami, a także oswojenie się z instrumentem, którego z pewnością będą używać w dorosłym życiu - podkreśla Tomasz Górnicki, lider projektu karty szkolnej w PKO Banku Polskim.

  • Szkoły nie ponoszą żadnych kosztów związanych z projektem. System Kontroli Dostępu do budynków finansowany jest przez Fundacje PKO Banku Polskiego. Za wydanie i posiadanie karty PKO Bank Polski nie pobiera żadnych opłat. Dodatkowo karta umożliwia bezpłatne wypłaty gotówki w bankomatach PKO Banku Polskiego oraz bezpłatne płatności kartą w kraju i zagranicą.

Program karty szkolnej adresowany jest do szkół ponadpodstawowych. W pilotażu uczestniczy 5 szkół: dwie z Wrocławia i po jednej z Puław, Nowego Tomyśla oraz Gniezna. Łącznie PKO Bank Polski wyda uczniom w tych szkołach prawie 4,5 tysiąca kart. W ramach wsparcia edukacji ekonomicznej uczniów Bank przygotował także scenariusz lekcji dotyczącej bezpiecznego poruszania się w świecie finansów, w tym bezpiecznego korzystania z kart płatniczych. Pracownicy Banku przeprowadzą takie lekcje wśród uczniów szkół biorących udział w pilotażu.

Karolina Tomczak
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Akademia młodego finansisty

Lekcje inne niż wszystkie

Sześć kroków do nowoczesnej edukacji finansowej dziecka

loaderek.gifoverlay.png