2013.06.12

Wszystko o płatnościach kartami zbliżeniowymi

Płatności bezstykowe to wielki krok w kierunku ograniczania posługiwania się tradycyjną gotówką. Zbliżasz kartę do czytnika i... już zapłacone! Posługiwanie się kartami zbliżeniowymi jest całkowicie bezpieczne.

karty wachlarz

We współczesnym świecie dominują dwa systemy płatnicze: Visa i MasterCard. PayWave to nazwa technologii zbliżeniowej kart wykorzystywanej w systemie płatniczym Visa, z kolei MasterCard nazywało swój system zbliżeniowy PayPass. O tym, jaki system płatniczy obowiązuje w placówce handlowej czy usługowej, informuje m.in. specjalna naklejka umieszczana zazwyczaj na drzwiach wejściowych.

Karty zbliżeniowe są wyposażone nie tylko w pasek magnetyczny i mikroprocesor, ale przede wszystkim w specjalną antenkę. To ona, łącząc się z terminalem POS, umożliwia dokonywanie transakcji zbliżeniowych. Jak się przekonać, czy w portfelu masz kartę zbliżeniową? Sprawdź, czy jest na niej informacja o systemie (payWave bądź PayPass) albo czy posiada piktogram przypominający falę radiową.

Wygoda i szybkość

Używanie kart zbliżeniowych jest wygodne, bo niezwykle szybkie – transakcja trwa kilka sekund, a sama płatność zaledwie ułamek sekundy. Nie musisz podawać numeru PIN pod warunkiem, że zakupy nie przekraczają kwoty 50 zł. Gdybyś chciał zapłacić za nie więcej, zostaniesz przez sprzedawcę poproszony o dodatkową autoryzację (np. podanie PINu).

Karta zbliżeniowa to doskonały sposób na codzienne zakupy, nawet te najdrobniejsze (np. w kiosku, aptece, kinie czy na stacji benzynowej). Dzięki niej nie musisz nosić w portfelu pliku banknotów. Karta zbliżeniowa zawsze szybciej „zapłaci” za twoje zakupy – kilka sekund to krócej niż wyszukanie monet w kieszeni i oczekiwanie na wydanie reszty.

Pełne bezpieczeństwo

Płatności zbliżeniowe są bezpieczne. W czasie projektowania i produkcji kart zastosowano bowiem ultranowoczesne rozwiązania techniczne w zakresie ochrony przed działaniami oszustów. Aby zrealizować prawidłowo transakcję zbliżeniową, karta musi być umieszczona w odległości kilku centymetrów od czytnika. Nie można przechwycić danych zapisanych na karcie zbliżeniowej przebywając, nawet dłużej, obok niego.

  • Karta „działa” tylko przez chwilę – aktywacja następuje jedynie na wyraźny sygnał terminala płatniczego. Terminal nie autoryzuje transakcji, jeśli w jego zasięgu znajdują się dwie (lub więcej) karty zbliżeniowe „gotowe” do działania czy inne karty (np. bilety komunikacji miejskiej zakodowane na specjalnych plastikowych kartonikach).

Po przyjęciu płatności czytnik od razu dezaktywuje się, dlatego nie musisz obawiać się, że przez przypadek zapłacisz za czyjeś zakupy. Karta przechowywana w portfelu jest całkowicie „bezczynna” i sama z siebie nie wysyła fal radiowych. Jakby tego było mało, wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie w postaci wspomnianego już limitu wartości pojedynczej transakcji (50 zł) oraz ograniczenia w ilości dziennych transakcji.

O czym powinieneś pamiętać?

Karta zbliżeniowa umożliwia dokonywanie zakupów bez wypuszczania jej z rąk. To dlatego nigdy nie powinieneś tracić jej z oczu. Jeżeli płacisz np. za obiad w restauracji, kelner nie ma prawa odchodzić z nią na zaplecze – powinien albo przyjść z terminalem do twojego stolika, albo poprosić o uregulowanie płatności przy kasie w twojej obecności.

Zawsze powinieneś sprawdzić kwotę, jaką sprzedawca wpisuje do terminala oraz zabrać papierowe potwierdzenie realizacji transakcji (w celu ewentualnej reklamacji). To jednak nawyk, o którym warto pamiętać w przypadku posługiwania się każdą kartą płatniczą, nie tylko zbliżeniową, a nawet płacąc za zakupy gotówką.

Zgubienie lub kradzież

Kiedy kartę zgubisz lub podejrzewasz, że ci ją skradziono, niezwłocznie zgłoś to w swoim banku. Z chwilą zastrzeżenia karty bank przejmuje całkowitą odpowiedzialność za ewentualne transakcje przeprowadzone skradzioną kartą.

A co jeśli nie zdążyłeś zastrzec karty i ktoś zapłacił za zakupy w twoim imieniu de facto kradnąc środki z konta? Odpowiedzialność za ewentualne nieuprawnione transakcje (dokonane np. na skutek kradzieży) jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro. Wiele banków oferuje jednak możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia z tytułu kradzieży takiej karty.

loaderek.gifoverlay.png