2015.05.11

Dlaczego warto mieć rachunek oszczędnościowy?

Obecne oprocentowanie bankowych depozytów niestety nie zachęca do oszczędzania na nich. W wyniku obniżek stóp procentowych dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej, stawki jakie oferują banki stopniały do często symbolicznych wartości. Rachunki oszczędnościowe mają jednak charakterystyczne cechy, które sprawiają, że warto je posiadać, pomimo niewysokiego oprocentowania.

Dlaczego warto mieć rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to jeden z bezpieczniejszych depozytów. W obecnym środowisku niskich stóp, trudno tu liczyć na wysokie zyski. Nie warto jednak pochopnie wycofywać się z posiadania tego rodzaju produktów, mają one bowiem sporo, często ukrytych lub zapomnianych, zalet.

Pomaga zarządzać domowym budżetem

Na rachunku oszczędnościowym pieniądze nie są zamrażane - nie jest to produkt obwarowany jakimiś szczególnymi warunkami czasowymi czy kwotowymi. Może więc służyć jako jeden z instrumentów zarządzania płynnością finansową. Do pieniędzy wpłaconych na konto oszczędnościowe jest stały dostęp, bez ryzyka utraty naliczonych odsetek. Dlatego dobrze mieć zgromadzone na koncie oszczędnościowym środki, które będą stanowić bufor bezpieczeństwa w razie niespodziewanych wydatków. Wypłata w takiej sytuacji nastąpi tak szybko jak ze zwykłego konta osobistego.

Dodatkowo przez to, że nie ma określonych minimalnych kwot, jakie powinny być wpłacone - można tu gromadzić nawet niewielkie środki. Zamiast trzymać gotówkę na koncie osobistym - możemy przynajmniej jej część przelać na konto oszczędnościowe. Choć oprocentowanie nie jest wysokie - zawsze to jednak jakiś procent, podczas gdy rachunek osobisty nie jest oprocentowany w ogóle. W kontekście zarządzania domowym budżetem - lepiej posiadać ROR i konto oszczędnościowe w jednym banku. Jest to po prostu wygodniejsze.

Uczy oszczędzania

Konto oszczędnościowe to produkt bezpieczny - gromadząc na nim oszczędności, nie ponosi się praktycznie żadnego ryzyka. Jednocześnie jest to produkt bardzo łatwo dostępny i nieskomplikowany.

  • Jego założenie i obsługa nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Dostęp i podgląd transakcji, podobnie jak w przypadku kont osobistych, możliwy jest za pośrednictwem internetu.

Choć cechy te nie są niczym odkrywczym - wszyscy je znają, często bywają bagatelizowane. A to ich zbiór sprawia, że konto oszczędnościowe jest pierwszym podstawowym instrumentem do odkładania części z posiadanych środków i wypracowania w sobie stałego nawyku oszczędzania. Konto oszczędnościowe jest więc dobrym punktem wyjścia dla każdej długoterminowej strategii oszczędzania i ewentualnego późniejszego inwestowania.

Czas to też pieniądz

Odkładając środki na koncie oszczędnościowym, kupujemy sobie również czas - aby zgromadzić wystarczającą kwotę do inwestowania w inne instrumenty, ale też, żeby dowiedzieć się, jak najwięcej lub po prostu poczekać na lepsze okazje inwestycyjne.

Zdobycie wiedzy na temat innych sposobów inwestowania zniweluje strach przed nimi i uchroni przed nieświadomym i nieprzemyślanym zaangażowaniem własnych oszczędności. Nie czekajmy jednak na superokazje i nie zwlekajmy z odkładaniem pieniędzy na trochę dziś zapomnianym, tradycyjnym koncie oszczędnościowym. Im szybciej zaczniemy regularnie oszczędzać, tym gwarancja sukcesu większa.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl

Czytaj także:

Warto oszczędzać - liczy się każda kwota

Dlaczego warto mieć oszczędności?

loaderek.gifoverlay.png