2010.06.13

Dokumenty tożsamości - cenne jak skarb

Jednym z poważniejszych problemów – nie tylko podczas wakacji – jest utrata dokumentów. Należy je jak najszybciej zastrzec, a utratę dowodu osobistego należy zgłosić w banku.

portfel i klucze

Kradzione dokumenty bywają najczęściej wykorzystywane do celów przestępczych popełnia­nych w imieniu i na szkodę osoby, która dokument utraciła, np. do wyłudzenia kredytu, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia lub korzystania z niego na cudzy koszt, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów czy zwrotu podatków.

Warto wiedzieć, że w Polsce istnieje ogólnokrajowa baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości. Jest to System Dokumenty Zastrzeżone, zorganizowany z inicjatywy Związku Banku Polskich. System został uruchomiony w 1997 r., a PKO Bank Polski przystąpił do niego jako jeden z pierwszych.

  • Pamiętajmy:

    • w czasie wyjazdu nie zostawiajmy bez dozoru dokumentów w hotelach, pensjonatach, namiotach czy na plaży;

    • nie należy zostawiać dokumentów w samochodzie;

    • zawsze trzeba uważać na kieszonkowców.

System działa w trybie on-line. Informacja wskazująca na to, że dokument znajduje się w bazie, a tym samym powinien być wyeliminowany z obrotu, pojawia się u uczestników Systemu w czasie niemal rzeczywistym. Dane o zastrzeżeniach trafiają do banków, ale są dostępne także dla innych podmiotów: operatorów telefonii komórkowej, Poczty Polskiej, pośredników finansowych, agencji rozliczeniowych, firm leasingowych, notariuszy, firm ochroniarskich, hoteli, wypożyczalni, agencji pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości. W Centralnej Bazie Danych Systemu jest zgromadzonych ponad 850 tys. informacji o utraconych dokumentach.

Ze statystyki Związku Banku Polskich wynika, że tylko w 2008 r. policja zanotowała ponad 19 tys. przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby. W tym samym czasie w bankach odnotowano ponad 12 tys. prób dokonania oszustw z użyciem skradzionych lub podrobionych dokumentów na ogólną kwotę ponad 320 mln zł.

Każdego dnia przestępcy podejmują kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem, przy różnego rodzaju transakcjach. Oto jeden z przypadków potwierdzających przydatność Systemu. Osoba posługująca się skradzionym dokumentem wynajęła samochód i sprzęt narciarski, następnie zawarła umowę najmu mieszkania, z którego bardzo szybko się wyprowadziła, sprzedając wcześniej cały sprzęt AGD. Następnie zgłosiła się do banku w celu założenia rachunku. Nie udało jej się to dzięki odnotowaniu dokumentu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Pamiętajmy, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na policji czy w urzędzie nie wystarcza. Należy jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zgłosić fakt utraty dokumentu także w swoim banku.

Praca Systemu Dokumenty Zastrzeżone oraz wewnętrznego systemu PKO BP, służącego do dystrybucji danych odbywa się w trybie on-line, więc wszystkie informacje znajdujące się w Centralnej Bazie Zastrzeżeń PKO Banku Polskiego są na bieżąco aktualizowane.

EWS

loaderek.gifoverlay.png