2013.05.12

Konto dla najmłodszych

Nowoczesny, bezpieczny serwis bankowości internetowej jest dostosowany graficznie do wieku i gustu dziecka. Za jego pośrednictwem młody człowiek może: inicjować przelewy internetowe i doładowania telefonu komórkowego oraz zakładać wirtualne skarbonki, aby oszczędzać na wybrany przez siebie cel.

Nowa oferta obejmuje dwa rodzaje rachunków: PKO Konto Dziecka oraz dowolny typ ROR dla rodzica prowadzony w PKO Banku Polskim. Dla klientów, którzy nie posiadają ROR i nie są zainteresowani rachunkiem ze standardowej oferty, Bank przygotował specjalną możliwość: PKO Konto Rodzica. Dziecko może mieć maksymalnie dwa konta – otwarte przez każdego z rodziców (w przypadku gdy mają oni oddzielne rachunki). Po ukończeniu 13. roku życia będzie ono automatycznie przekształcane na PKO Konto Pierwsze.

  • PKO Konto Dziecka jest:

    • bezpieczne – rodzic decyduje o udostępnieniu dziecku możliwości dokonywania przelewów i je autoryzuje;

    • bezpłatne – założenie i posiadanie rachunku;

    • atrakcyjnie oprocentowane: 4,5 proc. do kwoty 2500 zł i 2 proc. powyżej 2500 zł w skali roku z tygodniową kapitalizacją odsetek.

Jak założyć konto?

Konto Junior będzie dostępne w ofercie PKO Banku Polskiego od lipca. Posiadaczem rachunku jest dziecko, ale nie może ono samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na koncie, tj. dokonywać wypłat i przelewów. Do dysponowania rachunkiem upoważniony jest tylko rodzic.

Aby założyć PKO Konto dla Dziecka powiązane z rachunkiem rodzica, wystarczy jeden z dokumentów dziecka: akt urodzenia, dowód osobisty, paszport lub legitymacja szkolna.

  • Serwis ma możliwość personalizacji. Młody użytkownik ma do wyboru kilka tapet oraz możliwość wgrania własnej. Może również zmienić zarówno nazwę konta, jak i awatar, w zależności od swoich upodobań. Ich edycja nie wymaga akceptacji rodzica.

Serwis transakcyjny dziecka

Proces pierwszego logowania przebiega w prosty sposób. Rodzic otrzymuje hasło, które przekazuje dziecku. Następnie posiadacz rachunku zmienia je na bardziej przyjazne, łatwiejsze do zapamiętania.

Serwis ma możliwość personalizacji. Młody użytkownik ma do wyboru kilka tapet oraz możliwość wgrania własnej. Może również zmienić zarówno nazwę konta, jak i awatar, w zależności od swoich upodobań. Ich edycja nie wymaga akceptacji rodzica. W przypadku powiązania rachunku tylko z jednym z rodziców lub w sytuacji, kiedy korzystają oni ze wspólnego konta, ekran będzie prezentował dane wyłącznie jednego rachunku.


Przelewy i doładowania

W ramach PKO Junior dziecko może inicjować przelewy, doładowania telefonu komórkowego, dodawać nowych odbiorców. Wykonując każdą z tych czynności decyduje ono, który z rodziców ma zaakceptować jej realizację. Wybór będzie widoczny tylko w sytuacji, kiedy rodzice mają osobne rachunki. W każdej chwili młody właściciel ma dostęp do historii wszystkich operacji.

Dla dzieci od 0 do 9 lat opcje inicjowania przelewów i doładowań są domyślnie wyłączone. Gdy rodzice uznają, że ich pociecha jest już gotowa na wdrożenie kolejnych opcji, będą mogli je włączyć.

Wirtualne skarbonki i odznaki

W ramach serwisu dziecko może zakładać wirtualne skarbonki, za pomocą których uczy się zarządzania swoim „minibudżetem” i odkładania nawet małych kwot pieniędzy na upragniony cel.

Za regularne wpłacanie, dokonywanie przelewów, oszczędzanie czy planowanie maluch otrzymuje odznaki. Są one graficznie dostosowane do wieku dziecka.


Wyzwania

W ramach zadań rodzice będą mieć możliwość stawiania najmłodszym wyzwań i przyznawania nagród za ich realizację. Mają one na celu rozwijanie u dzieci takich umiejętności jak: planowanie, odpowiedzialność, systematyczność czy wytrwałość.

  • Program edukacji ekonomicznej najmłodszych

    PKO Bank Polski od początku istnienia realizuje działania służące popularyzacji wśród dzieci wiedzy z zakresu finansów, bankowości, kształtowaniu nawyku oszczędzania i przedsiębiorczości, a także wyrabianiu w młodych ludziach świadomości społecznej i obywatelskiej. W ramach edukacji ekonomicznej najmłodsi mają do dyspozycji:

    • Poradnik ekonomiczny dla najmłodszych „Brawo Bank” (dodatek do „Poradnika Bankowego”). W każdym numerze proponowane są rebusy, zagadki, krzyżówki. Bank zaprasza najmłodszych czytelników do aktywnego uczestniczenia w tworzeniu poradnika oraz udziału w ogłaszanych konkursach.
    • Audycje radiowe „SKO – Słu­chaj, Kalkuluj, Oszczędzaj” nadawane na antenie Polskiego Radia w paśmie „Jedynka Dzieciom”. Prowadzone w formule edutainmentu promują ideę oszczędzania. Zadania edukacyjne realizowane są nie tylko poprzez przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu bankowości i świata finansów, ale również poprzez rozwijanie wśród dzieci świadomości społecznej i ekologicznej.
    • Grupa Szkoły Oszczędzania funkcjonująca w serwisie Nasza Klasa. Pod opieką Eksperta – Lokatki dzieci poznają ciekawostki dotyczące ekonomii, ekolo­gicznego stylu życia i oszczędzania. Profil ma ponad 65 tys. użytkowników.
    • Filmy edukacyjne dla dzieci w serwisie YouTube. Filmy obejrza­no już ponad 480 tys. razy.
    • Profil facebook.com/PKOBankPolskima już ponad 33 tys. fanów. Na bieżąco publikowane są aktywności związane z programem, zachęcające do oszczędzania od najmłodszych lat.

Dominika Bień

loaderek.gifoverlay.png