2014.03.17

Kasa dla żaka

Dofinansowywane przez państwo kredyty studenckie mają dwie bezkonkurencyjne zalety - są korzystnie oprocentowane, a ich spłata rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu studiów.

Pierwsze tygodnie roku akademickiego, zwłaszcza tego debiutanckiego, wiążą się zawsze z koniecznością załatwienia miliona spraw. Warto jednak znaleźć czas, by odwiedzić oddział PKO Banku Polskiego i zainteresować się preferencyjnym kredytem studenckim dofinansowanym z budżetu państwa. Kwota 600 zł miesięcznie (przez 10 miesięcy w każdym roku akademickim) przez cały okres studiów to duże wsparcie dla budżetu młodego człowieka i jego rodziców.

Co za ulga

Ten zastrzyk gotówki udzielany jest na korzystnych warunkach: jego koszt w znacznej części jest dofinansowywany z budżetu państwa. Oprocentowanie pożyczki stanowi równowartość połowy wysokości stopy redyskontowej NBP. Aktualnie oprocentowanie preferencyjnej pożyczki to jedynie 1,375 proc. (w skali roku). Wygodna jest także forma spłaty - zaczyna się dopiero w dwa lata po ukończeniu studiów i rozłożona jest na dwukrotnie więcej rat niż liczba wypłacanych rat kredytu.

Minimum formalności

Wnioski o preferencyjne kredyty studenckie można składać co roku od 1 października do 15 listopada.

Pożyczki przysługują osobom studiującym na dowolnej uczelni, także prywatnej. Na każdy stopień studiów (licencjackie, magisterskie, doktoranckie) składa się oddzielny wniosek. Formalności ograniczone są do minimum - aplikujący o pożyczkę student musi jedynie spełniać kryteria dochodowe (średni dochód na osobę w rodzinie w roku akademickim 2013/2014 nie mógł przekraczać 2300 zł) oraz mieć nie więcej niż 25 lat przy rozpoczęciu studiów (nie dotyczy to drugiego kierunku czy studiów doktoranckich). Zabezpieczeniem kredytu jest poręczenie rodziców. W przypadku bardzo niskich dochodów można wystąpić o poręczenie finansowania w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Maksimum korzyści

Z uwagi na niskie oprocentowanie warto skorzystać z preferencyjnego kredytu niezależnie od kondycji studenckiego budżetu. Można z niego uczynić źródło bieżącego dochodu - pozwalające na opłatę czesnego, wynajem stancji, zakup podręczników, opłacenie jedzenia czy dojazdu do domu - a ewentualną nadwyżkę wykorzystać bardziej kreatywnie. Ustawodawca nie narzucił bowiem żadnych ograniczeń co do przeznaczenia środków. Można je zainwestować z myślą o przyszłości, ale także założyć dzięki nim własną działalność. Dla przedsiębiorczego studenta to wyjątkowa okazja na tanie finansowanie rozwoju firmy.

Preferencyjne kredyty studenckie w PKO Banku Polskim

  • możliwość uzyskania kredytu przez studentów posiadających niską zdolność kredytową (nie osiągają dochodów),
  • dostosowanie okresu spłaty do możliwości kredytobiorcy,
  • możliwość karencji w spłacie kredytu i odsetek,
  • brak opłat za wcześniejszą spłatę i dokonywanie nadpłat,
  • brak opłaty przygotowawczej za rozpatrzenie wniosku oraz przygotowanie i zawarcie umowy w przypadku posiadania ROR w PKO Banku Polskim.

Agata Gołębiewska

  • OPINIE UŻYTKOWNIKÓW

    Karolina Bodora
    trzeci rok stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

    Studia na dowolnej uczelni medycznej, choćby i odległej o setki kilometrów od domu - to wielkie marzenie, dostępne dla nielicznych. Doświadczenia wielu przyjezdnych są podobne: po pierwszej euforii przychodzi proza życia - konieczność opłacenia akademika, podręczników, dojazdów. Kredyt studencki znacząco ułatwia studia poza domem.

    Łukasz Muszyński
    studia doktoranckie, Uniwersytet Warszawski

    Analizowałem dostępne na rynku kredyty i wiem, że nie ma tańszego finansowania dla młodych ludzi. Liczę, że gdy dostanę dobrą pracę, bez większego problemu będę mógł spłacić zadłużenie.

loaderek.gifoverlay.png