2015.03.12

Mieszkanie dla Młodych, cz. 1: dla kogo i na jakie mieszkanie?

W ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) możliwe jest uzyskanie 10 lub 15 procent dofinansowania wkładu własnego ze środków budżetu państwa. Dodatkowe wsparcie finansowe przewidziane jest dla rodzin z trojgiem dzieci. Program obwarowany jest jednak kilkoma istotnymi warunkami. Dotyczą one zarówno kupującego, jak i nabywanej nieruchomości.

Mieszkanie dla młodych - dla kogo i na jakie mieszkanie

O środki w programie MdM mogą starać się wyłącznie osoby młode, nabywające swoje pierwsze, w dodatku nowe mieszkanie. Jednym z podstawowych warunków uzyskania finansowego wsparcia jest zaciągnięcie kredytu na co najmniej 50 procent ceny mieszkania, na okres min. 15 lat w jednym z banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

  • Od początków działania programu, kredyty z dopłatą MdM dostępne są m.in. w PKO Bank Polskim.

Dla kogo dofinansowanie?

O dofinansowanie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" mogą starać się osoby pozostające w związku małżeńskim, single i osoby samotnie wychowujące dzieci. W przypadku osób żyjących w związkach nieformalnych - nie mają możliwości uzyskania dofinansowania jako para, o kredyt i dopłatę może ubiegać się więc tylko jedna z tych osób. Istotnym kryterium otrzymania wsparcia jest wiek kredytobiorcy - wsparcie przyznawane jest osobom do 35. roku życia. Ostatnim momentem na złożenie wniosku jest rok kalendarzowy, w którym kredytobiorca (beneficjent programu) kończy 35 lat. W przypadku małżonków, warunek ten dotyczy młodszego z nich.

Osoby ubiegające się o kredyt i dopłatę w ramach programu MdM nie mogą być w dniu nabycia mieszkania lub domu, ani też wcześniej, właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Nie może im również przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. Nie mogą być także współwłaścicielami budynku, jeśli w razie zniesienia współwłasności mieliby prawo do co najmniej jednego wydzielonego lokalu mieszkalnego. W przypadku małżonków - warunki te dotyczą obojga z nich.

Jeżeli osoba, chcąca skorzystać z dofinansowania wkładu własnego, w chwili starania się o kredyt wynajmuje mieszkanie lub przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, musi zobowiązać się do rozwiązania umowy najmu lub zrzeczenia się wspomnianego prawa i opróżnienia lokalu z chwilą uzyskania własności nowego mieszkania. Dokładnie określono termin, w jakim ma to nastąpić - nie później niż w 6 miesięcy od daty zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania kredytowanego w ramach programu.

Na jakie mieszkanie może być przeznaczony kredyt z dopłatą?

Dofinansowanie w programie MdM przyznawane jest wyłącznie w przypadku zakupu mieszkań i domów na rynku pierwotnym - od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Ich przeznaczeniem ma być zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy i musi być zasiedlone przez niego po raz pierwszy. Nie może więc być to lokal przeznaczony na działalność gospodarczą czy na wynajem.

Dodatkowo, powierzchnia użytkowa lokum nie może przekraczać 75 m2 w przypadku lokalu mieszkalnego i 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego. Jeśli nabywca starający się o dofinansowanie wychowuje co najmniej troje dzieci, parametry te wynoszą odpowiednio - 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu. Warunkiem, jaki musi spełniać kredytowana nieruchomość, jest także jego cena. Nie może ona przekroczyć wskazanych, maksymalnych wartości.

  • Maksymalna cena zakupu 1 m2 powierzchni użytkowej nabywanej nieruchomości dla konkretnych lokalizacji jest na bieżąco aktualizowana i publikowana przez BGK.

Program może się zmienić

Opisane zasady dotyczą stanu prawnego na pierwsze miesiące 2015 roku. Osoby zainteresowane dofinansowaniem w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" muszą jednak liczyć się z tym, że obecnie obowiązujące zasady mogą ulec zmianie. Jeszcze na ten rok zapowiadana jest bowiem nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.

O pozostałych warunkach programu i planowanych zmianach przeczytacie w kolejnej części poradnika: "Mieszkanie dla Młodych - ile środków można uzyskać?".

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl

Czytaj także:

Kredyt hipoteczny: na początek wyższa rata. Dlaczego?

Wakacje kredytowe - jak to działa?

loaderek.gifoverlay.png