Bankowość dla najmłodszych
Nowoczesny program edukacji ekonomicznej przygotowany przez Bank to unikatowe
rozwiązanie na skalę światową. Dzieci poprzez zabawę wprowadzone zostaną w tajniki gospodarowania finansami.
Harv Eker, który w dwa i pół roku został milionerem, autor bestsellerowej książki „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”, ostrzega: „Albo ty będziesz kontrolować pieniądze, albo one będą kontrolować ciebie”. O tym, że pieniądze nie przychodzą same, wiedzą nawet małe dzieci. Sztuką jest je zarabiać, pomnażać i utrzymać. Sama świadomość tego faktu nie zmienia jednak naszego stanu posiadania. Do tego niezbędna jest bowiem wiedza i działanie.
Lepiej od razu nauczyć młodego człowieka prawidłowych nawyków, niż później je zmieniać.
Początek roku szkolnego to doskonały moment na rozpoczęcie nauki również w obszarze finansów. Do szkół idą uczniowie z pokolenia Z (urodzeni po 1990 roku), otwarci, dorastający w świecie nowych technologii, dla których nie istnieje życie bez tabletów, smart fonów i internetu. PKO Bank Polski specjalnie dla nich przygotował oprócz dostępnego w szkole SKO, wyjątkową ofertę PKO Junior. Obie w nowoczesnej i przyjaznej formie. W sam raz dla ciekawych świata najmłodszych.
Internetowe SKO
To nowoczesny system oszczędzania dla uczniów szkół podstawowych dostępny przez komputer, tablet i telefon komórkowy. Dzieci otrzymały do zarządzania swoimi minibudżetami stworzony specjalnie dla nich system bankowości internetowej. Dzięki niemu uczą się oszczędzania, tworząc skarbonki, ustalając cele, które osiągają razem z rówieśnikami, i zdobywając odznaki. Ekonomiczną edukację najmłodszych wspierają nauczyciele, którzy przeprowadzają pierwsze lekcje zarządzania finansami, korzystając z materiałów dostarczonych przez nasz Bank. Szczegóły na stronie.
Oferta PKO Junior
Od lipca br. w Banku dostępny jest nowoczesny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy PKO Konto Dziecka. Jest to jeden z pierwszych na świecie serwisów bankowości internetowej dedykowany dzieciom do 13. roku życia. Serwis transakcyjny wzorowany jest na internetowym SKO, ale rozszerzony o nowe elementy personalizacji (dodatkowe tapety, dźwięki, możliwość wgrania własnego zdjęcia czy zmiany nazwy konta). Młody klient może ustawiać osobisty plan oszczędzania, a także, po akceptacji rodzica, dokonywać przelewów i doładowywać telefon. Rodzice sprawują kontrolę nad kontem dziecka, mogą także ustalać mu wyzwania poprzez specjalną aplikację podpiętą do ich rachunku w systemie bankowości elektronicznej iPKO. Więcej informacji o PKO Junior na stronie.
Konto rodzica
Założenie rachunku córce czy synowi to z pewnością dobre rozwiązanie, które zaprocentuje w przyszłości. W przypadku oferty PKO Konto Dziecka partnerem młodego człowieka w nauce zarządzania jego pierwszym budżetem jest zawsze rodzic lub oboje rodzice. Konto młodego człowieka musi być powiązane z dowolnym ROR-em z oferty PKO Banku Polskiego. W serwisie iPKO dorośli znajdą Aplikację Rodzica, która umożliwia im pełny wgląd w rachunek dziecka i pozwala na akceptowanie inicjowanych przez nie operacji, w tym przelewów zewnętrznych. W ten sposób rodzice pomagają wyrabiać w najmłodszych pożądane nawyki, aby w przyszłości młodzi ludzie potrafili w odpowiedzialny sposób zarządzać swoimi budżetami, inwestować, wydawać i racjonalnie zaciągać zobowiązania.
Liczy się zabawa
PKO Bank Polski przygotował i udostępnił narzędzia ułatwiające najmłodszym przyswojenie tajników wiedzy finansowej. Wystarczy tylko wybrać najwygodniejszy dla nas sposób i bawiąc się z dzieckiem, kształtować w nim właściwe postawy:
• SzkolneBlogi.pl - Platforma społecznościowa, w której szkoły zaangażowane w program SK O opisują działania podejmowane w ramach programu, wymieniają się pomysłami i doświadczeniami z zakresu przedsiębiorczości i edukacji finansowej, a rywalizując w konkursach, mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród.
• Szkoła Oszczędzania - Oficjalna grupa SKO funkcjonująca na serwisie Nasza Klasa. Uczniowie poznają ciekawostki dotyczące ekonomii, ekologii i oszczędzania. Mają możliwość zagrania w grę Władca Monet.
• Edufilmy - Na kanale SKO w serwisie YouTube znajdują się filmy edukacyjne, wypowiedzi twórców i uczestników programu SKO oraz reklamy bankowe.
• Poradnik dla rodziców - Publikacja dla zaangażowanych rodziców, której celem jest inspirowanie i podpowiadanie, jak stać się wzorem dla swoich dzieci w zakresie gospodarowania finansami, jak rozmawiać z pociechami o pieniądzach, w jakie działania i decyzje je angażować, jak rozwijać w maluchu zaradność i przedsiębiorczość.
• „Przygody Kuby Pieniążka i żyrafy Lokatki” - Ten dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy przybliża najmłodszym podstawowe pojęcia z zakresu edukacji finansowej. Jego bohaterowie odpowiadają na pytania o pochodzenie i funkcje pieniądza, zdradzają, na czym opiera się działalność banków.
• „Brawo Bank” - Poradnik ekonomiczny dla najmłodszych. W każdym numerze obok wywiadów, opowiadań oraz porad proponowane są rebusy, zagadki i krzyżówki. Magazyn jest bezpłatny. Dostępny na stronie www.bankomania.pkobp.pl oraz w wersji interaktywnej na tablety z Androidem, iPhone’y i iPady.
• „SKO – Słuchaj, Kalkuluj, Oszczędzaj” - Audycje radiowe nadawane na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Dzieci uczą się m.in., jak gospodarować pieniędzmi, pomnażać oszczędności, a także dowiadują się, jak ważne jest dzielenie się i pomaganie innym. Gośćmi audycji są eksperci bankowi.
Dobre nawyki
Całe nasze życie składa się z nawyków. To one decydują o tym, kim jesteśmy i czy osiągniemy stawiane sobie cele. Warto zadbać o to, aby od początku nasze dzieci miały właściwą postawę wobec
finansów. Bo to, na czym się koncentrujesz, decyduje o tym, co finalnie otrzymujesz od życia, jak mówi Harv Eker.
Iwona Wardzyńska-Kaźmierczak
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.