2014.07.24

Emerytura we własnych rękach. Co wybrać: IKE-Obligacje czy IKE-Inwestycje?

Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od oszczędzającego, a zwłaszcza jego wieku, wiedzy o rynku kapitałowym, skłonności do ryzyka, a także ilości i rodzaju środków zgromadzonych dotychczas w ramach trzeciego filara systemu emerytalnego.

Aby po przejściu na emeryturę i utrzymać standard życia zbliżony do tego z okresu aktywności zawodowej, warto zawczasu odkładać środki z myślą o jesieni życia. Jednym ze sposobów jest oszczędzanie w ramach programu Indywidualnych Kont Emerytalnych. Można je założyć w Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP i w wybranych oddziałach PKO Banku Polskiego

Dwa konta, wiele korzyści

Brak opodatkowania zysków, bezpieczeństwo gwarantowane przez Skarb Państwa oraz samodzielne decydowanie o rodzaju i ilości nabywanych papierów wartościowych – to najważniejsze zalety konta IKE-Obligacje. Nie ma żadnych opłat za jego prowadzenie w roku kalendarzowym, w którym podpisano umowę. W kolejnych latach są one naliczane od wartości nominalnej obligacji zapisanych na koncie według stanu na dzień 31 grudnia danego roku (szczegóły są dostępne na stronie internetowej obligacjeskarbowe.pl).

Najważniejsze korzyści wynikające z posiadania konta IKE-Inwestycje to: zwolnienie z podatku od dochodów kapitałowych, szeroki zakres instrumentów finansowych, które mogą być przedmiotem inwestycji, a także stawki prowizji i opłaty niższe od standardowych. Dzięki posiadaniu tego konta można pomnażać środki przy wykorzystaniu rachunku maklerskiego. Każdemu klientowi daje ono swobodę inwestowania i niezależność w zakresie podejmowanych decyzji (więcej informacji znajdziesz na stronie Domu Maklerskiego PKO BP). 

Decyzje inwestycyjne

W ramach konta IKE-Obligacje można nabywać wszystkie rodzaje detalicznych obligacji skarbowych oferowanych na rynku pierwotnym (dwu-, trzy-, cztero- lub dziesięcioletnie). Inwestor może zainwestować swoje środki w jeden bądź kilka rodzajów obligacji. Z kolei IKE-Inwestycje umożliwia zakupy na rynku kapitałowym, za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Jak wiadomo, te ostatnie dają szansę na wyższe zyski, ale niosą ze sobą większe ryzyko. Rozsądek nakazuje, aby w miarę zbliżania się do wieku emerytalnego stawiać na ochronę kapitału, dlatego warto przyjąć generalną zasadę: im bliżej emerytury, tym więcej inwestuję w obligacje

Wiedza o rynku kapitałowym

Konto IKE-Inwestycje jest dedykowane osobom posiadającym co najmniej podstawową wiedzę o mechanizmach rządzących rynkiem kapitałowym, bowiem jego posiadacze decydują się na samodzielne prowadzenie polityki inwestycyjnej. IKE-Obligacje wydaje się „prostsze” w obsłudze, gdyż można tutaj jedynie nabywać papiery emitowane przez Skarb Państwa. Wniosek: im mniej pewnie czujesz się na rynku kapitałowym, tym bardziej kieruj się w stronę IKE-Obligacje. 

Skłonność do ryzyka

Konto IKE-Inwestycje raczej nie jest przeznaczone dla osób, które źle znoszą jakiekolwiek, choćby niskie i krótkotrwałe, spadki wartości swoich aktywów. Natomiast ci, którzy nie boją się ryzyka, nie muszą wszystkich środków odkładać na koncie IKE-Obligacje. Jednakże decydując się na duże zaangażowanie tylko w IKE-Inwestycje trzeba pamiętać o dywersyfikacji oszczędności, aby uchronić swój portfel inwestycji przed przykrymi niespodziankami. 

Dotychczas zgromadzone środki

Środki zgromadzone na koncie IKE-Obligacje lub IKE-Inwestycje można połączyć z resztą pieniędzy zaoszczędzonych dotychczas w ramach trzeciego filara systemu emerytalnego. Przykład: jeżeli jesteś posiadaczem pakietu akcji warto rozważyć, czy w ramach IKE nie nabywać wyłącznie obligacji. Dzięki temu twoje oszczędności będą bardziej odporne na ewentualne niespodziewane zawirowania na rynku. 

  • W 2016 roku wysokość limitu kwoty wpłat na IKE wynosi 12 165 zł

  • Środki z IKE podlegają dziedziczeniu. W momencie śmierci inwestora wypłacane są wyznaczonym uposażonym. Środki zgromadzone w ramach konta IKE są zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

 

Małgorzata Barszcz
ekspert Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Dlaczego i jak mikroprzedsiębiorcy powinni oszczędzać na przyszłą emeryturę

Spełniaj marzenia na emeryturze

loaderek.gifoverlay.png