2011.12.13

Za młodu oszczędzaj na emeryturę

Zadowolony, korzystający z uroków życia emeryt. Czy w polskiej rzeczywistości jest to realne? Ekonomiści przekonują, że tak - pod warunkiem, że o emeryturę zadbamy już na początku kariery zawodowej.

Finansiści alarmują, że ciągle za mało Polaków odkłada pieniądze na starość. Violetta Wróblewska, psycholog biznesu, adiunkt w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie, mówi, że brak potrzeby oszczędzania zauważalny wśród Polaków wynika w dużej mierze z małej motywacji do oszczędzania oraz ze skłonności do konsumpcyjnego stylu życia

- Brakuje nam konsekwencji systematyczności i dyscypliny w oszczędzaniu Trudno jest czasami oprzeć się pokusie przeznaczania pieniędzy na bieżącą konsumpcję - mówi Violetta Wróblewska. A sposobów na mądre oszczędzanie jest wiele.

Emerytura gwarantowana

Reforma emerytalna z 1999 roku wprowadziła w Polsce system składający się z dwóch części. Pierwszą stanowi ZUS, drugą Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Funkcjonowanie obydwu filarów pozwala na rozproszenie ryzyka wypłaty przyszłych emerytur. Na wysokość środków gromadzonych w I filarze nie mamy wpływu (stała składka), ale na to ile pieniędzy zgromadzimy w II filarze, mamy wpływ poprzez wybór OFE.

Dlatego warto postawie na sprawdzonego partnera - PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny. Jego działania opierają się na trzech cenionych przez klientów Banku wartościach: bezpieczeństwie, stabilności oraz tradycji.

  • Finansiści podkreślają, że dodatkowe pieniądze na emeryturę powinniśmy gromadzić wszyscy, kierując się zasadą dywersyfikacji.

Wyniki inwestycyjne

Celem funduszu emerytalnego jest zapewnienie uczestnikom najlepszej przyszłości na emeryturze Na osiągane przez OFE wyniki mają wpływ wahania koniunktury oraz fluktuacje na giełdzie.

PKO BP Bankowy OFE wyróżnia się na rynku bardzo dobrymi wynikami inwestycyjnymi. Wśród 14 OFE działających na polskim rynku jest on jednym z najlepiej zarządzanych. Na koniec września 2011 r. zajął pierwsze miejsce pod względem trzyletniej stopy zwrotu opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. W okresie 36 miesięcy wy­niosła ona 16,14 proc i była wyższa od średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE o 1,38 punktu procentowego Takie wyniki są efektem trafnego doboru akcji oraz innych instrumentów finansowych do portfela funduszu. Warto również zauważyć, że podczas listopadowej - podobnie, jak i sierpniowej - sesji transferowej Bankowy OFE znalazł się na drugim miejscu wśród najczęściej wybieranych funduszy, pozyskując per saldo 10.5 tys. osób.

Dostęp do informacji

PKO BP Bankowy OFE bezpłatnie powiadamia o nowej składce na rachunku za pośrednictwem telefonu komórkowego (SMS), stacjonarnego (SMS głosowy) lub poczty elektronicznej (email).

Stan rachunku można sprawdzić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w Wirtualnym Biurze Klienta na stronie www.pkobpbankowy.pl lub za pośrednictwem Telefonicznego Biura Klienta. Rachunek OFE jest zintegrowany z kontem bankowym. Wchodząc na nie, można w każdej chwili sprawdzić stan oszczędności na przyszłą emeryturę.

 

Mira Ignatowicz

loaderek.gifoverlay.png