2014.02.04

Zmiany w OFE i IKZE od 2014 roku

Zmiany w systemie emerytalnym są już faktem. Co to oznacza dla każdego z nas? Jeśli chcemy, by nasze przyszłe świadczenie pozostało oparte na dwóch dotychczasowych filarach (OFE i ZUS), musimy o to zadbać do końca lipca.

Od 1. lutego obowiązują nowe przepisy dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), które weszły w życie na podstawie ustawy z 6. grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku
z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE (Dz. U. z 31 grudnia 2013 r., poz. 1717 - tzw. ustawa zmieniająca), przy czym od 15. stycznia do 31. lipca br. obowiązuje zakaz reklamy OFE.

Zgodnie z ustawą zmieniającą, otwarte fundusze emerytalne zostały zobowiązane do przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ich aktywów w wysokości odpowiadającej 51,5 proc. wartości jednostek rozrachunkowych, zapisanych na rachunku każdego członka OFE na 31. stycznia 2014 r. Przekazanie aktywów nastąpiło 3. lutego 2014 r. i w związku z tym OFE umorzyły w tym dniu 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunkach członków. Wartość aktywów przekazanych do ZUS została zarejestrowana na indywidualnych subkontach prowadzonych przez ZUS. Pozostałe aktywa zostają nadal w OFE i są inwestowane.

  • Zmienione przepisy przewidują m.in, że OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

Wprowadzony też został minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Do 31 lipca - czas na podjęcie decyzji

Od 1. kwietnia do 31. lipca br. każdy członek OFE będzie miał czas na decyzję, czy jego przyszłe składki emerytalne będą nadal przekazywane w części do OFE, czy w całości do ZUS. Decyzja ta nie musi być ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., będzie można zmienić zdanie, a następnie ubezpieczeni będą mogli decydować w tej sprawie co cztery lata.

  • Bierność w działaniu będzie jednoznaczna z rezygnacją z przekazywania części składek do OFE, a ZUS będzie przekazywał część składki do wybranego wcześniej OFE jedynie za okres do 30. czerwca 2014 r.

Aby część składki członka OFE od 1. lipca br. mogła nadal być przekazywana do OFE, członek OFE powinien złożyć do ZUS stosowne oświadczenie w tej sprawie, według wzoru, który będzie udostępniony m.in. na stronach internetowych: Komisji Nadzoru Finansowego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie można będzie złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłać je pocztą lub przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP.

Istotną informacją dla każdego uczestnika II filaru jest informacja o obniżeniu opłaty od składki pobieranej przez każdy z OFE. Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki została obniżona z poziomu 3,5 proc. do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 proc. do 0,4 proc. Spółka PKO PTE podjęła decyzję o niepobieraniu przez PKO OFE opłaty od składki w maksymalnej wysokości i obniżyła ją do poziomu 1,75 proc.

IKZE i IKE nadal atrakcyjne

Ważne jest uświadomienie sobie znaczenia dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Budując kapitał z myślą o jesieni życia, warto sięgnąć po preferencyjne podatkowo konta: IKE oraz znacząco udoskonalone w tym roku IKZE.

  • Tegoroczną nowością są zmiany w IKZE. Stały limit wpłat w wysokości 4 495,20 zł oraz 10-proc. ryczałtowy podatek od wypłaty środków powinny zapewnić indywidualnym kontom zabezpieczenia emerytalnego należną im popularność.

- W przypadku IKE zyski zgromadzone w całym okresie oszczędzania są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (19 proc.). Oszczędności te przy odpowiednio długim (np. 30 lat) okresie inwestycji i wykorzystaniu pełnego limitu wpłat na IKE (np. 11 238 zł w 2014 roku), mogą sięgnąć nawet setek tysięcy złotych - mówi Ewa Małyszko, prezes PKO BP BANKOWY PTE.

Najważniejsze zmiany dotyczące OFE

 Przed zmianąPo zmianach
Odprowadzanie części składek emerytalnych  Obowiązkowe Dobrowolne: decyzję o przekazywaniu składek do OFE i ZUS lub w całości do ZUS należy podjąć do 31. lipca 2014 roku. Kolejna możliwość zmiany podjętej w tym roku decyzji pojawi się po dwóch latach, a następnie - co kolejne cztery.
Wysokość składki odprowadzonej do OFE3,1 proc. wymiaru składki (np. wynagrodzenia brutto)2,92 proc. wymiaru składki (od lutego 2014 roku)
Limity inwestycyjneOFE inwestują aktywa w akcje (do 40 proc.) i inne instrumenty, przede wszystkim obligacje skarbowe.OFE nie mogą inwestować m.in. w obligacje skarbowe. Ich portfele wypełnią akcje oraz inne instrumenty, w tym obligacje korporacyjne.
Minimalny poziom inwestycji w akcje w 2014 roku wynosi 75 proc., a następnie będzie stopniowo malał i wyniesie: 55 proc. do końca 2015 roku, 35 proc. do końca 2016 roku i 15 proc. do końca 2017 roku.
Opłaty pobierane przez OFE i ZUSMaksymalna opłata pobierana przez OFE od składki wynosi 3,5 proc., z czego opłata odprowadzana do ZUS to 0,8 proc. przekazywanej składki.Maksymalna opłata pobierana przez OFE od składki wynosi 1,75 proc., z czego 0,4 proc. przekazywanej składki stanowi opłatę odprowadzaną obowiązkowo do ZUS.
Dziedziczenie środków pochodzących z II filaraŚrodki podlegają dziedziczeniu, jeśli śmierć członka OFE nastąpiła w trakcie gromadzenia przez niego składek w funduszu.Prawo do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE będzie przysługiwało bez względu na podjętą przez Członka OFE decyzję w sprawie kontynuowania przekazywania części składki emerytalnej do OFE lub przekazywania pełnej składki do ZUS. Środki zgromadzone w OFE i na subkoncie w ZUS będą podlegały dziedziczeniu na tych samych zasadach jak dotychczas. Dodatkowo, wprowadzono nowy zapis o dziedziczeniu środków w okresie trzech lat od przejścia na emeryturę. Osobom uposażonym wskazanym przez emeryta lub jego małżonkowi pozostającemu z nim we wspólności majątkowej (jeśli emeryt nie wskazał osób uposażonych) lub spadkobiercom emeryta (w pozostałych przypadkach), będzie przysługiwało jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS (tzw. wypłata gwarantowana).
Przekazywanie środków z OFE do ZUS Wprowadzono tzw. suwak bezpieczeństwa - oszczędności z OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS. Proces ten ma się rozpocząć na 10 lat przed osiągnięciem przez członka OFE wieku emerytalnego.

Dorota Świtkowska,

PKO BP Bankowy PTE

loaderek.gifoverlay.png