Jak zapanować nad budżetem domowym?
Do końca miesiąca jeszcze dwa tygodnie, a na koncie zostało Ci jedynie kilkaset złotych? Gdzie podziała się pensja? Znowu nie zapłaciłeś czynszu na czas? Brzmi znajomo?…
Jeśli co miesiąc pojawia się ten sam problem – nie panujesz nad domowymi finansami – to nie martw się – jest na to sposób – z moją pomocą odzyskasz kontrolę nad pieniędzmi.
Gospodarstwo domowe to właściwie mała firma. Dlatego podejdź do zarządzania budżetem jak do prowadzenia biznesu, którego jesteś właścicielem. A co chce osiągnąć każdy przedsiębiorca? Oczywiście, jak największy zysk. Postaraj się więc zwiększać dochody Waszego gospodarstwa, chociaż to nie jest łatwe, przede wszystkim zaś ograniczaj koszty i nie dopuszczaj do strat w budżecie.
Od czego zacząć?
Zacznij od wprowadzenia ładu do świata Twoich finansów, np. zbierz w jednym miejscu wszystkie ważne dokumenty, np. rachunki, faktury, potwierdzenia płatności i posegreguj je według kategorii wydatków oraz dat, sprawdź stan swojego konta, a także historię rachunku z trzech ostatnich miesięcy. Może w ten sposób odświeżysz sobie pamięć o finansach.
Kto trzyma kasę?
Wyznacz w domu osobę, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie budżetu i kontrolę Waszych finansów. Jeśli mieszkasz w pojedynkę, to nie masz wyjścia, ten obowiązek spadnie na Ciebie. Zadbaj więc o swoje finanse.
Podzielcie się sprawiedliwie obowiązkami związanymi z zarządzaniem domowym budżetem.
Jak podzielić się obowiązkami finansowymi?
To ważne. Jedna osoba zarządza kasą, ale ktoś inny może płacić rachunki, przygotowywać listę zakupów czy je robić. Możecie również podzielić się zadaniami według zasady – kto z Was umie albo lubi wykonywać daną czynność. Ale kto wtedy będzie płacić rachunki?…
Jakie macie dochody?
Czy wiesz, jaką kwotą co miesiąc dysponuje Twoje gospodarstwo? Ile macie na życie, podliczając wszystkie dochody, np. umowa o pracę, umowa zlecenie, alimenty, stypendium, renta?
Podsumuj Wasze wpływy ze wszystkich źródeł.
Zdarza się czasem (i wcale nie tak rzadko), że członkowie rodziny nie wiedzą wzajemnie, ile zarabia druga strona i jakie mają łączne dochody, nie wspominając już o ukrywaniu przed partnerem informacji o zarobkach. Jeśli macie wspólne konto bankowe, to znacie także odpowiedź na pytanie o wspólne zarobki i łatwiej Wam kontrolować zarówno wpływy, jak i wydatki. Może więc warto rozważyć założenie jednego konta w banku, by uzyskać lepszą kontrolę nad finansami?
Jakie ponosicie koszty?
Powinieneś wiedzieć, ile środków co miesiąc potrzebujecie na życie i tę kwotę zabezpieczyć w planie budżetowym. Oprócz wspólnych wydatków na utrzymanie domu, każdy z członków rodziny ma inne potrzeby. Można więc przyjąć, że każdy z Was jest odrębnym „centrum kosztowym”, które powinno być ujęte w budżecie.
Nie zapominajcie o dzieciach – one też powinny mieć własne pieniądze do dyspozycji, np. w formie kieszonkowego.
Jak podejmować decyzje finansowe?
Na koniec miesiąca usiądźcie wszyscy przy stole i omówcie wykonanie domowego budżetu.
Jeśli bilans jest dodatni i zostały Wam środki, to świetnie, podczas zebrania rodzinnego możecie zadecydować, na co je przeznaczycie – kupicie coś do domu, spędzicie miło niedzielne popołudnie, podzielicie się pieniędzmi czy też odłożycie je na później.
Ważne jest, byście rozmawiali otwarcie zarówno o Waszych potrzebach, planach i celach, jak i ewentualnych problemach finansowych.
Anna Ostaszkiewicz
Anna Ostaszkiewicz
Niezależny ekspert finansowy. Przez wiele lat pracowała w bankach w Polsce i za granicą. Angażuje się w projekty związane z edukacją finansową. Występuje w programach telewizyjnych. Prowadzi stronę poświęconą finansom osobistym: „Anna Ostaszkiewicz – O Finansach Domowych”.
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.