Prognozy gospodarcze ekonomistów PKO Banku Polskiego
W całym 2015 r. wzrost polskiego PKB powinien osiągnąć 3,6 proc. Spadek cen, który utrzyma się jeszcze na początku roku, wyhamuje. W efekcie RPP dokona obniżki stóp proc. o nie więcej niż 25-50 pb. Kurs EUR/PLN w drugiej połowie roku powinien ukształtować się na poziomie ok. 4,2. Dobra sytuacja gospodarcza w środowisku niskich stóp proc. stworzy korzystne warunki dla polskiego rynku akcji.
Dynamika PKB w pierwszej połowie wyniesie 3,0-3,5 proc. r/r, w drugiej połowie roku nastąpi przyspieszenie do 4,0-4,5 proc. r/r. Wzrost gospodarczy będą wspierać niskie ceny ropy, inwestycje publiczne oraz niższe stopy procentowe, które łącznie do dynamiki PKB mogą dodać +1,4pp. W przeciwnym kierunku będą działać recesja w Rosji oraz umocnienie CHF, które łącznie mogą odjąć -0,8pp od dynamiki PKB w tym roku.
Inflacja prawdopodobnie obniży się jeszcze w 1 kw. 2015 r. W efekcie spadku cen paliw wskaźnik CPI może spaść w okolice -1,5% r/r, jednak już od 2 kw. 2015 r. zacznie stopniowo rosnąć wracając w okolice 0 proc. r/r w 3 kw. i osiągając 1 proc. r/r na koniec roku. Przedłużający się okres „deflacji” może skłonić RPP do dalszego luzowania polityki pieniężnej, którego skalę powinno jednak ograniczać silne tempo wzrostu PKB. Wydaje się, że w warunkach „deflacyjnej ekspansji” podzielona RPP nie powinna obniżyć stóp procentowych o więcej niż 25-50pb. Do głębszych obniżek stóp mogłoby dojść w sytuacji silnej aprecjacji PLN lub pogorszenia danych ze sfery realnej.
Kurs EUR/USD zdyskontował już europejskie QE i dalsze ruchy na tej parze walutowej zależą od oczekiwań na podwyżki stóp w USA. Trudna sytuacja gospodarcza wielu krajów rozwijających się (zwłaszcza surowcowych), perspektywa podwyżek stóp w USA oraz narastające oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Polsce będą jednak w I półroczu działać na niekorzyść złotego. W II półroczu poprawa sytuacji na rynkach wschodzących oraz silne ożywienie w Polsce powinny umocnić złotego wobec euro do ok. 4,20.
Solidne tempo wzrostu PKB w środowisku niskich stóp procentowych tworzy korzystne warunki dla polskich akcji. Polskie spółki, pomimo wysokiego wskaźnika P/E nie są przewartościowane. Mnożniki rynkowe trzeba rozpatrywać bowiem w kontekście obecnych i przyszłych rynkowych stóp procentowych, a te pozostaną niskie przez dłuższy czas. Ożywienie gospodarcze przełoży się na poprawę zysków spółek o 7-8 proc. w 2014 i o 8-10 proc. w 2015. Analitycy PKO Banku Polskiego oczekują całkowitej stopy zwrotu dla akcji z GPW na poziomie 5-10 proc. w skali roku. Najważniejsze ryzyka związane są z niepewnością regulacyjną dotyczącą banków (CHF) i sytuacją geopolityczną (konflikt rosyjsko - ukraiński, wzrost znaczenia partii populistycznych w Europie).
Rekomendacje i perspektywy dla poszczególnych sektorów, a także szczegółowe prognozy makroekonomiczne oraz oczekiwania dotyczące rynków stopy procentowej i walut prezentujemy w analizach i komentarzach wideo.
Monika Floriańczyk,
ekspert PKO Banku Polskiego
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.