Tydzień liczb w Katowicach: gra miejska i warsztaty z PKO Bankiem Polskim
PKO Bank Polski jest sponsorem projektu Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024. Cały program trwa 50 tygodni, z czego każdy tydzień ma swój temat przewodni. Bank wziął aktywny udział w Tygodniu liczb od 11 do 17 marca. Zorganizowaliśmy grę miejską, której trasa przebiegała przez cztery katowickie oddziały. 2024-04-11Na Grę Miejską Szlakiem liczb z PKO Bankiem Polskim zaprosiliśmy uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych. Była to pełna zagadek podróż przez Katowice, w której przewodnikami były liczby. W każdej lokalizacji uczniowie rozwiązywali zadania, łamigłówki i rebusy, a ich wyniki stanowiły wskazówki do odnalezienia kolejnych punktów trasy. Na niezłomnych, którzy dotarli do końca czekała niespodzianka.
Podczas tej niezwykłej podróży uczniowie poznali historię pieniądza i dowiedzieli się o ciekawych przykładach architektury Katowic. Pracownicy oddziałów sprawdzali wiedzę matematyczną uczniów, a także uczyli ich zarządzania finansami i uczulali na temat bezpieczeństwa finansów. Istotnym elementem gry była również edukacja w obszarze współpracy i budowania zespołu.
W Tygodniu liczb odbyły się też warsztaty „Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców”. Łukasz Rinkowski i Paweł Olszar z Departamentu Cyberbezpieczeństwa PKO Banku Polskiego na spotkaniu z uczniami poruszyli tematykę bezpieczeństwa w sieci oraz omówili najczęstsze rodzaje oszustw. Opowiedzieli również o tych bardziej wyrafinowanych, tłumacząc na przykład, jak to się dzieje, że cyberprzestępca może śledzić wszystko, co wpisujemy na klawiaturze. Prowadzący pokazali też, jak to się dzieje, że oszuści są w stanie podszyć się pod kogoś, ale też, że złośliwa aplikacja może przejąć nasz SMS.
Kolejny tydzień z udziałem banku w ramach EMNK 2024 rozpocznie się już 15 kwietnia. Tematem przewodnim będą nowe technologie.
***
Katowice jako pierwsze miasto Europy Środkowo-Wschodniej zostały uznane Europejskim Miastem Nauki 2024 (EMN 2024). Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Uzyskanie go było efektem wysiłków Miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim „Katowice-Miasto Nauki”:
- Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
- Politechniki Śląskiej,
- Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
- Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (lider).
Najważniejszym celem EMNK 2024 jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę i zapewnienie jego mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy. EMNK 2024 pozwoli ukazać bogactwo śląskiego środowiska nauki na europejskiej arenie badawczej oraz umożliwi przybliżenie go mieszkańcom regionu.
Organizatorzy postawili sobie za cel, aby w województwie śląskim korzystanie z nauki do rozwiązywania codziennych problemów było powszechną praktyką i oczywistością.
Program obchodów EMNK 2024 jest podzielony na 50 tygodni i budowany wokół 50 problemów polskiej i światowej nauki, których rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na życie codzienne. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Pełen harmonogram wraz z planem wydarzeń znajduje się na stronie Europejskiego Miasta Nauki 2024.