2013.09.10

Jak zdobyć dotację na rozwój firmy?

Jeśli jesteś właścicielem firmy, ale nie masz wystarczających środków na dalszy rozwój, warto skorzystać z funduszy unijnych, a otrzymane pieniądze przeznaczyć na działania innowacyjne oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Zanim wyciągniesz rękę po dofinansowanie dokładnie przeanalizuj potencjalne korzyści i koszty. Pieniądze nie tak trudno otrzymać, ale warto zadbać o dopełnienie wszystkich formalności. Pan Marek, właściciel jednej ze śląskich firm, rok temu ubiegał się o dofinansowanie na zakup maszyn i narzędzi oraz unowocześnienie wyposażenia swojego warsztatu. Musiał jednak zobowiązać się do utrzymania czterech miejsc pracy przez dwa lata. I ty musisz być gotowy na takie wymagania.

  • Kiedy potrzebujesz dofinansowania...
    Przedsiębiorcy ubiegający się o unijną dotację na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych mają szansę na otrzymanie Kredytu „Pod dotację UE”. Dzięki niemu firma zachowa płynność finansową podczas realizacji projektu. Spłata kredytu następuje z dotacji lub ze środków własnych kredytobiorcy (dopuszcza się spłatę kapitału jednorazowo na koniec okresu kredytowania).
    Z myślą o przedsięwzięciach współfinansowanych ze środków funduszy pomocowych PKO Bank Polski stworzył Program Europejski. To kompleksową oferta obsługi bankowej dla podmiotów składających wnioski o wsparcie, wykonawców i podwykonawców tych projektów oraz dostawców niezbędnych usług.

Sprawdź, jakie są twoje mocne i słabe strony. W przypadku wniosków o dofinansowanie przewagą może być to, co na co dzień stanowi barierę w prowadzaniu działalności gospodarczej. Przykład: preferencyjne traktowanie często dotyczy tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw na terenach wiejskich. To dlatego już na samym starcie firma z małej miejscowości jest w uprzywilejowanej pozycji niż przedsiębiorstwo z Warszawy czy Poznania. Poza tym większe szanse, przynajmniej teoretycznie, mają przedsiębiorcy z terenów o wyższym bezrobociu. Rekordowy poziom bezrobocia znajduje się w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie). Nic dziwnego, że przedsiębiorca z Szydłowca mógłby liczyć na większe preferencje niż przedsiębiorca z innych, nawet okolicznych miejscowości.

Najważniejszy jest dobry pomysł. Niby brzmi banalnie, ale część przedsiębiorców po raz pierwszy ubiegających się o środki unijne czasami o tym zdaje się zapominać. Pieniądze nie trafiają bowiem automatycznie do każdej firmy, która chce bardziej rozwijać swoje skrzydła. Rok temu przepadł wniosek na zakup drogiego oprogramowania złożony przez jednego z małopolskich przedsiębiorców, właściciela małego studia graficznego. Nie dał za wygraną i w kolejnym podejściu zdecydował się bardziej szczegółowo opisać cele, które zostaną spełnione dzięki tej inwestycji (np. projektowanie nowoczesnych magazynów interaktywnych). Rezultat: tym razem otrzymał dofinansowanie.

Środki unijne mają, co do zasady, wspierać innowacje. W lepszej pozycji będziesz, gdy brakuje ci środków np. na zakup innowacyjnych produktów, usług czy technologii. Większe szanse na otrzymanie dofinansowania ma podmiot chcący sfinansować zakup komputerów i nowoczesnego oprogramowania niż firma, której środki potrzebne są „tylko” na zakup pojazdów do wykonywania prowadzonej działalności. Jako innowacyjny projekt można uznać np. przekształcenie salonu kosmetycznego w salon świadczący usługi pielęgnacyjne o najwyżej jakości, dzięki użyciu innowacyjnych urządzeń do zabiegów (w tym przypadku celem dofinansowania może być zakup np. nowej kapsuły SPA, nowoczesnej sauny parowej czy urządzenia do peelingu kawitacyjnego).

  • Warto wiedzieć
    Jeżeli planujesz zdobyć dotację na rozwój firmy koniecznie wejdź na stronę internetową www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Znajdziesz na niej aktualne programy, terminy i warunki ogłaszanych konkursów. Korzystając ze specjalnej wyszukiwarki dotacji unijnych (znajduje się w zakładce „Poradnik beneficjenta”) dowiesz się, jakie są możliwości pozyskania środków dla twoich projektów.

Na co należy zwracać uwagę, by nie mieć nieprzespanych nocy? Kiedy otrzymasz pieniądze ściśle trzymaj się obowiązujących przepisów. Kilka lat temu głośna była historia kosmetyczki z Otwocka, która w utworzenie i rozwój nowoczesnego salonu urody zainwestowała otrzymane pieniądze (ok. 180 tys. zł) wraz ze wszystkimi oszczędnościami. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nakazało jednak zwrot całej dotacji wraz z odsetkami. Kobieta miała naruszyć ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, mimo pełnej dokumentacji rozliczeń i legalnego pochodzenia wszystkich środków. Skąd wziął się zatem problem? Otóż właścicielka płaciła gotówką przy rozliczaniu inwestycji, mimo że rachunki przekraczające wartość 15 tys. euro trzeba regulować korzystając z przelewów bankowych.

Dokumentacje aplikacyjną można przygotować samodzielnie, albo udać się po pomoc do firm doradzających przedsiębiorcom w składaniu wniosków o dofinansowanie. Praktyka pokazuje, że najtrudniejsze jest prawidłowe rozliczenie projektu. Przedsiębiorcy bywają kilkakrotnie wzywani do uzupełniania dokumentacji o nowe dokumenty, co wydłuża przekazanie środków na rachunek. I na to również warto być przygotowanym.

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png