2010.06.20

Leasing szyty na miarę

Coraz szerzej stosowaną formą finansowania jest leasing. Zawiera on w sobie zarówno elementy kredytu, jak i pewnej formy dzierżawy.

Samochód firmowy pana Wiesława dostarczał właścicielowi wiele problemów – nie był już tak sprawny jak w latach swojej świetności. Któregoś dnia odmówił posłuszeństwa. Tak więc pan Wiesław wybrał się do serwisu samochodowego z nadzieją na przywrócenie go do użytkowania. Kiedy mechanicy zajmowali się samochodem, pan Wiesław został zaproszony przez obsługę do salonu. Tam zobaczył nowoczesny model z wieloma udogodnieniami. Przedstawiono mu ofertę kupna nowego samochodu.

W czasie pogawędki zjawił się mechanik, który oznajmił, że koszt naprawy będzie bardzo wysoki, a i tak ostateczny efekt stoi pod znakiem zapytania. To bardzo zmartwiło pana Wiesława, gdyż nie dysponował wystarczającymi środkami na kupno nowego samochodu. Wtedy sprzedawca wręczył mu ulotkę z napisem „Leasing dla firm”. Dla wielu przedsiębiorców – również z sektora MSP – leasing jest łatwym i szybkim sposobem finansowania inwestycji. Wciąż pozostaje także najbardziej atrakcyjnym źródłem finansowania – głównie za sprawą uproszczonych procedur. W PKO Banku Polskim jest oferowany przez Bankowy Fundusz Leasingowy (BFL), spółkę należącą do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego.

  • Korzyści z leasingu:

    • korzystanie ze środków transportu czy nowoczesnego sprzętu bez konieczności angażowania znacznych środków finansowych,

    • „tarcza podatkowa” – w koszty uzyskania przychodów wlicza się całą ratę leasingu,

    • mała liczba wymaganych dokumentów,

    • duża elastyczność w zakresie rat leasingowych,

    • korzystne warunki ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez BFL.

Skorzystanie z usługi leasingu na kupno samochodu wymaga czterech prostych kroków.

Po pierwsze – przedsiębiorca musi wybrać samochód, który jest dla niego odpowiedni.

Po drugie – skontaktować się z oddziałem PKO Banku Polskiego lub oddziałem Bankowego Funduszu Leasingowego, gdzie może z doradcami uzgodnić warunki transakcji. Należy tutaj podkreślić, że istnieje możliwość skorzystania z usług leasingu w macierzystym oddziale PKO Banku Polskiego.

Po trzecie – dostarczyć wymagane dokumenty, którymi są np.: NIP, REGON, wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, dokumenty tożsamości, jak również złożyć wniosek leasingowy.

Po czwarte – uiścić opłatę wstępną (istnieje możliwość skompenso­wania zaliczki dla dostawcy z opłatą wstępną dla BFL).

Istnieje też możliwość leasingu z zerową opłatą wstępną. W ciągu dwóch dni przedsiębiorca będzie mógł już cieszyć się nowym samochodem.

Oferta leasingu w szybkim czasie i przy minimalnych wymaganiach pozwoli przedsiębiorcy na zakup nowego samochodu osobowego, dostawczego, ciężarowego, a nawet odnowę całej floty, ale też m.in. linii produkcyjnych, urządzeń, maszyn, nieruchomości. Dzięki leasingowi można również wyposażyć np. gabinet lekarski. W ramach Pakietów Sprzedażowych w PKO Banku Polskim na atrakcyjnych warunkach można sfinansować także maszyny do robót budowlanych, drogowych, ziemnych, maszyny poligraficzne, wózki widłowe czy obrabiarki.

  • Najbardziej rozpowszechnionym podziałem rodzaju umów leasingowych jest podział na leasing operacyjny i finansowy.

Dzięki uproszczonym procedurom możliwe jest zawarcie umów leasingu w bardzo krótkim czasie i bez zbędnych formalności. BFL oferuje zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy, denominowany w walutach obcych, oraz leasing zwrotny. BFL jest bardzo elastyczny pod względem sposobu kalkulacji rat leasingowych, a terminarze dostosowuje do sezonowości działalności swoich klientów. Zwyczajowo stosuje takie rozwiązanie, że wiek leasingowanego przedmiotu oraz okres leasingu wynosi w sumie 8 lat. Możliwe są również inne rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej firmy.

Przez umowę leasingu BFL oddaje do używania przedsiębiorcy określoną rzecz na oznaczony czas, natomiast przedsiębiorca zobowią­zuje się do zapłaty na rzecz BFL w uzgodnionych ratach wynagrodzenia pieniężnego.

Najbardziej rozpowszechnionym podziałem rodzaju umów leasingowych jest podział na leasing operacyjny i finansowy. Podział ten mówi nam o tym, która strona umowy jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego uprawnionym jest finansujący (firma leasingowa), przy leasingu finansowym uprawnionym do odpisów będzie korzystający.

  • Warto wiedzieć

    Po raz pierwszy na szerszą skalę leasing pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych XX wieku. Dziesięć lat później zaczął rozwijać się w Europie Zachodniej. W Polsce jest obecny od 1989 r., kiedy zmiany ustrojowe oraz swobody działalności gospodarczej wymusiły powstanie nowych form finansowania inwestycji.

    W porównaniu z innymi segmentami rynku branża leasingowa rozwijała się bardzo dynamicznie. Od samego początku obserwujemy stały przyrost wartości przedmiotów oddawanych w leasing. Pewna korekta, którą pojawiła się na przełomie 2000 i 2001 roku była spowodowana brakiem dostępu małych firm leasingowych do źródeł finansowania oraz niekorzystnymi warunkami makroekonomicznymi. Sytuacja ta spowodowała, że na rynku pozostało tylko około 40 najsilniejszych spółek. Od 2002 roku możemy obserwować stały przyrost aktywów. W 2008 roku wartość rynku leasingu w Polsce wyniosła 33,1 mld zł.

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing operacyjny, który daje możliwość obniżenia kwoty podlegającej opodatkowaniu. Opłaty leasingowe netto są bowiem w całości wliczane do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala podmiotom osiągającym zyski na skuteczną obronę przed fiskusem (im niższa stawka amortyzacji środka trwałego, tym większe korzyści podatkowe).

Z kolei leasing finansowy (kapitałowy) pozwala na dokonywanie przez korzystającego odpisów amortyzacyjnych, dowolne ustalenie okresu leasingu i wartości wykupu oraz umożliwia dopasowanie warunków umowy do planów i budżetu przedsiębiorcy.

Przy leasingu zwrotnym leasingodawca kupuje środek trwały od dotychczasowego właściciela, a następnie zawiera z nim umowę, dzięki której przedsiębiorca nadal użytkuje przedmiot (choć nie jest już jego właścicielem). Taki typ umowy sprawia, że firma poprawia swoją płynność finansową, a raty leasingowe za użytkowanie sprzętu stanowią dla niej koszt uzyskania przychodu.

Do każdej umowy leasingu samochodów osobowych oraz ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu nieprzekraczającej 3,5 t istnieje możliwość otrzymania ubezpieczenia Assistance VIP Concierge (w ramach promocji okresowych nawet bez opłat). W ramach ubezpieczenia szeroki zakres świadczeń – holowanie pojazdu, dostarczenie paliwa, pojazd zastępczy, zakwaterowanie w hotelu, a nawet organizacja i dostarczenie pod wskazany adres zakupów, kwiatów, prezentów, biletów do kina, teatrów, opery, rezerwacja stolików w wybranej restauracji, organizacja wypoczynku, rezerwacja w klubie sportowym, organizacja opieki dla dzieci.

Należy podkreślić, że dodatkową zachętą dla firm do korzystania z leasingu jest uznawanie tej formy finansowania przy rozliczaniu projektów realizowanych za pomocą dotacji ze strony Unii Europejskiej. Proponujemy także zapoznać się z ofertą BFL na stronach www.bankowyleasing.pl, www.pkobp.pl  lub u konsultantów infolinii: 0 801 350 828

 

Maria Makarska-Cynk

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png