2015.02.06

Prowadzenie działalności gospodarczej a kredyt hipoteczny

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zamierza kredytem hipotecznym sfinansować zakup nieruchomości służącej celom prywatnym, powinna dobrze się do tego przygotować. Będzie bowiem często proszona o przedstawienie zdecydowanie większej liczby dokumentów niż pracownik na etacie.

Prowadzenie działalności gospodarczej a kredyt hipoteczny 

Zanim bank udzieli kredytu na zakup nieruchomości, dokładnie zbada zdolność finansową danego klienta. Pod lupę zostanie wzięta sytuacja jego finansów - wysokość i źródła dochodów, kwoty wydatków, inne zobowiązania. Jeżeli pracuje na etacie - wysokość dochodów zwykle potwierdza się przez zaświadczenie wystawione przez pracodawcę i wyciąg z konta osobistego obrazujący historię transakcji z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy.

  • W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli małych firm czy wykonujących wolny zawód - udokumentowanie faktycznie osiąganych dochodów może być nieco bardziej skomplikowane.

Przygotuj się na kredyt - zgromadź dokumenty

Przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, oprócz standardowo wymaganych dokumentów dotyczących ich osoby oraz kredytowanej nieruchomości, będą proszeni o podanie informacji obrazujących sytuację ich firmy. Przydadzą się więc dokumenty potwierdzające jej prawomocne funkcjonowanie, aktualną kondycję finansową - osiągane przez nią w poprzednich okresach dochody, rodzaj i kwoty zobowiązań czy brak zaległości w ich regulowaniu.

Rodzaj i liczba wymaganych dokumentów będą zależały od formy prowadzonej działalności i przyjętej w tym zakresie przez bank polityki. W większości przypadków konieczne są zeznania podatkowe za rok lub dwa ubiegłe lata, ale też dokumenty potwierdzające aktualne dochody - różne w zależności od sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym. Mogą to być na przykład: bilans oraz rachunek zysków i strat (pełna księgowość), podsumowania lub kopia księgi przychodów i rozchodów (KPiR) czy podsumowanie lub kopia ewidencji przychodów (ryczałt).

Warto mieć również przygotowane chociażby:

  • dokumenty rejestrowe firmy (np. aktualny odpis z KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej);
  • zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, NIP;
  • umowę spółki i oświadczenie o wysokości udziałów - jeżeli dotyczy;
  • aktualne zaświadczenie o braku zaległości wydane przez urząd skarbowy;
  • aktualne zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS;
  • wyciąg z rachunku bieżącego firmy oraz osobistego kredytobiorcy (z 3, 6 lub 12 ostatnich miesięcy).

Istotny warunek - stabilność firmy

Formalności, przez które przedsiębiorca musi przejść w drodze po kredyt hipoteczny, mają pomóc bankowi w ocenie jego stabilności finansowej i wiarygodności. W tym celu stosuje się względem tych klientów jeszcze jeden warunek. Najczęściej na kredyt hipoteczny zaspokajający cele prywatne nie mogą liczyć osoby prowadzące działalność krócej niż rok lub 2 lata (w zależności od oferty i rodzaju działalności).

Odpowiednie przygotowanie się klienta do wnioskowania o kredyt hipoteczny i wcześniejsze zorientowanie się w wymaganiach banku, znacznie ułatwi cały proces. Pomocne okażą się przy tym łatwo dostępne formularze kontaktowe na stronie banku czy całodobowa, funkcjonująca 7 dni w tygodniu, infolinia.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl

Czytaj także:

Kredyt na rozwój

Zarabianie przez oszczędzanie, czyli skąd czerpać środki na rozwój firmy

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png