Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych
Oczekiwane rozszerzenie programu de minimis stało się faktem. 13 listopada 2013 roku PKO Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały kolejną umowę o współpracy w ramach rządowego programu pomocy dla małych i średnich firm. Wsparcie w postaci gwarancji kredytowych BGK przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć także na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Program gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego od marca 2013 roku wspiera mikro-, małe i średnie firmy, które do tej pory nie miały wystarczającego zabezpieczenia i nie mogły otrzymać kredytu. Kredyt obrotowy z gwarancją, według dotychczasowych zasad, umożliwiał pozyskanie środków na finansowanie bieżących wydatków firmy związanych między innymi z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą, zapłatą składek ZUS czy wypłatą wynagrodzeń dla pracowników.
Z tej szansy w PKO Banku Polskim do końca września skorzystało ponad 10 tysięcy przedsiębiorców, a wartość udzielonych kredytów obrotowych przekroczyła 2,2 miliarda złotych.
Oznacza to, że PKO Bank Polski stał się największym kredytodawcą spośród 20 banków udzielających kredytów z gwarancjami de minimis, a ponad połowa przedsiębiorców otrzymujących kredyty w ramach programu zaciąga je w PKO Banku Polskim.
- W Polsce funkcjonuje 1,8 miliona małych i średnich przedsiębiorstw, które tworzą około trzech czwartych miejsc pracy w naszym kraju. Ich rola w tworzeniu polskiego PKB jest fundamentalna – są motorem rozwojowym gospodarki. Paliwem dla tego „gospodarczego silnika” są inwestycje. Dzięki rozszerzeniu programu de minimis o kredyty przeznaczone na rozwój, sektor MSP zyska łatwiejszy dostęp do taniego finansowania. W efekcie skorzystamy na tym wszyscy – podkreśla Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Zasady i warunki udzielania gwarancji dla kredytów inwestycyjnych będą podobne do tych dotyczących kredytów obrotowych. Jednym z wyjątków będzie wydłużony okres gwarancji.
Dla kredytów inwestycyjnych gwarancja udzielana będzie na okres nie dłuższy niż 99 miesięcy i obejmie termin nie dłuższy niż okres kredytu wydłużony o 3 miesiące.
Wysokość gwarancji, analogicznie jak dla kredytów obrotowych, może sięgać nawet 60% kwoty kredytu, a jej maksymalna wysokość to 3,5 miliona złotych. Podobnie jak w wypadku kredytów obrotowych z gwarancją de minimis wszelkie formalności związane z uzyskaniem gwarancji są realizowane bezpośrednio w PKO Banku Polskim, dzięki czemu klient może uzyskać finansowanie kredytem inwestycyjnym nawet w 1 dzień.
Przedsiębiorcy, którzy wcześniej skorzystali z kredytu obrotowego z gwarancją BGK w PKO Banku Polskim, będą mogli wystąpić również o gwarancję dla kredytu inwestycyjnego. Gwarancje nie sumują się, jeśli kolejny kredyt zostanie zaciągnięty po spłacie pierwszego. Jeśli jednak firma zaciągnie kredyt obrotowy i w tym czasie skorzysta z kredytu inwestycyjnego, wówczas łączna wartość obu gwarancji nie może przekroczyć 3,5 miliona złotych.
Szczegółowe zasady otrzymania gwarancji de minimis są dostępne na stronie internetowej www.bgk.com.pl/gwarancje-de-minimis oraz w Warunkach uzyskania w Banku Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis, dostępnych w oddziałach Banku.
Tomasz Filipiuk
Bankofirma
02019.07.04Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość
więcejKonkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Bankofirma
02019.07.04Przejdź płynnie do faktoringu
więcejPo faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.
Bankofirma
02019.07.01Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem
więcejMaciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.
Bankofirma
02019.06.28Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła
więcejKiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.
Bankofirma
02019.06.13Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku
więcejGoście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.
Bankofirma
02019.06.11Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm
więcejPKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim