2013.07.29

Jak założyć działaność? 3 kroki do własnej firmy

Wielu Polaków postrzega założenie własnej firmy jako najlepszy sposób na osiągnięcie godnego poziomu życia i spełnienie swoich ambicji zawodowych. Kiedy mamy już pomysł na biznes, chcemy go jak najszybciej urzeczywistnić. Każdą formę działalności gospodarczej trzeba jednak zarejestrować. Od jakich formalności należy zacząć?

Jak założyć działalność? 3 kroki do własnej firmy

Chociaż stopniowo wprowadzane są kolejne ułatwienia, które mają przyspieszyć proces rejestracji działalności gospodarczej, założenie własnej firmy wciąż pozostaje dość uciążliwym zadaniem i konieczne jest poświęcenie wielu godzin, by uzupełnić wszystkie niezbędne formularze. Nieuniknione będzie również odwiedzenie kilku urzędów. Dopiero wówczas będziemy mogli formalnie rozpocząć inne działania związane z prowadzeniem własnego biznesu.

W poniższym tekście wyjaśniamy krok po kroku, jakie działania należy podjąć i jakie formalności załatwić, aby rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą.

Krok 1: Wypełnienie wniosku

Pierwszym krokiem na drodze do zarejestrowania własnej firmy jest uzupełnienie formularza CEIDG – czyli wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Odpowiedni druk znajdziemy w urzędzie gminy. Możemy również pobrać go ze strony www.firma.gov.pl.

Najistotniejszym elementem wniosku jest wskazanie, jakiego rodzaju działalność będziemy wykonywać. Należy w nim wyszczególnić klasyfikację działalności. Sprowadza się to do tego, że musimy wybrać zakres działań realizowanych przez naszą firmę. Oczywiście, można wskazać kilka obszarów.

  • Przed wyborem rodzaju działalności należy go dogłębnie rozważyć, gdyż określi on, za jakie czynności będziemy mogli wystawiać faktury i jakiego rodzaju koszty będziemy mogli odliczać od przychodu.

Kolejną ważną informacją, jaką zawiera wniosek CEIGD, jest wybór formy opodatkowania i częstotliwość płacenia zaliczek na podatek dochodowy. To właśnie w tym miejscu określimy, czy będziemy rozliczać się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, czy będziemy płacić podatek liniowy. W zależności od tego, jaką formę działalności zamierzamy wykonywać, może istnieć dla nas również opcja rozliczania się przez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub przez kartę podatkową. Ponadto konieczne będzie zadeklarowanie, czy zaliczki na podatek wolimy wpłacać na konto Urzędu Skarbowego raz w miesiącu czy też raz na kwartał.

We wniosku CEIGD określamy również inne dane jak np. nazwę firmy, datę rozpoczęcia działalności oraz to, czy księgowość naszej firmy będziemy prowadzić samodzielnie, czy też zlecimy to zadanie specjalistom z biura rachunkowego.

Najprostszą metodą złożenia wniosku jest wysłanie go przez internet lub bezpośrednia wizyta w urzędzie gminy. Warto jednak zwrócić uwagę, że wybranie pierwszej z wymienionych możliwości nie uchroni nas przed wizytą w urzędzie gminy, gdzie i tak będziemy musieli się stawić by się podpisać.

Krok 2: Wizyta w ZUS

Po wypełnieniu wniosku CEIGD konieczne będzie odwiedzenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu siedmiu dni od zarejestrowania działalności trzeba wypełnić odpowiedni druk – formularz ZUS ZUA – zgłaszający nas do ubezpieczeń społecznych. Jest to dokument, za pomocą którego zgłaszamy się do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, chorobowego, rentowego i wypadkowego. Warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zgłoszenia, gdyż może okazać się, że przysługuje nam preferencyjna wysokość składek przez pierwsze 2 lata działalności firmy. Dla wielu początkujących przedsiębiorców ten zmniejszony ciężar jest istotnym czynnikiem, który pomaga im rozwinąć biznes, zanim zacznie przynosić im znaczące dochody.

  • Jeśli planujemy zatrudniać pracowników, to ciąży na nas obowiązek zgłoszenia również ich do ubezpieczenia w ZUS.

Krok 3 (nie dla wszystkich): Urząd Skarbowy

Jeśli wybierzemy rozliczanie się z fiskusem na zasadach ogólnych i nie będziemy płatnikami VAT, wtedy wizyta w Urzędzie Skarbowym nie będzie konieczna, a odwiedzenie ZUS będzie formalnością zamykającą cały proces. W innym przypadku będziemy musieli złożyć dodatkowe dokumenty w US.

Osoby decydujące się na rozliczanie przez kartę podatkową, ryczałt lub na podstawie podatku liniowego muszą poinformować o tej decyzji Urząd Skarbowy. Zrobią to składając oświadczenie – można to zrobić osobiście w urzędzie lub wysyłając samodzielnie zredagowany dokument listem poleconym.

Osoby chcące wystawiać faktury VAT muszą dodatkowo wypełnić formularz VAT-R i wnieść opłatę skarbową. Czynności te powinny być wykonane najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności.

Przed rozpoczęciem działalności warto jeszcze upewnić się, czy wybrana forma biznesu nie wymaga dodatkowych licencji i zezwoleń (jak np. koncesja na sprzedaż alkoholu). Po zweryfikowaniu tego będziemy mieć pewność, że nasza działalność funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Po przejściu tych kroków możemy skoncentrować się na rozwijaniu własnego biznesu.

Tomasz Filipiak
Redakcja CI

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png