Budżet w kieszeni: smartfonowe aplikacje ułatwiające kontrolę wydatków
Kiedyś najpopularniejszą metodą zarządzania domowym budżetem było prowadzenie specjalnego zeszytu. W oddzielnych kolumnach notowano, ile i na co wydaje rodzina. W ten sposób można było kontrolować i planować wydatki. Teraz, aby rozsądnie dysponować pieniędzmi, wystarczy mieć smartfona i specjalną aplikację.
Bez względu na to, czy mamy iPhone'a czy smartfon działający w oparciu o system Android, bez trudu znajdziemy aplikację pozwalającą na zarządzanie domowym budżetem. Bardziej rozbudowane oprogramowania najczęściej są płatne, jednak większości z nas do kontrolowania domowego budżetu za pomocą telefonu wystarczą funkcjonalności przypisane tym bezpłatnym. I wcale nie skazuje nas to na posługiwanie się anglojęzycznymi wersjami programów. Na rynku dostępne są również ich polskie kopie, co może okazać się sporym ułatwieniem dla wielu osób.
Jak korzystać z aplikacji?
Marta pracuje w dziale HR dużej firmy produkcyjnej. Wraz z mężem wychowują 5-letnią córkę. Przed jej urodzeniem zaciągnęli wspólnie kredyt na mieszkanie. - Po tym, jak urodziła się Zosia i wzięliśmy kredyt - mówi Marta - sytuacja finansowa naszej rodziny zmieniła się. Chociaż oboje z mężem pracujemy, musimy bardzo rozsądnie gospodarować naszymi zarobkami. Inaczej mogłoby nam nie starczyć pieniędzy na pokrycie wszystkich najważniejszych potrzeb - tłumaczy swoją sytuację.
Poszukując sposobu na ułatwienie sobie planowania rodzinnego budżetu, Marta natrafiła na informację o specjalnej aplikacji na telefon. Pobrała ją i okazało się, że ma sporo atutów. - Jest prosta w obsłudze i niezwykle pomocna - mówi Marta. - Na początku miesiąca ustalam limit wydatków, a następnie za każdym razem, gdy coś kupujemy, wprowadzam odpowiedni zapis do aplikacji. Dodatkowo zaznaczam, do jakiej kategorii należy dany wydatek, np. czy są to bieżące rachunki, zakupy żywnościowe czy też drobne przyjemności. W ten sposób w dowolnym momencie miesiąca wiem, ile jeszcze możemy wydać, a dodatkowo, gdy patrzę wstecz, jesteśmy z mężem w stanie zidentyfikować takie wydatki, bez których mogliśmy się spokojnie obyć, a wydane na nie pieniądze przeznaczyć na przykład na zbieranie na wakacje - wyjaśnia.
Dlaczego warto pobrać aplikację?
W odróżnieniu od tradycyjnych form planowania domowego budżetu aplikacje są zdecydowanie prostsze w obsłudze. Ponadto w o wiele przejrzystszy graficznie sposób przedstawiają, na co wydajemy pieniądze - na przykład w postaci kolorowych wykresów.
Dzięki aplikacjom nawet duże zbiory danych są automatycznie przetwarzane. Pozwala nam to oszczędzić czas, który w innym wypadku musielibyśmy spędzić z kalkulatorem w ręku, by ostatecznie dojść do tego, na co wydawaliśmy pieniądze w ostatnich kilku lub kilkunastu miesiącach.
Najpopularniejszymi rozwiązaniami na smartfony z systemem iOS są MoneyWiz - Personal Finance i MoneyZoom - polska aplikacja do zarządzania budżetem domowym i finansami osobistymi. W przypadku Androida najlepiej sprawdzają się takie bezpłatne aplikacje jak Amber Money i iExpense Diary.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych aplikacjami must have dla każdej rodziny są Cellfire, RetailMeNot, które pozwalają korzystać ze sklepowych rabatów i zniżek oraz RedLaser - narzędzie, które zamienia smartfon w podręczny skaner, pozwalający uzyskać podstawowe dane na temat szukanego produktu oraz wskazówki, gdzie można go kupić w najkorzystniejszej cenie.
Piotr Kuczyński
Zobacz także: 5 sposobów na oszczędności w domowym budżecie
Nowe technologie
02018.07.25Suma haszowa, czyli wstęp do blockchaina
więcejSuma haszowa stoi na straży informacji, które są przechowywane i przetwarzane w bazach opartych o łańcuch bloków.
Nowe technologie
02016.10.17Proste kroki do Profilu Zaufanego
więcejUtworzenie Profilu Zaufanego i podpisywanie wniosków oraz dokumentów jest bardzo proste. W kilku krokach można to zrobić za pośrednictwem bankowego serwisu transakcyjnego.
Nowe technologie
02015.11.16Nowe IKO - moc mobilnej bankowości
więcejPKO Bank Polski, lider bankowości mobilnej, wprowadza nową wersję aplikacji na telefony komórkowe. Wygodna, intuicyjna nawigacja zgodna z najnowszymi trendami, dostęp do rachunku i salda przed zalogowaniem, czy wykonywanie operacji bezpośrednio z głównego ekranu – to tylko niektóre z jej zalet. Użytkownicy IKO zyskują dostęp do pełnej bankowości za pośrednictwem telefonu. Obecnie z aplikacji mobilnej Banku korzysta ponad 370 tysięcy osób.
Nowe technologie
02015.07.29Wypłaty BLIK dostępne już w ponad 11 tys. bankomatów
więcejSieć bankomatów Euronet obsługujących wypłaty BLIK powiększyła się o blisko 850 maszyn. Bankomaty umieszczone są w oddziałach: Alior Banku, Credit Agricole, Getin Banku, Idea Banku oraz mBanku na terenie całej Polski.
Nowe technologie
02015.07.27„B” jak bezpieczna bankowość
więcej„Bankowali bezpiecznie”, czyli jak? Nie dali złowić się w sieć phishingu i nie padli ofiarą cyberprzestępców. Wypełnili bezbłędnie nasz test wiedzy, zwyciężyli i zdobyli nagrody. Znamy już laureatów konkursu „Bankuj bezpiecznie”. Jakie są ich rady dotyczące korzystania z bankowości?
Nowe technologie
02015.07.24Bank chce chodzić za nami krok w krok
więcejBanki chcą błyskawicznie reagować na potrzeby swoich klientów, a często nawet wyjść im naprzeciw. To od nas zależy, jak blisko zwiążemy się ze swoim bankiem.