2014.10.14

200 tysięcy użytkowników IKO i transakcja co 20 sekund

Liczba osób, które aktywowały aplikację IKO na swoich telefonach, przekroczyła 200 tysięcy. Użytkownicy dokonali już 1,2 miliona transakcji, z których ponad połowa to płatności bezgotówkowe w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz przelewy. IKO działa na niemal wszystkich telefonach dostępnych na krajowym rynku, a w sierpniu Bank udostępnił klientom nową, znacznie szybszą i wzbogaconą o nowe funkcje wersję aplikacji.

Spośród 200 tysięcy użytkowników IKO 82 proc. stanowią klienci PKO Banku Polskiego, 12 proc. - klienci Inteligo, zaś 6 proc. to osoby korzystające z portmonetki IKO. Od momentu wdrożenia IKO na rynek, wykonali oni telefonami 1,2 mln operacji na łączną kwotę ponad 360 milionów złotych. Obecnie każdego dnia użytkownicy IKO wykonują nawet 5-6 tysięcy transakcji IKO (płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, przelewy, wypłaty z bankomatów). Transakcja IKO jest dziś dokonywana średnio co 20 sekund.

W ciągu kilku tygodni od udostępnienia nowej wersji aplikacji, już ponad 50 proc. dotychczasowych użytkowników zaczęło z niej korzystać. Dotychczasowi użytkownicy używający telefonów z systemami iOS, Android i Windows Phone, mogą zaktualizować aplikację w telefonie, pobierając jej nową wersję z odpowiedniego sklepu (App Store, Google Play lub Windows Phone Store). W telefonach z systemami BlackBerry i tych obsługujących język Java konieczne jest usunięcie starej wersji aplikacji, dezaktywacja aplikacji IKO w iPKO/Inteligo, pobranie nowej wersji ze strony www Banku i ponowna aktywacja (w przypadku portmonetki IKO wystarczy usunąć starą wersję aplikacji, pobrać nową i dokonać ponownej aktywacji na telefonie).

Płatności mobilne IKO - rozwiązanie PKO Banku Polskiego łączące funkcje bankowości mobilnej z możliwością dokonywania płatności mobilnych - pojawiły się na rynku w marcu 2013 roku. Od tego czasu udało się zbudować sieć akceptacji IKO obejmującą 70 tysięcy terminali płatniczych eService, ponad 6 tys. bankomatów PKO Banku Polskiego i Euronet oraz 10 tys. sklepów internetowych, co czyni je najpopularniejszym i najbardziej rozwiniętym systemem płatności mobilnych w Polsce. Również sama aplikacja mobilna jest systematycznie rozwijana. Na bazie płatności mobilnych IKO budowany jest wspólnie z bankami partnerskimi i Krajową Izbą Rozliczeniową Polski Standard Płatności.

Karolina Tomczak
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

IKO będzie rozbudowywane

Polska mobilna

loaderek.gifoverlay.png