2015.07.10

Na urlop bez portfela

Wakacje bez portfela? To możliwe! Wygodnie i bezpiecznie możemy płacić nie tylko kartą, lecz także telefonem komórkowym. Mając dostęp do internetu, zyskujemy kontakt ze światem, a za pomocą aplikacji mobilnej IKO również do swoich finansów. Zapewnia ona dostęp do każdej usługi bankowej, nawet w najgorętszym momencie wakacji.

Na urlop bez portfela

Nieposkromiona ochota na gofra, lemoniadę, konieczność zakupu olejku do opalania, chęć popływania kajakiem czy skuterem wodnym... Nic nas nie zaskoczy! Z aplikacją IKO PKO Banku Polskiego każde życzenie może się spełnić – zawsze mamy dostęp do swoich pieniędzy i możemy zrealizować płatność.

Korzystasz z IKO i wiesz, ile masz

Po zainstalowaniu i aktywowaniu  aplikacji mobilnej, a następnie zalogowaniu się czterocyfrowym kodem PIN od razu mamy dostęp do najważniejszych informacji o naszym rachunku, m.in. wysokości salda, blokadach na rachunku (zrealizowane, lecz jeszcze nie zaksięgowane transakcje) czy historii operacji. Dzięki temu nie musimy pamiętać wszystkich naszych wydatków i zastanawiać się w restauracji, czy wystarczy na zapłacenie rachunku. Aplikacja IKO to idealny sposób na kontrolę wydatków, zwłaszcza podczas wakacyjnych wycieczek.

BLIK i możesz więcej

IKO w telefonie to nie tylko bezpieczny dostęp do pieniędzy, bez potrzeby liczenia drobnych, czy karty. Z powodzeniem zastępuje portfel, także dzięki możliwości wypłat z bankomatów i płatności w sklepach czy punktach usługowych. Funkcje te są możliwe do zrealizowania za pomocą kodu BLIK, który wyświetlany jest tuż po zalogowaniu na ekranie głównym aplikacji. Sześciocyfrowy kod BLIK służy do potwierdzania wszystkich płatności mobilnych.

Sprawdź w terenie

Ten najbardziej widoczny w aplikacji IKO kod umożliwia wypłaty z ponad 10 tys. bankomatów oraz zakupy w ok. 10 tys. sklepów internetowych i wielu dużych sieciach, m.in. restauracji, kawiarni, drogerii, supermarketów, kin, sklepów odzieżowych czy ze sprzętem RTV AGD – każdy z nich można rozpoznać po zamieszczonej w widocznym miejscu naklejce z logo systemu BLIK lub „Tu możesz zapłacić IKO ”. Bankomaty i sklepy w najbliższej okolicy znajdziemy, korzystając z funkcji geolokalizacji w aplikacji IKO  (ikonka z lupą w prawym górnym rogu). Możemy również wyszukać punkty akceptujące, korzystając z mapy w serwisie internetowym pkobp.pl/poi.

Będąc na wakacjach, nawet w mniejszych miejscowościach, można być zaskoczonym, widząc, jak wiele punktów przyjmuje płatność telefonem.

Do czego i kiedy jeszcze może przydać się IKO podczas wakacji?

  • Kiedy musimy zrealizować płatność przekraczającą limit na karcie płatniczej. Wówczas z pomocą przychodzi telefon z aplikacją IKO, która posiada niezależne limity transakcyjne i umożliwia wypłatę pieniędzy z najbliższego bankomatu lub płat płatność w punkcie akceptującym kod BLIK.
  • Gdy zgubimy lub zostawimy naszą kartę płatniczą w nieznanym miejscu i kiedy nie mamy pewności, że uda nam się ją odzyskać. Wtedy należy jak najszybciej skontaktować się z Bankiem i zastrzec kartę. Ale zamiast tego można też uruchomić aplikację IKO, gdzie (bez potrzeby logowania się) w zakładce „Kontakt” znajdziemy przycisk „Zastrzeż kartę”.
  • Gdy trzeba natychmiast zapłacić zaległy lub niespodziewany rachunek i zrealizować przelew. Mając wszystkie potrzebne dane na temat odbiorcy płatności, można dokonać przelewu bankowego w IKO. Jeżeli odbiorca był już wcześniej zdefiniowany w serwisie bankowości elektronicznej, zadanie to jest jeszcze łatwiejsze. Należy wybrać go z listy zdefiniowanych przelewów, a formatka przelewu wypełni się automatycznie. Wystarczy potwierdzić przelew kodem PIN.
  • Kiedy chcemy zrobić zakupy przez internet, np. kupić online bilet kolejowy czy lotniczy. Nic prostszego, bo telefonem z aplikacją IKO można płacić w internecie. Korzystając z rezerwacji biletów online, wybierz formę zapłaty „Płacę z IKO ” lub „Płatność BLIK”. Jest to najłatwiejszy sposób dokonania transakcji, ponieważ nie wymaga wpisywania szesnastocyfrowego numeru karty płatniczej ani pamiętania loginu i hasła do serwisu bankowości internetowej. Operację potwierdzisz w aplikacji wyłącznie kodem PIN.
  • Gdy podczas pobytu w niedużej nieznanej nam miejscowości potrzebujemy gotówki i szukamy bankomatu. Wystarczy skorzystać z funkcji geolokalizacji aplikacji IKO. Klikamy w lupę w prawym górnym rogu, wpisujemy w polu nad mapą słowo „bankomat”, a na ekranie wyświetli się lista najbliższych punktów wraz z odległością. Wybierzemy pierwszy z brzegu, a na mapie ukaże się jego lokalizacja. Tam będziemy mogli wypłacić gotówkę za pomocą aplikacji.
  • Aby przelać pieniądze na konto innego posiadacza aplikacji IKO. Przelewy na numer telefonu to funkcja aplikacji IKO, która umożliwia błyskawiczną transakcję. Jej zaletą jest to, że zamiast wpisywać 26 cyfr trudnego do zapamiętania numeru rachunku bankowego, wpisuje się jedynie numer telefonu komórkowego osoby, której chce się zrobić przelew. Warunek jest tylko jeden – ta osoba też musi korzystać z IKO. Gdy przelew przychodzi, odbiorca otrzymuje telefoniczne powiadomienie o otrzymanych środkach.
  • W sytuacji, gdy chcesz przesłać pieniądze osobie niemającej ani karty płatniczej, ani telefonu z aplikacją IKO – np. dziecku przebywającemu na koloniach. Wówczas, dzięki aplikacji IKO, można przekazać czek. Wystarczy w swoim telefonie wygenerować dziewięciocyfrowy numer i wybrać okres jego ważności (15 minut, 2 godziny, 12 godzin, 24 godziny lub 72 godziny). Odbiorca pieniędzy może otrzymać numer czeku SMS-em (np. na telefon zaufanej osoby) lub e-mailem i wykorzystać go do wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności w sklepie. Należy jedynie pamiętać, aby podać mu wcześniej specjalne czterocyfrowe hasło do czeku, bez znajomości którego czek jest bezużyteczny.
  • Gdy wybieramy się w miejsce, w które wolimy nie zabierać cennych rzeczy – portfela, torebki czy telefonu – np. na koncert w plenerze. Wtedy pomocny będzie IKO czek. Może być realizowany nawet bez potrzeby posiadania ze sobą telefonu komórkowego. Trzeba tylko pamiętać, aby przed wyjściem z domu wygenerować kilka czeków na różne kwoty, zapisać sobie wygenerowane dziewięciocyfrowe kody na karteczce i zabrać ją ze sobą. Przy realizacji czeków w terminalu płatniczym lub bankomacie wystarczy tylko pamiętać hasło do czeku.

Michał Olędzki
Ekspert PKO Banku Polskiego

  • Szybkie płatności IKO

    Tryb szybkich płatności w IKO pozwala na dokonywanie transakcji w sklepach oraz wypłatę gotówki z bankomatów bez konieczności logowania się do aplikacji. Aby wykonać płatność lub wypłatę z bankomatu za pomocą szybkich płatności IKO, kliknij w telefonie ikonkę IKO, tak jak przy standardowym uruchamianiu aplikacji (bez logowania się). Na ekranie pojawi się możliwość „wywołania” kodu BLIK do szybkiej płatności – dotknij pole na środku ekranu, aby zobaczyć kod. Wyświetlony kod BLIK wpisz w terminalu płatniczym, na stronie sklepu internetowego lub na ekranie bankomatu. W zależności od rodzaju i kwoty transakcji aplikacja poprosi o potwierdzenie transakcji za pomocą przycisku „Tak” lub kodu PIN (w tym przypadku podanie kodu PIN nie powoduje zalogowania się do IKO).

Czytaj także:

Lokaty w aplikacji IKO

Wakacje z iPKO. Odcinek 3: karta kredytowa

loaderek.gifoverlay.png