2015.03.24

Wszystko o IKO. Odcinek 4: płacenie w sklepach internetowych poprzez usługę "płacę z BLIK"

Możliwość dokonywania płatności za zakupy w internecie kodem z aplikacji IKO jest jedną z ulubionych funkcji wykorzystywanych przez klientów. Pozwala na szybkie i bezpieczne zakupy – bez potrzeby podawania numeru karty płatniczej albo loginu i hasła do serwisu transakcyjnego.

Od startu IKO, przez 2 lata klienci dokonali już zakupów internetowych za ponad 18 milionów złotych autoryzując transakcje kodem lub czekiem z aplikacji IKO. Po przelewach i wypłatach gotówki z bankomatów jest to trzeci najczęściej realizowany typ transakcji IKO. Bankomania podpowiada jak łatwo i bezpiecznie zapłacić mobilnie za zakupy w internecie!

Płatność w sklepie internetowym kodem BLIK

Po zatwierdzeniu zakupów w sklepie internetowym wybierz spośród dostępnych na stronie sklepu form płatności "Płacę z BLIK". W telefonie uruchom aplikację IKO i zaloguj się kodem PIN nadanym przy aktywacji. Na ekranie startowym aplikacji IKO jest widoczny 6-cyfrowy kod BLIK. Kod będzie się wyświetlał przez kolejne 2 minuty.

Na stronie internetowej sklepu, na której wybrałeś wcześniej opcję "Płacę z BLIK", pojawi się formularz z miejscem na wpisanie kodu BLIK - przepisz go z aplikacji IKO. Następnie w telefonie zatwierdź transakcję przyciskiem "TAK" (lub kodem PIN, w zależności od indywidualnych ustawień bezpieczeństwa). Na ekranie aplikacji IKO pojawi się potwierdzenie dokonanej transakcji. Komunikat o udanej transakcji  zobaczysz również na stronie sklepu internetowego. Gratulacje! Płatność internetowa kodem BLIK z aplikacji IKO została dokonana pomyślnie.

Płatność w sklepie internetowym czekiem BLIK

Wybierz "Płacę z BLIK" jako formę płatności w sklepie internetowym. Na ekranie pojawi się formularz do wpisania kodu/czeku BLIK. Wpisz 9-cyfrowy numer czeku BLIK, a następnie zatwierdź 4-cyfrowym hasłem do czeków. Na ekranie komputera pojawi się potwierdzenie transakcji. To wszystko - transakcja została zrealizowana!

Jeśli czek BLIK wygenerowałeś samodzielnie w aplikacji IKO i zapisałeś go w trybie offline (czyli podczas tworzenia go zaznaczyłeś, że ma być widoczny bez konieczności logowania się do aplikacji lub nawet bez konieczności połączenia z internetem), znajdziesz go przed zalogowaniem pod przyciskiem "Czeki":

IKO - czeki

Jeśli natomiast czek BLIK otrzymałeś od innej osoby, jego numer możesz przepisać na przykład z SMSa lub po prostu z kartki. Poza 9 cyframi czeku BLIK posiadacz aplikacji IKO powinien przekazać ci 4-cyfrowe hasło do czeków - najlepiej w osobnej wiadomości lub ustnie tak, aby hasło nie dostało się w posiadanie osób trzecich.

Ważne jest to, że nie musisz wydawać całej kwoty, na jaką został wygenerowany czek BLIK – niewykorzystana reszta środków wróci po zakończeniu transakcji na konto osoby, która utworzyła czek BLIK w swojej aplikacji. Czek BLIK ma jednak z góry ustaloną ważność, więc jeśli jego termin się przedawni, nie będzie można go już wykorzystać. W każdej chwili można wygenerować nowy czek BLIK w aplikacji IKO.

 

Karolina Tomczak
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Wszystko o IKO. Odcinek 1: aktywacja

Wszystko o IKO. Odcinek 2: wypłata gotówki z bankomatu kodem i czekiem BLIK

Wszystko o IKO. Odcinek 3: płacenie kodem BLIK z aplikacji IKO w sklepach tradycyjnych

loaderek.gifoverlay.png