16. edycja festiwalu "Kolory Polski"
22 koncerty, 22 miejsca, w których się odbędą – tylko finałowy w sali koncertowej – i 22 dwie niezwykłe propozycje muzyczne – to właśnie tegoroczna, 16. edycja „Kolorów Polski”.
Podstawowym wyróżnikiem festiwalu jest jego mobilność. Każdy z 22 tegorocznych koncertów odbywa się w innej miejscowości. Będą wśród nich miejsca znane już bywalcom festiwalu, takie jak Arboretum w Rogowie czy klasztor Cystersów w Sulejowie. Artystów ugoszczą kościoły w Paradyżu, Zelowie, Brzeźnie, Łowiczu czy Parzęczewie. Zaplanowano również koncerty w miejscach niecodziennych, takich jak Stacja Nowa Gdynia w Zgierzu lub amfiteatr w pobliżu Dworca Głównego w Koluszkach. Każde z nich ma swoją ciekawą historię, niekiedy niewątpliwą wartość zabytkową i przede wszystkim niebanalny klimat, który prezentowanej muzyce może przydać nowych znaczeń i kontekstów.
Stosownie do różnorodności miejsc program tegorocznej edycji „Kolorów Polski” jest również bogaty i zróżnicowany.
Wielbiciele muzyki dawnej znajdą w programie kontemplacyjną i uduchowiona muzykę dawną, taką jak na przykład moralitet średniowiecznej benedyktynki i mistyczki Hildegardy z Bringen „Ordo virtutum”, który w klasztorze w Lutomiersku przedstawi zespół wokalny Flores Rosarum czy „Akatyst ku czci Bogarodzicy” – hymn liturgiczny, który w bazylice w Łowiczu zaprezentuje zespół Schola Węgajty.
Jednak istotą festiwalu jest poszukiwanie nowych dróg. Tak więc nawet utwory znane zyskają nowa oprawę, jak na przykład program „Dancing with Bach”, kompozycje słynnych twórców baroku, Bacha, Haendla i Vivaldiego, wykonane w oryginalnej stylistyce i na dawnych instrumentach, ale z towarzyszeniem improwizowanego, współczesnego tańca, który będzie można usłyszeć i zobaczyć w Nieborowie.
W programie przewidziano także muzykę jazzową w rozmaitych odmianach, muzykę flamenco i inspirowaną pieśniami sefardyjskich Żydów, a także wiele projektów autorskich, które niełatwo określić i zaszufladkować, jak na przykład „Inny świat” Macieja Fortuny na trąbkę i organy w kolegiacie w Łasku, „W objęciach Morfeusza” kwartetu saksofonistów Morpheus Saxophone Quartet w kościele w Dobroniu czy „Pokój jej cieniom” zespołu Trzy Dni Później, zapowiadany jako kobieca podróż w czasie i opowiadający m.in. o „pruskiej Safonie”, oświeceniowej dolnośląskiej poetce Anne Louise Karsch.
Mieszankę jazzu, klasyki, etno i funky zaprezentuje zespół FOURS Collective na scenie w muzeum w Lipcach, jazzująco-klasycyzującą – Joanna Kondrat z Tubis Trio w kościele w Pabianicach. Jazzowa uczta czeka słuchaczy tria Adama Bałdycha, które będzie można usłyszeć w kościele Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim. Swoistą mieszankę jazzu, muzyki poważnej i inspiracji skandynawskich jest projekt Kari Sál, czyli Kariny Serockiej, artystki i kompozytorki, która zaprezentuje swoje kompozycje z towarzyszeniem zespołu instrumentalistów na scenie plenerowej w Brzezinach.
Każdy z koncertów stanowić ma z założenia lokalne wydarzenia, dlatego towarzyszyć mu będą rozmaite imprezy: wystawy i wernisaże, warsztaty, np. bębniarskie czy rękodzielnicze, zwiedzanie nowego pociągu w Koluszkach i jazdę tramwajem konnym w Zelowie, V Biesiadę Rodzinną w Podklasztorzu w Sulejowie, happening i plener malarski w Aleksandrowie, a także kiermasze i zawody sportowe.
Wydaje się, że twórcom festiwalu udaje się łączyć muzykę – i to wcale niebanalną – z integrowaniem lokalnych społeczności i przyciąganiem nowych widzów do starannie przygotowanych wydarzeń. Z pewnością mieszkańcom regionu i przybywającym doń gościom nie zabraknie wrażeń!
Sponsorem Wędrującego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest PKO Bank Polski, który patronuje temu wydarzeniu od początku jego istnienia i wspiera również prestiżowy cykl koncertów Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w nadchodzącym sezonie artystycznym 2015/2016.
Program Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”
- 18.07, Lutomiersk: „Jak zacne cnoty o Duszę walczyły”
- 19.07, Tum: „Folk&Roll”
- 25.07, Brzeźno k. Sieradza: „Pokój jej cieniom”
- 26.07, Brzeziny: „Betesda”
- 1.08, Małków: „Flamenco namiętnie"
- 2.08, Inowłódz: „Dawne tańce i melodie"
- 8.08, Koluszki: Widowisko „Pociąg do…”
- 9.08, Nieborów: „Dancing with Bach”
- 15.08, Sulejów: „Pieśni miłością pisane”
- 16.08, Pabianice: „Karma”
- 22.08, Aleksandrów Łódzki: „Adam Bałdych Imaginary Quartet”
- 23.08, Łowicz: „Akatyst ku czci Bogarodzicy”
- 29.08, Parzęczew: „Znachorka”
- 30.08, Łask: „Inny świat. Muzyka na trąbkę i organy”
- 4.09, „7 widoków w drodze do Krakowa” - koncert finałowy „Kolory Polski w ramach Mixera Regionalnego”
Iwona Ramotowska
iwonaram@gmail.com
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.