16 maja - barokowa uczta w Filharmonii Narodowej
Muzyka dawna w ostatnich latach szturmem zdobywa sale koncertowe i operowe na świecie. Coraz więcej zespołów muzycznych gra na dawnych instrumentach, a coraz liczniejsza grupa śpiewaków kultywuje wirtuozowski śpiew w duchu włoskiego bel canto. Sobotni koncert w Filharmonii Narodowej świetnie wpisuje się w tę tendencję. 16 maja zagra znakomita orkiestra Il Complesso Barocco, a zaśpiewa wybitna szwedzka śpiewaczka - Ann Hallenberg.
Orkiestra Il Complesso Barocco
Odtworzenie dawnej praktyki wykonawczej nie jest łatwe, wymaga wiedzy i precyzji, a także dostępu do oryginalnych lub mozolnie odtworzonych instrumentów, które brzmią inaczej i wymagają od muzyków stosowania odmiennej techniki gry.
Jeszcze trudniejsze zadanie stoi przed śpiewakami. XVIII wiek to epoka legendarnych kastratów, a repertuar pisany dla nich, ale też dla innych ówczesnych wykonawców, jest zgodnie uważany na najtrudniejszy w całej literaturze muzycznej. Wymaga on nie tylko ogromnej skali głosu, biegłości i wirtuozerii, nadzwyczaj długiego oddechu, ale też umiejętności... improwizacji.
Il Complesso Barocco, orkiestra założona w 1979 roku w Amsterdamie, to niemalże pionierzy w odkrywaniu dawnej stylistyki wykonawczej, zwłaszcza włoskiego baroku. Międzynarodowa grupa muzyków występuje na wszystkich ważnych scenach i festiwalach na świecie. Ma również ogromnie bogatą dyskografię, zdobył też liczne nagrody, m.in. Diapason d'Or 1998 i 2000, International Handel Recording Prize 2002 i 2005.
Orkiestrę poprowadzi jej twórca i założyciel, znakomity klawesynista, dyrygent i muzykolog Alan Curtis, określany często jako jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej. Znany jest również z tego, że dba nie tylko o technikę, precyzję i stylistyczną wierność, ale również stara się zachować atmosferę interpretowanej muzyki.
Z tym znakomitym zespołem zaśpiewa, jak się o niej pisze, "fenomenalny szwedzki mezzosopran" - Ann Hallenberg. Artystka regularnie występuje na najbardziej prestiżowych scenach operowych, takich jak Teatro alla Scala w Mediolanie czy Opéra National w Paryżu. Dysponując potężnym głosem i niebywałą, wirtuozowską techniką, jest ona jakby predestynowana do trudnego barokowego repertuaru, zwłaszcza tego, który był przeznaczony dla XVIII-wiecznych kastratów.
Artyści przestawią program pod nazwą "Hidden Haendel", a złożą się nań arie i utwory instrumentalne z najbardziej znanych oper G.F. Haendla, m.in. Rinaldo, Admeto, Ottone, Agrippina, Serse, Radamisto czy Giulio Cesare. Dla wielbicieli barokowej opery szykuje się niezwykła i prawdziwie smakowita uczta!
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
- Filharmonia Narodowa, której od lat partnerem jest PKO Bank Polski, włącza do swego repertuaru koncerty muzyki dawnej. Zaprasza na nieznane i popularne orkiestry, takie jak Orfeo 55, Venice Baroque Orchestra, Academy of Ancient Music czy New London Consort, oraz słynnych śpiewaków, m.in. Philippe'a Jarousky'ego, Nathalie Stutzmann, Simone Kermes, Magdalenę Kozenę czy Rominę Basso.
Czytaj także:
Muzyka dawna w najstarszym mieście Polski
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.