2015.06.09

Bezprym – rozwiązanie zadania nr 5

W poprzednim, 5. zadaniu konkursowym pytaliśmy o Bezpryma. Jan Matejko nie ujął go w swoim Poczcie, a Waldemar Świerzy pokazał tę postać, jako prawdziwie czarny charakter.

Bezprym - rozwiązanie zadania nr 5

Bezprym to najstarszy syn Bolesława Chrobrego i jego drugiej żony. Urodził się w 986 roku, a na tronie zasiadł mając 44 lata. Jego rządy (w latach 1031-1032) trwały zaledwie kilka miesięcy, ale wsławił się wyjątkowym, niemal patologicznym okrucieństwem. Profesor Błażej Śliwiński stwierdził, że Bezprym od kiedy tylko przyszedł na świat, był potworem w ludzkiej skórze i przypisuje mu się wszystko, co złe. Nikczemny charakter Bezpryma Świerzy zobrazował skulona sylwetką i zaciekłym wyrazem twarzy.

Zadanie 5 naszego konkursu, w nieco poszerzonej – o krótki opis na temat bohatera – wersji, spotkało się z dużym zainteresowaniem. Poprawne odpowiedzi otrzymaliśmy od ponad 50 osób. Postać Bezpryma wzbudziła ciekawość, a niekiedy też emocje. Nasz konkurs okazał się doskonałym pretekstem do sięgnięcia po literaturę historyczną.

Bezprym był przez ojca przeznaczony do stanu duchownego – pisał Michał Arcichowski. Wątek historyczny zgłębił także Krzysztof Milczarek, pisząc: - Był najstarszym synem Bolesława I Chrobrego, przyrodnim bratem Mieszka II Lamberta i Ottona. (…) Wykorzystując sytuację w kraju, niepowodzenia wojenne i osłabioną pozycję swego brata Mieszka II postanowił odebrać mu tron po ojcu. Zmusił Mieszka II do ucieczki do Czech, gdzie go uwięziono i okaleczono. Bezprym podczas swoich dwuletnich rządów słynął z okrucieństwa wobec przeciwników oraz głoszenia haseł antykościelnych, szczególnie atrakcyjnych dla pogan. Znacznie ułatwiło mu to zdobycie tronu. Prześladował zwolenników swojego brata Mieszka II, którzy zmuszeni byli uciekać z kraju. (…) Zniszczenie kraju oraz okrutne rządy doprowadziły do licznych buntów, a ostatecznie do zamordowania władcy przez „swoich ludzi” najprawdopodobniej na zlecenie, będącego na wolności Ottona. Władzę po Bezprymie ponownie przejął Mieszko II Lambert.

Barbara Cimoch nie stroniła od ocen: - Ciekawa to postać, bo po objęciu władzy w kraju zrzekł się korony i odesłał insygnia koronacyjne cesarzowi. Rezygnując z tytułu królewskiego i uznając zwierzchnictwo cesarza, nowy władca pozbawił Polskę korony na kilkadziesiąt lat i uzależnił nasz kraj od Niemiec. Jednak jego rządy nie trwały długo, bo został zamordowany. Ale właśnie niespełna roczne rządy jego w Polsce wyrządziły naszemu państwu bardzo wiele szkód. W ciągu roku dokonał tego, czego nie udało się zrobić dwóm pokoleniom Piastów, czyli zepsuł to, co zbudowali jego ojciec i dziadek. Po prostu potrafił nieźle „namieszać".

Wszystkim bardzo dziękujemy za poprawne oraz mniej lub bardziej rozbudowane odpowiedzi. Nagrody otrzymują osoby, które zrobiły to najszybciej: Michał Arcichowski, Barbara Cimoch, Krzysztof Milczarek. Laureatom gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.

Już w najbliższym tygodniu zadanie nr 6!

Do wygrania album „Nowy poczet władców polskich” - pełnych emocji i pasji portrety książąt i królów namalowane „komiksową” kreską. Do 19 lipca br., zapraszamy na wystawę „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie, której mecenasem jest PKO Bank Polski. Wstęp jest bezpłatny.

- Nowy poczet władców Polski Waldemara Świerzego to lekcja patriotyzmu i dziejów naszej ojczyzny. W ciągu 7 lat pracy, znaczonej prywatnymi dramatami, powstała unikatowa w skali światowej kolekcja. Dzieło musi jednak zmierzyć się z legendą Pocztu Jana Matejki. O tego nie ma ucieczki. Kanonem wizerunków władców Polski, pod ponad stu dwudziestu lat, jest wspaniała w surowości galeria 44 monochromatycznych rysunków. Poczet Matejki publikowany jest w podręcznikach, na znaczkach, pocztówkach i w wielu innych wydawnictwach. Poczet Waldemara Świerzego to ogromne osiągnięcie artystyczne, ale również symbol tożsamości oraz patriotyzmu Polaków we wspólnocie europejskiej, gdzie kultura narodowa i przywiązanie do własnej historii nie zawsze są w modzie – Marek Klata, opiekun historyczny przedsięwzięcia.

Edyta Skorupska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1

Mieszko I – rozwiązanie zad. 1

Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2

Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3

Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4

August III Sas  – rozwiązanie zad. 4

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5

loaderek.gifoverlay.png