Bolesław Chrobry – rozwiązanie zadania nr 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek.
Wczoraj pytaliśmy o Bolesława Chrobrego. Namalowany przez Świerzego wizerunek króla jest niczym wyjęty z opisów Józefa Ignacego Kraszewskiego. Przedstawia męża wielkiej mocy, olbrzymiej postawy, rozrosłego, który je, pije jak homeryczni bohaterowie, a za urągowisko plugawe mści się równie energiczną odpowiedzią. Namiętny, zuchwały, surowy – jest zarazem sprawiedliwym, umie przebaczać i nagradzać. W pożyciu domowym, syn Mieszka jest jeszcze dzieckiem tych czasów, gdy namiętności równie były niepohamowane i gwałtowane, jak pokuta za nie ostrą i ciężką. Wedle obyczaju wieku, oślepia Odylona i Prybuwoja, innych precz z kraju wypędza. Żony bierze i rzuca samowolnie.
Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Nagrody otrzymują: Anna Prorok, Maria Żebrowska i Alina Konieczny. Laureatom gratulujemy szybkości!
W przyszłym tygodniu kolejne odsłony zabawy.
Do wygrania album nowy poczet władców polskich, portretów książąt i królów narysowanych „komiksową” kreską pełnych emocji i pasji. Wizerunki walecznych, mądrych i szlachetnych ale również nikczemnych, szalonych i wyuzdanych władców autorstwa Waldemara Świerzego. Jak bardzo? Możesz się przekonać biorąc udział w zabawie w najbliższą środę i czwartek.
Do 19 lipca br., zapraszamy na wystawę „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie, której mecenasem jest PKO Bank Polski.
W ciągu dziesięciu lat Waldemar Świerzy – światowej sławy grafik, ilustrator - stworzył 49 portretów, ostatni ukończył tuż przed śmiercią - zmarł 27 listopada 2013 r. Dzieła Świerzego można porównać z reprodukcjami 42 portretów Jana Matejki. Wystawa, ze względu na swój charakter, uznawana jest za praktyczną lekcję historii i przemawia do wyobraźni współczesnych ludzi, zwłaszcza młodych. Wstęp jest bezpłatny.
Edyta Skorupska
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”
Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zadanie 1
Mieszko I – rozwiązanie zadania nr 1
Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zadanie nr 2
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.