Czy faktycznie większość może mieć rację?
W recenzji "Businessweeka" o książce Jamesa Surowieckiego możemy przeczytać, że "zbiera wystarczające dowody, aby przekonać, że zysk z uwzględniania zbiorowej inteligencji jest większy, niż wielu z nas sądzi"1. Trzeba przyznać, że takie zaproszenie do lektury "Mądrości tłumu" jest co najmniej prowokujące.
Bo w potocznym rozumieniu większość nie ma racji, bo podlegamy tym samym błędom poznawczym, bo zachowania stadne w rodzaju paniki giełdowej czy inwestycji w piramidy finansowe kończą się zwykle fatalnie. A jednak autor stawia śmiałą tezę, że jako grupa jesteśmy w stanie podejmować racjonalne, a co najważniejsze, trafne decyzje. Co więcej, autor stara się nas przekonać, że grupa przeciętnych osób może podejmować lepsze decyzje, niż jedna osoba o ponadprzeciętnej wiedzy.
Niewątpliwą zaletą książki jest próba określenia przez autora pewnych zasad, które sprawiają, że decyzja podjęta przez grupę ludzi, w porównaniu do jednostkowej decyzji, jest znacząco lepsza.
Zdaniem autora, o mądrości tłumu decydują cztery główne czynniki: różnorodność opinii, ich niezależność, decentralizacja (specjalizacja osób z danej grupy w odmiennych dziedzinach) oraz agregacja (łączenie prywatnych osądów)2. Ponadto, członkowie danej grupy muszą jeszcze mieć odpowiednią motywację do udzielenia właściwej odpowiedzi, oraz muszą posiadać choćby podstawową wiedzę w danym temacie. To jest baza, która sprawia, że "kiedy poprosi się odpowiednio dużą różnorodną grupę, niezależnych ludzi o dokonanie prognozy lub oszacowanie prawdopodobieństwa, a następnie uśredni się oceny, wówczas błędy, jakie każdy z nich popełni przy odpowiedzi, zniosą się nawzajem3". Przykład? Choćby trafne "przewidzenie" przez niezależną i anonimową grupę inwestorów giełdowych, że firma Morton Thiokol była winna katastrofy Challengera (spadek kursu akcji tej spółki był dużo wyższy w dniu katastrofy niż trzech innych firm zaangażowanych w produkcję podzespołów), zanim 6 miesięcy później udowodniła ten fakt specjalna komisja śledcza4.
Książka napisana stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku, zawiera nawet odezwę do amerykańskich korporacji, by zainteresowały się mocniej wykorzystaniem informacji pochodzących z różnych, niezależnych źródeł, co powinno pozytywnie wpłynąć na ich zyski i stopień zrozumienia potrzeb klienta.
Jednak od tego czasu świat nowoczesnych technologii uległ tak wielkich zmianom, że to, co wydawało się 10 lat temu mrzonką i pobożnym życzeniem, teraz jest już na porządku dziennym. Systemy big data zostały zaprzęgnięte do ciężkiej pracy, przetwarzając terabajty informacji w ułamku sekundy, dając superdokładne analizy konsumenckie czy biznesowe. To wszystko sprawia, że mądrość tłumu jest już uwzględniana w pracy analityków, ekspertów, socjologów czy futurologów.
Generalnie, książka promuje zasadę zwaną społecznym dowodem słuszności. Jednak przeświadczenie, że skoro wielu ludzi postępuje tak a nie inaczej, co miałoby oznaczać, że mają oni rację, niekoniecznie jest wiarygodne i właściwe. Bo gdy zbyt wielu konsumentów czy inwestorów powiela zachowania stadne, mądrość tłumu traci swą moc i zaczyna się targowisko emocji i próżności, czego najlepszym przykładem są bańki giełdowe i piramidy finansowe tuż przed ich upadkiem. Mimo to wspomniana książka zawiera sporo trafnych przykładów na uzasadnienie tezy przeciwnej, co można skwitować tak: w humanistyce, psychologii czy socjologii nic nie jest jednoznaczne, zawsze możemy znaleźć odstępstwa od reguły, bo po pierwsze, ustanowione reguły zależą często od punktu widzenia autora, od jego światopoglądu, a wreszcie są znakiem czasów, w jakich się formowały. A każdą tezę można dziś zarówno sensownie uzasadnić, jak i sensownie obalić. Nie brzmi to dobrze, ale jest najbliższe prawdy.
Wojciech Głąbiński
Wojciech Głąbiński
Niezależny autor specjalizujący się w edukacji finansowej. Ponadto pisze o najnowszych odkryciach naukowych z takich dziedzin jak ekonomia behawioralna, neuroekonomia czy psychologia pieniądza. Autor poradnika finansowego "Ekonomia Przetrwania" (Złote Myśli, 2010), obecnie prowadzi dwa blogi: www.edukacjafinansowadlarodzicow.pl oraz www.ekonomiaprzetrwania.pl.
Źródła:
1. "Mądrość tłumu", James Surowiecki, OnePress, 2010, recenzja umieszczona na obwolucie książki.
2. ibidem, str. 35-36.
3. ibidem, str. 36.
4. ibidem, str. 33-36.
Czytaj także:
Książki o finansach, które musisz przeczytać
Fenomen popularności książek ekonomicznych
Biblioteka godna polecenia: "Architekci innowacyjności"
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.