Dzieła w cenie
Prace Magdaleny Abakanowicz to marzenie każdego muzeum sztuki nowoczesnej. Jej spektakularne instalacje zwane Abakanami są jednymi z najwyżej ocenianych prac polskich artystów. I to zarówno w sensie wartości artystycznej, jak i rozumianej dosłownie – przeliczalnej na złotówki.
Każda wystawa tej artystki to ogromne wydarzenie kulturalne. Do 3 listopada prace Magdaleny Abakanowicz można oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ale nie jest to jedyne miejsce, w którym można zobaczyć jej dzieła.
„Drzewo wiadomości dobrego i złego”, monumentalna rzeźba ze stali nierdzewnej, znajduje się w Warszawie, w Centrali PKO Banku Polskiego.
By dzieło podziwiać, należy dostać się na poziom atrium budynku. Instalacja jest dostępna nie tylko dla pracowników Banku. To wielka atrakcja, zważywszy na to, że obecnie artystka nie wystawia swoich dzieł tak często jak kiedyś.
Piękna inwestycja
– Instytucje muzealne chciałyby mieć jej dzieła w swoich zbiorach i są gotowe zapłacić tyle, ile rzeźbiarka oczekuje – mówi Mariusz Knorowski, zastępca dyrektora ds. spraw artystycznych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. – Prace Magdaleny Abakanowicz na pewno są jednymi z najwyżej notowanych na rynku krajowym, dla większości artystów jest to poziom nieosiągalny – dodaje Knorowski.
Dzieła polskiej rzeźbiarki są również reprezentowane na rynkach obcych przez renomowane galerie, np. Marlborough w NYC , a ich wartość sukcesywnie rośnie.
Nic dziwnego, że prywatni kolekcjonerzy traktują rzeźby Abakanowicz jak jedną z lepszych lokat. Specjaliści od inwestowania w dzieła sztuki szacują, że po 15 latach ich wartość może wzrosnąć o 46 proc.
Wzrost zainteresowania rzeźbą
Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie „Art and Finance Report 2013” przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte, w roku 2012 sprzedano w Polsce dzieła sztuki warte 61 mln złotych. Jest to zaledwie 0,2 proc. wartości inwestycji w sztukę na świecie. Rynek światowy ocenia się na ok. 43 mld euro. Wiele wskazuje jednak na to, że sytuacja wkrótce zacznie się zmieniać.
Jak przekonuje w jednym z wywiadów Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum, dziedziną, na którą powinni zwrócić uwagę inwestorzy, staje się właśnie rzeźba.
Do tej pory niedoceniana, teraz zyskuje coraz większą popularność. Na światowych rynkach zainteresowanie rzeźbą dorównuje bowiem zainteresowaniu, jakim cieszy się malarstwo. I nawet jeśli inwestor nie ma środków pozwalających na nabycie dzieła artysty pokroju Magdaleny Abakanowicz, to „drobniejsze” dzieła także są dobrym sposobem na ulokowanie środków.
Dobrze pojęty patriotyzm – inwestowanie w dzieła polskich artystów
Przy okazji analizowania znaczenia mecenatu, bardzo dużo mówi się o wartości moralnej inwestowania w dzieła sztuki. I to nie tylko o wspieraniu twórców, lecz także o odradzaniu się w Polsce tradycji kolekcjonowania dzieł. Zbiory, które zostały zniszczone czy to przez brutalne wydarzenia II wojny światowej, czy nie zawsze łaskawy dla artystów okres komunizmu, znów stają się coraz większe i bogatsze.
W zbiorach PKO Banku Polskiego znajduje się ponad 30 dzieł znakomitych polskich artystów. Prócz Magdaleny Abakanowicz, wymieniane są między innymi nazwiska Stefana Gierowskiego, Jarosława Modzelewskiego czy Marka Chlandy.
Z pewnością nie jest to etap ostateczny. Bank inwestuje w polską sztukę i w tych, dzięki którym staje się ona coraz ciekawsza.
Zofia Kruczkiewicz
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.