"Eksperymentuj" w Białymstoku - wystawa Centrum Nauki Kopernik
Półkule magdeburskie, szyfry, stanowisko próżniowe, trójwymiarowa układanka, ludzkie ciało, dziwne walce, tablica Galtona i wiele innych eksponatów można było oglądać od 12 do 14 marca w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym na nowym kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Interaktywną wystawę pod tytułem "Eksperymentuj" przygotowało Centrum Nauki Kopernik. Jej partnerem był PKO Bank Polski.
Wystawa była skierowana do bardzo szerokiej publiczności. Każdy - od dziecka, przez młodzież, po dorosłych - mógł obejrzeć eksponaty, przeprowadzić doświadczenie czy eksperyment. Szczególnie dla najmłodszych odbiorców była to możliwość przeżycia ciekawej, naukowej przygody. Mogli oni między innymi sprawdzić, jak szybko reagują na bodźce świetlne i dźwiękowe, ocenić koordynację wzrokowo-ruchową oraz przetestować swoją pamięć.
Uniwersytet w Białymstoku, współorganizator wystawy, także udostępnił swoje eksponaty, tworząc wystawę pt. "Środowisko przyrodnicze Polski północno-wschodniej", która była bogata w eksponaty charakterystyczne dla tego regionu.
- Limit rezerwacji na wystawę wyczerpaliśmy w ciągu dwóch dni, mimo że organizujemy ją już po raz drugi w ciągu 5 miesięcy. Łącznie w ciągu trzech dni wystawę odwiedziło około 1300 osób. Zadowolenie odwiedzających bardzo nas cieszy i z tego też powodu rozważamy możliwość ponownego zorganizowania wystawy w naszym mieście - jeszcze przed wakacjami.
Podobnie jak poprzednim razem, dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska z szyframi i łamigłówkami, przyciągając zarówno dzieci, jak i dorosłych. Eksponatem równie obleganym była trójwymiarowa układanka ludzkiego ciała, pozwalająca sprawdzić w namacalny sposób, czy naprawdę wiemy, jak jesteśmy zbudowani - mówi Magdalena Kadłubowska, manager projektu.
Zainteresowanie wystawą było ogromne, bezpłatne bilety rozeszły się w błyskawicznym tempie. To dowód na to, jak ogromną ciekawość wzbudza nauka i jej działanie wśród najmłodszych.
Mateusz Kowalski
Redakcja CI
Czytaj także:
Jak to z tym Stanisławem naprawdę było
"W Reminiscencjach Muzycznych wita Państwa Jan Weber"
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.