Kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego
Prace z kolekcji sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego można już zobaczyć nie tylko odwiedzając budynek Centrali Banku, ale również stronę internetową Kolekcja sztuki PKO Banku Polskiego.
Mecenat kultury i sztuki jest jednym z ważniejszych obszarów działalności na rzecz społeczeństwa. Realizując tę ideę, PKO Bank Polski wspiera liczne projekty, dzięki czemu swoje plany mogą urzeczywistniać filharmonie, biblioteki, opery, teatry i muzea w całej Polsce.
Sztuka współczesna w oknie przeglądarki
Jednym z ważniejszych działań Banku wspierających rozwój sztuki jest budowa kolekcji sztuki współczesnej. W zbiorach PKO BP znajdują się prace ponad 30. wybitnych polskich artystów – między innymi Magdaleny Abakanowicz, Stefana Girowskiego, Jarosława Modzelewskiego czy Jana Tarasina.
Dzieła wchodzące w skład kolekcji bankowej są wyeksponowane przede wszystkim w miejscach dostępnych dla gości oraz pracowników budynku Centrali w Warszawie. Odgrywają one istotną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej instytucji – mają pobudzać kreatywność, a także skłaniać do refleksji.
Aby udostępnić je szerszej publiczności Bank uruchomił serwis Kolekcja Sztuki. Znajdziemy w nim fotografie wszystkich prac, biografie ich autorów, a także informacje o organizowanych konkursach i plenerach malarskich. Okoliczności powstania bankowej kolekcji przybliża wybitna historyk sztuki – Anda Rottenberg.
A powstała…, aby do gmachu nowopowstałego budynku wprowadzić sztukę współczesną. Przyjęta koncepcja zakładała ukazanie dość szerokiej panoramy zjawisk w polskiej sztuce współczesnej w ten sposób, iż uwzględnione zostaną w niej rozmaite, choć dziś już dość tradycyjne media, a także kilka pokoleń żyjących wówczas twórców - co pozwoliłoby nawiązać do wypracowanych w Polsce tradycji artystycznych. Ze względu na charakter instytucji nie brano pod uwagę twórców o postawach zdecydowanie radykalnych politycznie i społecznie. W ten sposób powstała lista ponad 33 nazwisk, wśród których są m.in.: Barbara Falender, Stefan Gierowski, Zbigniew Makowski, Jacek Sempoliński, Jan Tarasin, Zofia Kulik, Edward Dwurnik, Grzegorza, Pabla Marek Chlanda, Andrzej Szewczyk, czy malarze wchodzący w skład warszawskiej „Gruppy” (Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski i Włodzimierz Pawlak) - wyjaśnia Rottenberg.
Niektóre z prac powstały na zamówienie. Jednym z dzieł było górujące nad otwartą antresolą piątego piętra „Drzewo wiadomości dobrego i złego” Magdaleny Abakanowicz. Drugim – „egalitarna” rzeźbiarska instalacja Mirosława Bałki, która w ubiegłym roku została podarowana przez Bank do zbiorów muzeum sztuki współczesnej MOCAK w Krakowie.
Nie tylko kolekcja sztuki
Ambicją Banku jest, aby nie tylko prezentować posiadane prace, ale również wspierać młodych polskich artystów. Przy zaangażowaniu Fundacji PKO Banku Polskiego w listopadzie odbędzie się w Sejnach plener pracowni malarskiej Leona Tarasewicza, wybitnego artysty i profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Będzie on poświęcony problematyce wielokulturowego dziedzictwa regionu sejneńskiego (pogranicze kultur polskiej, litewskiej i białoruskiej). Po zakończeniu pleneru w budynku Centrali Banku odbędzie się wernisaż prac studentów biorących w nim udział.
Piotr Kuczyński
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.