2015.06.19

PKO Bank Polski zaprasza na 40. Zamojskie Lato Teatralne

Jubileuszowe święto teatru w Zamościu trwać będzie od 20 czerwca do 12 lipca 2015 roku. To wydarzenie kulturalne, utrwalone w świadomości mieszkańców regionu, wpisało się już na trwałe w kalendarz letnich imprez kulturalnych Zamościa. Organizatorzy zapowiadają pokaz różnych gatunków i form teatralnych z udziałem znakomitych artystów. PKO Bank Polski jest jednym z głównych sponsorów wydarzenia.

PKO Bank Polski zaprasza na 40. Zamojskie Lato Teatralne

W tym roku w ramach festiwalu będzie można zobaczyć 12 przedstawień teatrów zawodowych w nurcie głównym festiwalu oraz kilkanaście imprez towarzyszących. Lato teatralne rozpocznie się i zakończy na Rynku Wielkim.

21 czerwca na inaugurację cyklu Teatr KTO z Krakowa wystawi „Ślepców”. Na zamknięcie festiwalu pokazany zostanie „Testament Szewczenko” Teatru Woskresinnia ze Lwowa. Oba spektakle są nie tylko pokazem poruszającej gry aktorskiej, ale również pięknymi wizualnie i wysmakowanymi muzycznie widowiskami.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się Arlekinada Zamojska 2015 – widowisko inspirowane weneckim karnawałem. Ok. 100 wykonawców – aktorów, tancerzy, szczudlarzy, żonglerów w karnawałowych i historycznych kostiumach – wykona m.in. układy taneczne, etiudy inspirowane komedią dell arte oraz fireshow.

Na styku kultur

Organizowane przez Zamojski Dom Kultury Lato Teatralne od lat przyciąga rzesze sympatyków teatru z całej Polski. W ostatnich latach jest również atrakcją kulturalną dla coraz liczniejszych w Zamościu turystów zagranicznych.

Do uczestnictwa w festiwalu zapraszane są nie tylko polskie teatry zawodowe czy wybitne osobowości, ale również młodzi, dobrze rokujący twórcy teatralni. Zamysł wydarzenia ujęty jest w ideę „Trójkątów Teatralnych”: widowiska teatrów z Polski konfrontowane są z przedstawieniami zespołów pochodzących z dwóch innych państw.

  • Zamość to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Organizatorzy Lata Teatralnego wykorzystują zabytkowe miejsca jako scenografię prezentowanych widowisk. Spektakle odbywają się m. in. na Rynku Wielkim, w podwórkach, obok fortyfikacji, w parku.

Historia zamojskiego Lata

Zamojskie Lato Teatralne od początku swego istnienia hołduje Szekspirowi - pierwotnie na przeglądzie pokazywano niemal wyłącznie sztuki szekspirowskie. Dlaczego Szekspir i Zamość tak doskonale do siebie pasują? Zdaniem organizatorów repertuar ten jest wprost stworzony dla naturalnej, renesansowej scenerii Zamościa, gdzie wystawiane są sztuki. Ponadto utwory stratfordczyka, które dobrze poddają się nowym interpretacjom, wpisują się w formalny i ideowy charakter festiwalu. Pokazywane tu spektakle obfitują w różnorodność form, konwencji, stylów teatralnych, rozwiązań scenicznych, a klasyczne podejście do teatru występuje obok nowatorskiego.

Zamojskie Lato Teatralne zapoczątkowane zostało 31 lipca 1976 roku spektaklem „Romeo i Julia” Teatru Ochoty. Na 40. jubileuszowym festiwalu Teatr Ochoty i Zamojski Dom Kultury 27.06 wystawią ten sam dramat, ale jak podkreśla Grażyna Kawala, kierownik programowy Zamojskiego Lata Teatralnego, spektakl będzie miał nietypowy charakter:

- Najważniejsze wydarzenie 40. Zamojskiego Lata Teatralnego? „Romeo i Julia”. Dlaczego? Bo w 40-letniej historii festiwalu nie było tak dużego widowiska w wykonaniu amatorów. Spektakl realizują zawodowcy pod kierunkiem Igora Gorzkowskiego, ale jego siłą jest zaangażowanie mieszkańców Zamościa i okolic. Muzykę Piotra Tabakiernika wykona Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Łukasza Sidoruka. Przedstawienie będzie „wpisane” w architekturę Rynku Wielkiego, z Ratuszem w roli głównej. W roli Księcia wystąpi urzędujący w Ratuszu wiceprezydent Zamościa Andrzej Zastąpiło. I najsilniejszy argument - to najważniejsze wydarzenie, ponieważ zdarzy się tylko raz, w sobotę 27 czerwca o godz. 21.30.

PKO Bank Polski jest jednym z głównych sponsorów wydarzenia.

Luiza Dziółko
Redakcja CI

Czytaj także:

Papież awangardy w Warszawie

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png