2015.07.27

"Wędrująca" Wratislavia. 50. edycja Festiwalu nie tylko we Wrocławiu

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, jedno z największych wydarzeń muzycznych w kraju o prawdziwie europejskiej randze, to przede wszystkim cykl koncertów w nowej siedzibie Narodowego Forum Muzyki, wrocławskim ratuszu i miejskich kościołach. Ale równie bogaty program będą mogli zobaczyć i usłyszeć mieszkańcy wielu dolnośląskich miast i miasteczek. Festiwal ogarnie swym zasięgiem niemal cały region!

Festiwal to pełne dwa tygodnie koncertów, których różnorodność i jakość cieszy się od lat niezachwianą renomą. A równolegle do „wrocławskiego” nurtu znakomitą część tej oferty programowej usłyszą widzowie wielu dolnośląskich miast.

Już 9 września, dzień po koncercie we Wrocławiu, "Alexander’s Feast" G.F. Haendla zabrzmi w Środzie Śląskiej. Kolejne pozycje festiwalu zagoszczą w bazylice w Bardo ("Wratislavia pulcherrima" – program powtarzający koncert Wratislavia Cantans z 16 sierpnia 1966 roku), w kościele Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie ("Tajemnice renesansu – sztuka ornamentacji" znakomitego zespołu Ensemble Organum z XV- i XVI-wieczną muzyka liturgiczną Bizancjum i Korsyki), w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Głogowie ("Jauchzet Gott" – koncert „młodych-gniewnych” z Gandawy, czyli zespołu B’Rock) czy w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie ("Dydona i Kleopatra" – program w wykonaniu znakomitej niemieckiej sopranistki Anny Prohaski z towarzyszeniem zespołu Il Giardino Armonico prowadzonego przez dyrektora artystycznego festiwalu Giovanniego Anoniniego).

Sam maestro Antonini poprowadzi też "Mszę c-moll" W.A. Mozarta w kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie, a jego orkiestrze Il Giardino Armonico towarzyszyć będą świetni soliści: Anna Prohaska, Veronica Cangemi, Samuel Boden i Lisandro Abadie.

Niektóre z koncertów będą „peregrynować” w kilku miejscach. I tak, Rosyjska pieśń chóralna XVI-XX w. zabrzmi w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu i w kościele ewangelicko-augsburskim w Wałbrzychu (9, 11, 12 i 13 września), koncert "Cztery żywioły" z kantatą G.Ph. Telemanna zostanie powtórzony w kościele w Kłodzku i na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu (10 i 11 września), niezwykły koncert muzyki całkowicie współczesnej, i – jak wskazuje tytuł – bardzo niekonwencjonalnej, czyli "Urodzeni szaleńcy"  zespołu eighth blackbird zagości w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury i w Oławskim Centrum Sztuki (12 i 13 września), a "Buxheimer Orgelbuch. Liturgia Maryjna: Das Salve" z kompozycjami XV-wiecznego wirtuoza organów Conrada Paumanna w interpretacji zespołu Tasto Solo – w Kościele Pokoju w Świdnicy i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy (17 i 18 września).

Pięćdziesiąta edycja festiwalu zobowiązuje. Formuła współpracy z wieloma dolnośląskimi miastami, wypracowana za dyrekcji Lidii Geriger d’Oedenberg z lat 1996–2005, sprawdza się znakomicie. Starannie wybrane przez organizatorów miejscowości i miejsca koncertów wydają się dorównywać klimatem wrocławskim propozycjom. A „wędrówka” festiwalu to nie tylko niepowtarzalna okazja obcowania z ofertą muzyczną najwyższej jakości dla lokalnych społeczności dolnośląskich miast, ale również... ostatnia szansa dla tych, którzy w przewidzianym programem terminie nie będą mogli uczestniczyć w wybranym koncercie we Wrocławiu.

Partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans jest PKO Bank Polski, patronujący Narodowemu Forum Muzyki we Wrocławiu.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com

Czytaj także:

Wratislawia Cantans ante portas!

loaderek.gifoverlay.png