2013.12.11

Podróż dla kinomana

Gdynia, Kazimierz Dolny, Cannes, Wenecja, Berlin - miasta te mają wspólny mianownik: odbywają się w nich znane festiwale filmowe. Zwiedzając Polskę i Europę, warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ zwykle występom towarzyszą nie lada atrakcje.

Gwiazdy w Gdyni

To jedno z najładniejszych polskich nadmorskich miast. Piękne portowe wybrzeże z zacumowanymi historycznymi okrętami - Darem Pomorza i ORP Błyskawica, które można zwiedzać, nadmorski bulwar, liczne muzea i imprezy przyciągają wielu turystów. To tu mieści się największe w Polsce Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego, w którym można odkrywać tajemnice mórz i oceanów. W jego zbiorach jest ponad 1000 żywych okazów - ryb, płazów i gadów z całego świata. 

  • Podczas wizyty w Gdyni nie można pominąć najstarszej budowli tego miasta - Kościoła św. Michała Archanioła. Jego historia sięga czasów księcia gdańskiego, Świętopełka II , który w 1224 roku ufundował budowę kościoła.

Bardzo dobry punkt widokowy na miasto, port i morze stanowi Kamienna Góra, z której można zobaczyć również Półwysep Helski. To jednocześnie najbardziej luksusowa dzielnica Gdyni, na szczycie której znajduje się 25-metrowy, metalowy krzyż - w nocy jest on oświetlony i stanowi punkt orientacyjny dla wracających z morza żeglarzy. Do Gdyni warto jechać we wrześniu, ponieważ wtedy odbywa się tu festiwal filmowy.

Podczas trwającej cztery dni imprezy można obejrzeć premiery filmowe, wziąć udział w wielu spotkaniach i debatach z twórcami. Na koniec warto pójść do Parku Rady Europy, który znajduje się nieopodal Teatru Muzycznego, i usiąść na ławeczce upamiętniającej wszystkich wielkich laureatów festiwalu.

  • PKO Bank Polski wspiera Gdynia Film Festiwal

    W 2013 roku PKO Bank Polski, po raz kolejny, zaangażował się w sponsorowanie gdyńskiego festiwalu. Jest to najważniejsza konkursowa impreza pokazująca dorobek polskiej kinematografii. "Złote Lwy Gdańskie" to nagroda, o którą walczą najlepsi reżyserzy, scenarzyści i aktorzy. Podczas ostatniej, 38. edycji wydarzenia królował film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

    Jury uhonorowało obraz, przyznając "Złote Lwy" dla najlepszego filmu, dla jego producentów oraz indywidualną nagrodę festiwalu Agacie Kuleszy za główną rolę kobiecą. Docenione zostały również filmy "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy oraz "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej.

Oaza twórców

Kazimierz Dolny nad Wisłą należy do tych polskich miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. Zachowane zabytki (np. kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zamek, synagoga) cechuje autentyzm; ich oryginalność to prawdziwa wartość miasta. Tutejsza architektura nacechowana jest romantyką i czarem, które dla ludzi wrażliwych są niezwykle atrakcyjne i cenne.

Miasteczko otaczają malownicze wąwozy, którymi można obejść je dokoła. Wystarczy odejść od Rynku zaledwie kilkadziesiąt metrów, by z miejskiego zgiełku trafić w spokój i ciszę (wąwóz Plebanka). Tym, co lubią aktywnie spędzać czas, można polecić dziesiątki kilometrów wąwozowych tras. Żądnym atrakcji turystom miasteczko oferuje np. rejsy wycieczkowe po Wiśle i imprezy na statkach, wycieczki po okolicach samochodami terenowymi, a zimą kuligi z ogniskami w plenerze czy trasy do narciarstwa biegowego. Ponadto na szczycie wzgórza zamkowego wznosi się okrągła wieża z przełomu XIII i XIV wieku, zwana Basztą. Baszta jako tzw. górny zamek pełniła funkcje obronne, nim wybudowano kazimierski zamek.

Niektórzy badacze twierdzą, iż była ona również siedzibą straży celnej, a w nocy służyła jako latarnia rzeczna. W każdym razie, z jej szczytu rozciąga się piękny widok na Kazimierz i dolinę Wisły, dlatego warto tam się wybrać.

  • Kazimierz Dolny szczególnym uczuciem darzą artyści. Od wielu lat jest dla nich przystanią.

Warto zajrzeć w te strony podczas corocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który organizowany jest w sierpniu. Odbywają się tu wtedy cieszące się ogromną popularnością projekcje "pod chmurką", wystawy, koncerty oraz spotkania z twórcami. Mają one miejsce w galeriach, muzeach i kawiarniach. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny, a na te biletowane warto wcześniej dokonać rezerwacji przez internet (dwabrzegi.pl). Festiwal jest wyjątkową okazją na osobiste spotkanie ze światowej sławy twórcami i aktorami. W 2013 roku można było porozmawiać między innymi z Magdaleną Cielecką i Stanisławą Celińską.

Spacer wśród gwiazd

Lazurowe Wybrzeże to wciąż jedno z najpopularniejszych regionów turystycznych Europy. Słynie z drogich kurortów i sezonowych rezydencji gwiazd, a letnia temperatura utrzymuje się przez 300 dni w roku.

Najsłynniejszym miastem tutaj jest Cannes. Do początku XIX wieku była to mała rolnicza i rybacka osada. W latach 30. XIX wieku zostało odkryte przez francuską i zagraniczną arystokrację. Riwierę Francuską upodobali sobie również malarze. Fama o niezwykłym, niespotykanym nigdzie indziej świetle przyciągnęła takich artystów, jak Auguste Renoir, Pierre Bonnard, André Derain, Henri Matisse, Pablo Picasso, Marc Chagall, Raoul Dufy, Jean Cocteau, Chaim Soutine. Będąc w Cannes, trzeba przejść się wąskimi, stromymi uliczkami miasta i wdrapać na wzgórze, aby zwiedzić zamek z XII wieku - Château-Musée de la Castre, w którym dziś znajduje się muzeum archeologiczne i etnograficzne.

Mało kto wie, że w zamku na jednej z leżących dosłownie naprzeciw miejskich plaż wysepek - Île Sainte- Marguerite, na którą łatwo dostać się statkiem - podobno więziony był bohater powieści Aleksandra Dumasa: człowiek w żelaznej masce.

  • Na długie zimowe wieczory

    Od kilku lat PKO Bank Polski we współpracy z KinoRP finansuje projekt digitalizacji klasyki polskiego kina. Kultowe polskie produkcje zyskały nowe, cyfrowe oblicze dzięki rekonstrukcji - można je obecnie oglądać w doskonałej jakości dźwięku i obrazu. Wśród nich są: "Nie ma róży bez ognia", "Poszukiwany, poszukiwana", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Brunet wieczorową porą", "Miś" Stanisława Barei, "Rejs" Marka Piwowskiego, "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy oraz "Szatan z VII klasy" Marii Kaniewskiej. W 2013 roku lista filmów rozszerzyła się o nowe tytuły Andrzeja Wajdy: "Kanał", "Panny z Wilka", "Ziemia obiecana", "Polowanie na muchy", Krajobraz po bitwie".

Do najbardziej znanych ulic w Cannes należy promenada La Croisette, zwana także Bulwarem. Biegnie ona wzdłuż zatoki do portu, z którego wypływają luksusowe jachty, a dalej aż do prestiżowego kasyna na szczycie malowniczego Palm Beach. Ulica jest pełna eleganckich budowli i hoteli, m.in. Martinez, Carlton, Majestic, Noga Hilton. Na przedmieściach Cannes, w miasteczku Mougins, istnieje warte odwiedzenia muzeum motoryzacji, w którym zgromadzono ponad 100 samochodów i innych środków transportu z zamierzchłych czasów (nicematin.com). Niektóre z nich są warte fortunę.

Zwiedzając Cannes, punktem obowiązkowym wydaje się być klasyczny francuski jarmark Forville. Na targowisku odnajdziemy świeże owoce, warzywa, ryby, sery, a pośród artystycznych sklepów znajdują się kramy, w których turyści mogą skosztować lampki wina z tradycyjnych prowansalskich plantacji (Rue Marché Forville).

Obecnie Cannes znane jest na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu.

Jeżeli zamierzamy zwiedzać je w tym czasie, to należy odpowiednio wcześniej zarezerwować noclegi. Zwykle w maju przyjeżdża tu blisko 40 tys. osób z branży filmowej. Na ulicach, w kawiarniach, na plaży, w klubach i hotelach trwają niekończące się międzynarodowe dyskusje o sztuce. Co prawda dostanie się na pokazy graniczy z cudem, ale warto poczuć niesamowity klimat tętniącego wówczas życiem o każdej porze dnia i nocy miasta.

Magia Wenecji

Wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Wenecja przez wielu nazywana jest "magiczną", ze względu na architekturę oraz niespotykaną nigdzie indziej na świecie sieć kanałów i mostów.
Jej zwiedzanie może odbywać się vaporetto (tramwajem wodnym) lub pieszo. Do najsłynniejszych miejsc należy z pewnością plac Świętego Marka, patrona miejscowości, z bazyliką jego imienia, położony w najstarszej części miasta. Sporą część zabytków można zwiedzać za darmo, np. kościoły i niektóre muzea. Istotną część architektury miasta stanowią mosty.

Słynny jest również Most Westchnień, który znajduje się nad Kanałem Pałacowym i łączy Pałac Dożów z drogą prowadzącą do więzienia. Najprawdopodobniej jego nazwa wzięła się od westchnień skazańców, którzy po razostatni mogli spojrzeć z tego mostu na świat. Oprócz nich było to też miejsce westchnień zakochanych. Z tym wielokrotnie utrwalanym w literaturze miejscem wiąże się przepowiednia, jakoby każda para, która na nim stanie, szybko przypieczętuje swój związek zawarciem małżeństwa.

Urokliwym miejscem w Wenecji jest również Piazzetta di San Marco - niewielki plac położony między wybrzeżem Canale di San Marco a placem św. Marka. Pełnił on niegdyś funkcję nieoficjalnych spotkań polityków, a dodatkowo tu właśnie odbywały się publiczne egzekucje. Po prawej stronie znajduje się Pałac Dożów, a po lewej - budynek Liberia Sansoviniana, należący do biblioteki narodowej Biblioteca Nationale Marciana.

Obok niego jest gmach mennicy, w której wenecjanie bili swoje monety. Z kolei przy brzegu Canale di San Marco leży niewielki port, będący przystanią dla statków turystycznych i gondoli. 

  • Na położonej nieopodal niewielkiej wyspie Lido, która jest nazywana "plażą wenecjan", co roku (w sierpniu lub wrześniu) odbywa się uważany za najstarszy na świecie Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Na wyspę można dostać się tylko tramwajem wodnym. Koniecznie trzeba zobaczyć tu Palazzo del Cinema, w którym organizowane jest to słynne wydarzenie. Obiekt został zbudowany według modernistycznych trendów 1930 roku, a otwarto go 10 sierpnia 1937 roku z okazji piątej edycji festiwalu. Przed pokazem filmowym na czerwonym dywanie pojawiają się tu gwiazdy światowego kina, takie jak: Sandra Bullock, Scarlett Jahansson, Freida Pinto, George Clooney. Aby poczuć klimat imprezy, warto też wybrać się w okolice plaży hotelu Excelsior, bo to tutaj podpływają motorówkami znakomici goście festiwalu.

Weekend w Berlinie

Stolica naszych sąsiadów tętni życiem o każdej porze roku. Zwiedzanie miasta możemy zacząć od najsłynniejszych obiektów: Bramy Brandenburskiej, muru berlińskiego i gmachu parlamentu Rzeszy w Berlinie. Koniecznie należy odwiedzić Wyspę Muzeów, na której znajduje się jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie.

W Berlinie trzeba przespacerować się Unter den Linden - okazałym i szerokim bulwarem, który ciągnie się na wschód od Bramy Brandenburskiej. To dawna główna arteria Berlina zwana również "Pod Lipami". Tuż obok znajduje się najpiękniejszy barokowy budynek stolicy - Zeughaus, czyli dawny arsenał pruski. W niedawno odnowionym gmachu mieści się Niemieckie Muzeum Historyczne (Deutsches Historisches Museum), które prezentuje wszechstronne ekspozycje z ponad 2 tys. lat niemieckiej historii.

Miasto przoduje w liczbie organizowanych wydarzeń, do których należą m.in. festiwale światła, jazzu i piwa. Światową renomę zyskał niewątpliwie festiwal filmowy Berlinale, który przyciąga największą widownię na świecie (ok. 150 tys. osób). Co roku w lutym w salach kinowych odbywa się 800 projekcji obrazów z całego świata. Bilety do pałacu festiwalowego (70-200 euro) rozchodzą się błyskawicznie. I trudno się dziwić, bo prestiż imprezy jest ogromny. Najważniejsze pokazy odbywają się w Berlinale Palast. Czerwone dywany rozpościerają się przed budynkiem w różnych kierunkach, a reporterzy pilnują, żeby nie przegapić żadnej znanej twarzy.

Kto przyjeżdża do Berlina po raz pierwszy, może poznać to miasto dzięki slalomowi między obiektami festiwalowymi, pokazy bowiem odbywają się w kilku lokalizacjach. Ciekawe jest np. Delphi Filmpalast, które najlepiej porównać do starego Iluzjonu w Warszawie czy też Rialta w Katowicach, Filmhaus, w skład którego wchodzi słynne Muzeum Filmu i Telewizji, oraz Sony Center - przeszklony, duży kompleks budynków będących odzwierciedleniem współczesnej architektury.

Karolina Miklewska

loaderek.gifoverlay.png