2014.06.04

Polska, jakiej nie znamy

Nie trzeba wyjeżdżać na egzotyczne wakacje, żeby cieszyć się pięknem przyrody, odkrywać historyczne tajemnice, czy po prostu przyjemnie spędzić urlop.

Krzywy Las w okolicach Gryfina
"Krzywy Las" w okolicach Gryfina

Polska to kraj przyrodniczych cudów, unikalnych w skali światowej zabytków, atrakcji turystycznych nieodbiegających od europejskich standardów, a co za tym idzie - mnóstwa możliwości spędzenia wolnego czasu. Górskie wędrówki, relaks nad morzem, ogromne jeziora i małe, kameralne zbiorniki wodne, dziewicza przyroda, bagna, tamy, ruiny dawnych fortyfikacji, odrestaurowane zamki... można wymieniać bez końca! Na 313 tys. km2 kryje się niezliczona ilość miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Niezależnie od preferencji, pasji, ulubionej formy aktywności, aury czy zasobności portfela - z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Wodne szaleństwo

Tych, którzy nie wyobrażają sobie letniego wypoczynku bez kąpieli, plażowania i sportów wodnych, z pewnością cieszy fakt, że w Polsce znajduje się wiele miejsc, gdzie z powodzeniem można poczuć się jak ryba w wodzie.

  • Wakacyjny wyjazd nad morze nie musi kojarzyć się z tłumami na plaży. Są regiony, w których ani dorośli, ani dzieci nie będą się nudzić, a do tego spędzą fantastycznie czas.

Słowiński Park Narodowy to miejsce, którego nawet w okresie letnim nie szturmują turyści. Najlepszą bazą do zakwaterowania będzie Smołdziński Las - spokojna kaszubska wieś. Z niej na rowerach łatwo dotrzemy na urokliwą, szeroką plażę w Czołpnie, gdzie do woli możemy korzystać z morskiej bryzy. Niedaleko jest jezioro Gardno stanowiące prawdziwą gratkę dla fanów sportów wodnych, ponieważ można uprawiać tu surfing, kite - surfing i kajakarstwo.

Aby poczuć się jak na prawdziwej pustyni, wystarczy podjechać do Łeby, w której zaczyna się szlak wydmowy udostępniony dla turystów. Będąc tu, nie można pominąć zwiedzenia dwóch unikalnych latarni morskich, w Czołpnie i Stilo. Warto także wyskoczyć do pobliskiego Skansenu w Klukach, który przybliży tradycje zamieszkujących tu niegdyś Słowińców.

Czas na dwa kółka!

Północno-wschodnia Polska kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Uraczy nas mało znanymi szlakami, malowniczymi krajobrazami i bogactwem dziewiczej przyrody. Wspaniałe widoki na mazurską dolinę Rospudy zapewni przejazd łatwym szlakiem rowerowym z Bakałarzewa, a ekstremalnych doznań dostarczy droga przez pofałdowania Gór Jurkowskich, aż do krytycznych wypiętrzeń pod Dybowem. Po drodze odkryjemy tajemniczą warownię Sudowów, poznamy fragment szlaku połamanych semaforów, a trud podróży wynagrodzą niecodzienne widoki na liczne lasy i jeziora.

W poszukiwaniu relaksu warto na kilka dni zajrzeć na Warmię, np. do Nowego Kawkowa. Usytuowane tu lawendowe pola mienią się w letnich miesiącach wszystkimi odcieniami fioletu, tworząc iście prowansalski klimat. Wybierając jedno z gospodarstw agroturystycznych z plantacją lawendy, nie tylko otoczymy się magicznym, uspokajającym zapachem, ale także skosztujemy lawendowych przysmaków, np. herbaty czy miodu.

Tereny dalej na wschód położonej Puszczy Knyszyńskiej zapraszają do przemierzenia ich śladami osadników, których historię, kulturę, zwyczaje i tajemnice można poznać właśnie tutaj. Tatarski Szlak jest doskonale przygotowany dla chcących zwiedzać go rowerem, nawet z małymi dziećmi. Liczy ok. 50 km i łatwo zaplanować podróż z noclegiem w jednej z malowniczych tatarskich wiosek.

Tatarski Szlak w całości ma 150 km i wiedzie od Białegostoku przez m.in. Supraśl, Kruszyniany i Bohoniki. Dwa ostatnie miejsca zasługują na szczególną uwagę, nie tylko ze względu na malowniczą, dawną wiejską architekturę, ale także zabytki kultury Orientu. Obejrzymy tam unikalne meczety i cmentarze muzułmańskie. W Kruszynianach można spotkać potomków rodzin tatarskich. Tutaj organizowany jest co roku w sierpniu Festyn Kultury i Tradycji Tatarów Polskich, składający się z warsztatów kulinarnych, tanecznych, jazdy konnej oraz łucznictwa. W czasie podziwiania piękna przyrody i zabytków, należy koniecznie skosztować słynnych tatarskich smakołyków, np. pierekaczewników, czak-czaków czy kołdunów.

Pieszo przez świat

Dla piechurów unikalną propozycją będzie wizyta w regionie świętokrzyskim. Powstała tam największa trasa turystyczna w Polsce - Świętokrzyski Szlak Przygody, obejmujący aż 850 km dróg z ponad setką oznakowanych atrakcji. Turyści mogą zwiedzać sześć krain tematycznych: Sacrum i Profanum, Talentów, Natury, Legend, Czterech Żywiołów oraz Kultur. I tak w Krainie Legend, w miejscowości Huta Szklana, naszym oczom ukaże się osada średniowieczna z drewnianymi chatkami z XII-XIV wieku. W Krainie Czterech Żywiołów można spędzić kilka absorbujących dni, m.in. odkrywając prehistoryczny świat w JuraParku w Bałtowie czy w tamtejszym Zwierzyńcu, gdzie spotkamy: lamy, alpaki, muflony, daniele czy... osły. W Krainie Kultur polecamy odwiedzenie Zespołu Pałacowego Kurozwęki. Powstał on ok. XIII wieku jako zamek obronny, ale przez setki lat zmieniał swoje przeznaczenie: przez dwór mieszkalny po rezydencję barokowo-klasycystyczną. Dziś jest tu centrum kultury Dzikiego Zachodu, z jedyną w Polsce hodowlą bizonów amerykańskich. Można zwiedzić pięknie odrestaurowany pałac, jego podziemne lochy, wziąć udział w poszukiwaniu ukrytego według legendy skarbu lub spróbować swoich sił w przejściu labiryntu z kukurydzy.

Wybierz się po... skarb!

Wszystkim tym, którzy poszukują bardziej emocjonujących sposobów spędzenia czasu i lubią łączyć aktywny wypoczynek z nutką przygody, polecamy coraz popularniejsze gry terenowe. Większość z nich gwarantuje nie tylko atrakcyjną formę turystyki, ale też nieco owianą tajemnicą i zwiastującą niezapomniane przeżycia przygodę dla osób w różnym wieku.

Jedną z propozycji jest geocaching. To gra terenowa znana na całym świecie, polegająca na szukaniu skarbów - skrzynek ukrytych przez innych uczestników gry. O zawartości skarbu decyduje ukrywający - czasem są to drobne upominki, list do odnajdującego, przydatne elementy wyposażenia poszukiwacza. 

  • O tym, że fani geocachingu lubią wyzwania, świadczy fakt, że im ciekawsza, lepiej ukryta skrytka, tym wyższe oceny poszukiwaczy!

Udział w grze może wziąć każdy, kto zarejestruje się na specjalnej stronie internetowej i potrafi posługiwać się urządzeniem z systemem GPS. Można ukryć skarb i podsyłać uczestnikom wskazówki do jego odnalezienia lub znaleźć się w grupie poszukiwaczy. To świetna alternatywa dla zwykłej turystyki. Dzięki geocachingowi poczujemy się niczym Indiana Jones na tropie zaginionej arki.

Inną propozycją, idealną dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, jest questing. To bardziej rozwinięta, dawna gra podwórkowa w tzw. podchody. Na stronie questing.pl odnajdziemy punkty (niemal we wszystkich województwach), w których można rozpocząć przygodę. Zgłaszamy się, otrzymujemy dokładną instrukcję - mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrujemy zgodnie z instrukcjami, rozwiązując po drodze zagadki i łamigłówki.

Rodzinnie znaczy bajkowo

Wybierając się na urlop z dziećmi, warto zawczasu starannie go zaplanować. Duże pole do popisu odnajdziemy na Suwalszczyźnie - od spływów kajakowych, przez zabawę w Wioskach Bajek, po polowanie z aparatem fotograficznym na dzikich terenach Biebrzańskich Bagien.

Suwalszczyzna to prawdziwa perła na mapie Polski. Wielbicieli kajakarstwa ucieszy fakt, że są tu takie miejsca, gdzie trudno spotkać innych turystów. Należy do nich m.in. bardzo urokliwa trasa (ok. 12 km) spływu przez sześć jeziorek rzeką Szeszupą, zwaną również Małą Rospudą. Dla rodzin z małymi dziećmi idealnym rozwiązaniem okaże się "rzeka trzech narodów" - Marycha, polecana ze względu na spokojny nurt i bezpieczeństwo spływu. Marycha przepływa przez trzy państwa i wpada do Czarnej Hańczy na Grodzieńszczyźnie. Trasę najlepiej rozpocząć od jeziora Pomorze. Ciekawy może też być np. spływ chatą na tratwie, na której mieszkamy, odpoczywamy i płynąc, podziwiamy okolicę.

Turystycznym odkryciem 2014 roku (podczas Internetowych Targów Turystycznych) okrzyknięto Wioski Bajek, siedem głównych przystanków na trasie tutejszego Baśniowego Szlaku. To propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych, bo któż z nas nie marzył, aby zobaczyć krajobrazy rodem z "Opowieści z Narnii"? Każda z wiosek ma innego patrona, a we wszystkich przygotowano mnóstwo atrakcji, które pozwolą przyjemnie spędzić czas i odkryć tajemnice Suwalszczyzny. W sierpniu odbędzie się tu Festiwal Baśni Legend Wschodu - transgraniczna impreza plenerowa przybliżająca tematykę baśni i kultury Polski i Białorusi.

  • Pierwsza część imprezy odbędzie się w Grodnie i Gudziewiczach 17 i 18 sierpnia. Druga - organizowana w terminie 23-25 sierpnia na Suwalszczyźnie - zainauguruje otwarcie polskiej części Baśniowego Szlaku.


Będąc w tej okolicy, koniecznie trzeba zobaczyć oddalone o mniej więcej 35 km tzw. Akwedukty Puszczy Rominckiej na terenie wsi Stańczyki. Ale nie ma prawdziwej Suwalszczyzny bez doliny Biebrzy i słynnych Biebrzańskich Bagien - to prawdziwy raj dla fotografów, przyrodników i wielbicieli bliskich spotkań z zamieszkującą te tereny zwierzyną.

Karolina Miklewska

  • Informacje dla turystów

    Kierunek Mazury
    Doskonały informator od szlaków żeglownych i rowerowych, po zabytki, atrakcje i bazę noclegową: mazury.info.pl.

    Baśniowy Szlak na Suwalszczyźnie
    Mapa rozmieszczenia wiosek bajek, ułatwiająca zaplanowanie wypoczynku z atrakcjami, rezerwacje noclegów: basniowasuwalszczyzna.pl.

    Tatarski Szlak
    Aby nie pominąć ciekawych miejsc na Podlasiu, warto zajrzeć na stronę: atrakcjepodlasia.pl. Znajdziemy tam m.in. opisy szlaków, tradycji i regionalizmów oraz bazę noclegową.

    Świętokrzyski Szlak Przygody
    Na stronie internetowej: szlakprzygody.eu można przejrzeć wszystkie obiekty dostępne na trasie, zaplanować całą wycieczkę oraz zarezerwować noclegi.
     
    Wybrane zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
    Zamek krzyżacki w Malborku, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Kalwaria Zebrzydowska, Puszcza Białowieska.
loaderek.gifoverlay.png