2014.06.02

Wyjeżdżamy – pomagamy

Wiele organizacji oferuje wyjazdy mające charakter wolontariatu, w ramach którego można pracować, np. opiekując się niepełnosprawnymi, odnawiając zabytki, ucząc dzieci i młodzież. Przebywając na urlopie, można też przyłączyć się do społecznych akcji, które są organizowane w różnych miejscowościach, w tym turystycznych.

Wolontariat

W trosce o zabytki

Jeśli chcemy wyjechać do Francji lub Włoch i tam zajmować się opieką nad zabytkami oraz odbudową i konserwacją starych budynków, to taką możliwość zapewnia kilka organizacji. Praca trwa kilka godzin dziennie. Organizator gwarantuje zakwaterowanie, wyżywienie oraz zajęcia w czasie wolnym. Koszt przykładowego wyjazdu to 127 euro za trzy tygodnie. Miłośnicy archeologii i etnologii mogą w tym roku badać historię francuskiej wsi Saint-Romain. Wolontariat organizowany jest w lipcu i sierpniu przez Association de Recherches et Etudes d’histoire Rurale. Aby wyjechać, trzeba mieć co najmniej 18 lat, dobrze widziana jest znajomość francuskiego. W zamian za pracę uczestnik otrzyma niewielkie wynagrodzenie, które pozwoli opłacić mieszkanie i wyżywienie. Do Włoch można wyjechać z organizacją ACLE, która szuka chętnych do pomocy przy renowacji średniowiecznych budynków w alpejskiej wiosce Baiardo. Praca ta wymaga sporej sprawności. Organizator zapewnia zakwaterowanie.

Na rzecz niepełnosprawnych i najuboższych

Wolontariusze uprawiający sport, interesujący się sztuką lub muzyką, w wieku od 17 do 30 lat mogą pomagać na obozach wakacyjnych dla młodzieży niepełnosprawnej, które organizuje m.in. Birmingham Phab Camps. Chętni będą pracować jako animatorzy. Imprezy takie mają na celu integrację niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi rówieśnikami.

Z kolei Break przygotowuje wypoczynek dla dorosłych i dzieci upośledzonych psychicznie oraz dla tych, którzy mają trudności w nauce. Wolontariat trwa od 6 tygodni do 6 miesięcy. Wolontariusz ma opłacone zakwaterowanie, jedzenie i kieszonkowe oraz podróże po Wielkiej Brytanii.

Obozy, których celem jest pomoc najuboższym z rejonów miejskich, organizowane są we Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i UK. Uczestnicy w ciągu dnia pracują na rzecz ubogich, a wieczorami dyskutują nad sposobami pomocy. Warunkiem jest ukończenie 18 lat. Koszt wyjazdu 76 euro pokrywa zakwaterowanie i wyżywienie. O resztę, czyli podróż i ubezpieczenie, trzeba zatroszczyć się we własnym zakresie.

Szlachetny dar

Wystarczy chwila, aby uratować komuś życie – to hasło od początku towarzyszy organizowanej od 6 lat przez PKO Bank Polski Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Nieprzypadkowo akcja prowadzona jest także w okresie wakacyjnym, kiedy to służby zdrowia potrzebują najwięcej krwi, a dawców jest najmniej. Każdego roku mobilne punkty poboru krwi i miasteczka zdrowia pojawią się w nadmorskich kurortach oraz w turystycznych miejscowościach w górach i na Mazurach. W czasie zbiórki, w wybranych miastach, również w tym roku będzie możliwość złożenia deklaracji przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Anna Nawrocka

loaderek.gifoverlay.png