2017.06.26

Gotówka, plastik lub mobilnie

W piątek był ostatni dzień szkoły i już mamy wakacje. Zasłużony (załóżmy, że tak) odpoczynek dziecka, niezależnie czy w miejscu zamieszkania, u babci czy na obozie żeglarskim, łączyć się będzie z zapewnieniem juniorowi pieniędzy na drobne wydatki.

Gotówka, plastik lub mobilnie

Tradycjonaliści mogą wyposażyć milusińskich w gotówkę. Ma to swoje zalety (dziecko widzi, jaką kwotą dysponuje), ale i wady (prawdopodobieństwo zamoczenia czy bezpowrotnego zgubienia pieniędzy). Oczywiście istnieje możliwość deponowania gotówki u opiekunów kolonijnych. Jednak wakacyjne wyjazdy to szansa na edukowanie finansowe najmłodszych, a trudno mówić o świadomych operacjach pieniężnych, gdy druh Andrzej wydziela nam 10 zł dziennie. Parę złotych w gotówce może się przydać w sytuacji opłaty za korzystanie z toalety czy na zakupy u „deptakowego” sprzedawcy, który nie zawsze wyposażony jest w terminal do płatności elektronicznych. Realizacja transakcji bezgotówkowych może być dla dziecka o tyle atrakcyjna, że świadczy o osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości, umożliwiającej operowanie takimi narzędziami, które były dostępne dla rodziców.

Karta zupełnie poważna

Podstawowym narzędziem płatniczym młodego klienta jest Karta PKO Ekspres wydawana do PKO Konta Pierwszego. Jak każda „dorosła” karta daje możliwość płacenia w sklepach, kinach, pizzeriach, internecie i innych punktach handlowo-usługowych. Drobne należności za zakupy nastolatek ureguluje dzięki wykorzystaniu funkcji płatności zbliżeniowych Visa pay­Wave. Dzięki karcie uzyska też – rzecz jasna – dostęp do gotówki we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie!

Wszystkie karty PKO Ekspres wydawane do PKO Konta Pierwszego wyposażone są w mikroprocesor (w technologii EMV) i pasek magnetyczny. Zdeponowane na rachunku do karty pieniądze są bezpieczne – w momencie zgłoszenia utraty karty bank przejmuje odpowiedzialność za wszystkie operacje dokonane przy jej użyciu.

Aplikacja IKO

Nieporęczna gotówka i karta płatnicza przegrywają z przedmiotem, z którego młody człowiek na pewno w wakacje nie zrezygnuje. To smartfon, który wyposażony w odpowiednie aplikacje łączy w sobie cechy telefonu, aparatu fotograficznego, konsoli do gier i… banku.

Aplikacja IKO wespół z telefonem staje się właśnie nowoczesnym portfelem, zastępując gotówkę i karty płatnicze.

Aby nasz junior mógł skorzystać z aplikacji, musi ją pobrać z odpowiedniego dla obsługiwanego przez smartfon systemu operacyjnego sklepu. Następnym krokiem jest zainstalowanie i aktywowanie IKO, które jest szybkie i intuicyjne.

By dokonać jakiejkolwiek operacji finansowej, dobrze jest wiedzieć, jakimi środkami dysponujemy. Inaczej mówiąc: jaki jest stan konta. Aplikacja IKO daje użytkownikowi możliwość podglądu stanu konta bez konieczności logowania. Wystarczy w ustawieniach aplikacji włączyć opcję „podgląd salda bez logowania” i stan konta będzie widoczny na ekranie logowania po przeciągnięciu ekranu w dół.

Poza tym udogodnieniem na ekranie logowania junior znajdzie mapę bankomatów i placówek banku (co może być bardzo przydatne podczas wakacyjnych podróży)

Dzięki zainstalowanej na telefonie juniora aplikacji możemy też szybko zasilić jego konto, posługując się jedynie numerem telefonu. Aby przelew został wykonany natychmiast, numer telefonu odbiorcy musi być zarejestrowany w systemie BLIK.

Skoro jesteśmy przy systemie BLIK, przybliżmy nieco ten system. Dzięki BLIK-owi można bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić w tradycyjnych sklepach oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. BLIK to także najszybsza metoda płatności w sklepach internetowych oraz mobilnych. Kolejnym sposobem regulowania należności za pomocą telefonu są płatności zbliżeniowe. Warunkiem jest posiadanie telefonu z modułem NFC i systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 4.4. Ostatni krok to wskazanie w IKO, z której karty debetowej realizowane będą płatności zbliżeniowe. Od tej chwili klient może szybko i bezpiecznie dokonywać płatności przy użyciu smartfona (transakcje do 50 zł nie wymagają potwierdzania kodem PIN w terminalu płatniczym). Płatności zbliżeniowe akceptowane są przez prawie 400 tys. terminali w całej Polsce.

Czeki na czarną godzinę

Stan konta juniora to wypadkowa jego oszczędności, kieszonkowego i umiejętnego gospodarowania finansami. Dodatkowo możemy zaopatrzyć dziecko w bezpieczną kwotę na czarną godzinę. Jak? Wysyłając czek BLIK. Do tej operacji należy przygotować się wcześniej. W serwisie iPKO musimy ustalić hasło do czeków. Gdy zachodzi nagła potrzeba wsparcia kogoś, kto nie posiada IKO (lub może być poza zasięgiem internetu), w aplikacji IKO z zakładki „płatności” wybieramy „czeki blik” i klikamy „utwórz czek”. Wybieramy kwotę, otrzymujemy dziewięciocyfrowy kod, który – wraz z hasłem do czeku – przekazujemy mejlem lub sms-em osobie potrzebującej. Odbiorca może za pomocą tego czeku zapłacić w sklepie (stacjonarnym lub internetowym) albo wypłacić gotówkę w bankomacie. Nie musi wykorzystać całej otrzymanej kwoty, reszta wróci na Twoje konto. Pamiętaj, że wraz z numerem czeku musisz także przekazać hasło – najlepiej żeby nie zapisywać obu tych informacji na jednej kartce czy w jednym SMS-ie. Zaletą czeków BLIK jest to, że działają także off-line (czyli bez konieczności łączenia z siecią).

Gotówka? Karta? Smartfon? Każda z tych opcji ma zalety i wady. Gotówka – to pełna samodzielność juniora na wakacjach i sprawdzenie jego odpowiedzialności finansowej. Karta i smartfon – to z kolei większe bezpieczeństwo i kontrola. Wybór należy do klienta.

Marcel Hopper

 

 • IKO, które powstało w 2013 roku, jest dziś wszechstronną aplikacją łączącą funkcje bankowości  i płatności mobilnych, pozwalając klientom na pełną obsługę ich finansów z poziomu telefonu komórkowego. W ostatnich tygodniach została one wzbogacona w nowe funkcje: skarbonki, nadawanie PIN i zmianę limitów dla kart debetowych i kredytowych, wygodne kopiowanie cyfr kodu BLIK czy możliwość generowania potwierdzeń dokonanych transakcji. Klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo aktywowali już ponad milion aplikacji IKO.

  Dowiedz się więcej

Czytaj także:

Zablokuj kartę, na ile tylko chcesz

  • Bankodzieci

   02018.05.23

   Gdzie podziały się pieniądze z komunii? Trafiły na bezpieczne konto lub lokatę dla dziecka!

   Dla niektórych „pieniądze z komunii” to widok niemal tak mityczny, jak jednorożce i smoki. Każdy pamięta, że je dostał, ale trudno przypomnieć sobie, gdzie się podziały. Jest na to sposób.

   więcej
  • Bankodzieci

   02018.05.21

   Sprzedając origami udowodnili, że są prawdziwymi młodymi rekinami biznesu

   Zarabianie i oszczędzanie to w rzeczywistości nic trudnego. Wystarczy jedynie odpowiednio wcześnie wyrobić określone nawyki. Jeżeli oszczędzanie stanie się częścią codziennego życia, będzie tak samo naturalne, jak wydawanie pieniędzy. Dzięki tej umiejętności łatwiej później inwestować i świadomie zarządzać swoimi finansami. Kiedy zacząć naukę? Już od najmłodszych lat, zwłaszcza, że można ją potraktować jak dobrą zabawę.

   więcej
  • Bankodzieci

   02018.03.09

   Nigdy więcej kieszonkowego!

   Kieszonkowe odchodzi do lamusa. Dziecięce pieniądze powinniśmy zacząć określać mianem „kontowych”. Dlaczego? Skoro dorośli bez przerwy wysyłają przelewy, płacą kartą i coraz rzadziej operują gotówką, to w przypadku dzieci może być podobnie!

   więcej
  • Bankodzieci

   02018.02.14

   Pomnażanie oszczędności i wiedzy z SKO

   Zamiast papierowej książeczki – rachunek bankowy, zamiast skarbonki – wirtualne fundusze na konkretny cel, zamiast odsetek dopisywanych długopisem – podgląd pod rosnące oszczędności w sieci. Oto, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się SKO.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.10.26

   Wyjątkowe spotkanie z nauczycielami - Opiekunami SKO

   Tych, którzy oszczędzają w SKO są tysiące. Nauczycieli, którzy im w tym pomagają można odnaleźć w co trzeciej szkole podstawowej. PKO Bank Polski nagrodził wybitnych pedagogów-zwycięzców Konkursu dla Opiekunów Szkolnych Kas Oszczędności z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.09.15

   PKO Bank Polski przekazuje szkołom kolejne nagrody

   Poznaj laureatów etapu krajowego Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności oraz Głosowania Internautów.PKO Bank Polski po raz kolejny udowadnia, że tradycja może iść w parze z nowoczesnością. W organizowanym od ponad 50. lat Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności wzięło udział prawie pół tysiąca placówek, które w formie elektronicznej prezentacji zaprezentowały swoje osiągnięcia w dziedzinie edukacji ekonomicznej uczniów szkół podstawowych.

   więcej
  Pokaż więcej