2016.03.22

Nauka w grze

Rodzice chcą, aby dzieci rozumiały wartość pieniądza i umiały gospodarować swoim kieszonkowym. Można je tego nauczyć, wprowadzając w ciekawy świat ekonomii – zaczynając od tej domowej. Do tego warto wykorzystać smartfon, tablet czy komputer i skierować uwagę na przydatne strony internetowe.

Nauka w grze. Fot. shutterstock.com
Fot. shutterstock.com

Internet jak nauczyciel

Zarówno dzieci, jak i rodzice informacji przydatnych w edukacji finansowej mogą szukać na Bankomanii. Na naszym serwisie dorośli znajdą wskazówki ekonomistów i porady, np. psychologów, jak rozmawiać z dziećmi o finansach, a najmłodsi przygotowane specjalnie dla nich materiały, konkursy, gry i zabawy. Z myślą o nich powstało też „Finansowe Abecadło” – zbiór podstawowych terminów bankowych, napisanych przyjaznym i obrazowym językiem. Do haseł dołączone są filmy wideo, w których dzieci same wyjaśniają, jak rozumieją omawiane zagadnienie.

Wprowadzaniu dzieci w świat finansów służy także serwis junior.pkobp.pl (lub junior.inteligo.pl), gdzie tak jak w grze można realizować różne wyzwania i zdobywać nagrody, ucząc się bankowości i przedsiębiorczości w praktyce. Dzięki serwisowi dzieci poniżej 13. roku życia mogą inicjować przelewy, doładować telefon komórkowy i zakładać skarbonki na różne cele. W ten sposób dowiadują się, jak oszczędzać, świadomie zarządzać budżetem oraz uczą się obsługi konta bankowego.  

Zabawa w realne płatności

Jak to możliwe? Aby zapewnić dziecku dostęp do serwisu PKO Junior i innych produktów z tej oferty, np. kart przedpłaconych, wystarczy założyć PKO Konto Dziecka. Jego oprocentowanie wynosi 2,5 proc. w skali roku (do kwoty 2,5 tys. zł oraz 0,5 proc. od nadwyżki), prowadzenie jest bezpłatne, a kapitalizacja odsetek cotygodniowa. Właściciele kont mogą korzystać z kart w postaci klasycznych plastików lub tzw. Śmigaczy, np. maskotki żyrafki. Karty pozwalają realizować płatności w kraju i za granicą oraz w internecie, a także wypłacać gotówkę z ponad 3 tys. bankomatów PKO Banku Polskiego dostosowanych do potrzeb młodego użytkownika. Dorośli, korzystający z Aplikacji Rodzica w serwisie iPKO, mają pełny wgląd w historię transakcji i płatności dokonywanych przez dziecko, mogą kontrolować stan konta i w każdej chwili zdecydować o jego zasileniu

Najmłodsi użytkownicy tabletów i smartfonów z dostępem do internetu mogą na te urządzenia pobrać kwartalnik „Brawo Bank”– publikację wspomagającą edukację finansową dzieci, w której znajdą wiele gier i zabaw, jak również edukacyjnych, przyjaźnie napisanych opowieści z życia rodzeństwa Ekspertów: Kasi i Kuby.  

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

PKO Bank Polski wspiera realizację programu 500+ oraz budowę e-administracji

Przedsiębiorczość wyniesiona z domu

loaderek.gifoverlay.png