Gospodarowanie pieniędzmi
Pieniądze mają to do siebie, że ile by się ich nie miało, zawsze brakuje. Ludzie próbują radzić sobie z tym w rozmaity sposób. Jedni starają się coraz więcej pracować lub rozwijać swój biznes i być bardziej przedsiębiorczy. Są też tacy, którzy sięgają po cudzą własność, co jest przestępstwem, i czego robić nie wolno. Jest jeszcze inny sposób na to, żeby pieniędzy nie brakowało, albo przynajmniej brakowało ich jak najmniej. To gospodarowanie pieniędzmi.
Zwykle wiemy, ile pieniędzy w pewnym okresie będziemy mieli. Dorośli wiedzą, jakie dostaną wynagrodzenie za pracę, a my – jakie dostaniemy kieszonkowe. To są nasze dochody. Zwiększanie dochodów – jeśli jest możliwe i uczciwe – to dobry sposób na to, żeby mieć więcej pieniędzy. Ale będzie ich i tak za mało, jeśli nie będziemy nimi gospodarować. Czyli planować wydatki i odkładać oszczędności.
Planowanie wydatków zaczyna się od ułożenia budżetu. Po jednej stronie spisujemy dochody, a po drugiej zaplanowane wydatki. Potem trzeba się tego planu trzymać i skrupulatnie spisywać wszystkie wydatki, żeby budżetu nie przekroczyć. Na zakupy zabierać ze sobą tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujemy i kupować to, co faktycznie planowaliśmy kupić, a nie wszystko to, co nam się podoba.
Zaplanować trzeba także oszczędności. Po co oszczędzać? Choćby po to, żeby mieć pieniądze na zupełnie nieprzewidziane wydatki, które mogą się zdarzyć. Albo też w sytuacji, kiedy zabraknie dochodów. Dorośli wiedzą, że takie sytuacje mogą się zdarzyć i że są bardzo trudne. Należy do nich utrata pracy albo też konieczność ponoszenia większych codziennych wydatków na utrzymanie rodziny – podwyżka cen za ogrzewanie, elektryczność czy wzrost czynszu. Drugi powód, żeby systematycznie oszczędzać, to wymarzony cel: rower, nowa piłka albo gra komputerowa. To, ile chcemy oszczędzać, można także zaplanować. Wtedy na pewno oszczędności urosną.
Kiedy zaczynamy gospodarować pieniędzmi, wkrótce okazuje się, że wcale nie mamy ich tak mało, jak sądziliśmy wcześniej.
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.