Sejf
Sejf to taki mały, prywatny skarbiec. Zwykle jest to stalowa, pancerna szafka albo rodzaj szuflady. Służy do przechowywania cennych rzeczy – pieniędzy, kosztowności, biżuterii lub ważnych dokumentów.
Sejfy są w domach lub w hotelach, biurach, a także w bankach. Specjalne sejfy do przechowywania broni ma na przykład policja. Broń i amunicja trzymane są w sejfach lub szafach pancernych po to, żeby nikt niepowołany nie mógł ich użyć. Ważne dokumenty trzymają w sejfach firmy, detektywi, a nawet szpiedzy.
Sejf można wmurować w ścianę, żeby nikt go nie ukradł. Ma grube stalowe ściany, które powinny ochronić zgromadzone w nim przedmioty nawet przed pożarem. Pewnym rodzajem sejfu jest kasa pancerna. To taki duży sejf, wielkości szafy, tak ciężki, że może stać na podłodze, bo i tak nikt nie byłby w stanie go udźwignąć.
Najważniejszy w sejfie jest zamek. Sejfy zamykane są zwykle na zamek szyfrowy, a szyfr zna tylko właściciel sejfu. Wybiera go sobie i nikomu nie powinien go podawać. Do wybrania szyfru może służyć pokrętło albo tablica z cyframi od 0 do 9, taka jak w kalkulatorze. Często sejfy mają też drugie zabezpieczenie, którym jest klucz. Taki klucz trzeba trzymać zawsze przy sobie i uważać, żeby go nie zgubić.
Sejf można wynająć sobie w banku. Robią tak często ludzie, którzy mają rzeczy bardzo cenne (na przykład diamenty), zbyt cenne nawet, żeby trzymać je w domowym sejfie.
Jest też pewien inny rodzaj sejfu, w którym trzyma się pieniądze. Jest on w banku, ale zupełnie nie przypomina pancernej skrzynki ani szafy. To nasze konto internetowe, równie bezpieczne jak najlepszy sejf. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie zgubić do niego klucza i nikomu nie zdradzić szyfru, czyli naszego loginu i hasła do konta.
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.