2015.12.31

Sejf

Sejf to taki mały, prywatny skarbiec. Zwykle jest to stalowa, pancerna szafka albo rodzaj szuflady. Służy do przechowywania cennych rzeczy – pieniędzy, kosztowności, biżuterii lub ważnych dokumentów.

Sejfy są w domach lub w hotelach, biurach, a także w bankach. Specjalne sejfy do przechowywania broni ma na przykład policja. Broń i amunicja trzymane są w sejfach lub szafach pancernych po to, żeby nikt niepowołany nie mógł ich użyć. Ważne dokumenty trzymają w sejfach firmy, detektywi, a nawet szpiedzy.

Sejf można wmurować w ścianę, żeby nikt go nie ukradł. Ma grube stalowe ściany, które powinny ochronić zgromadzone w nim przedmioty nawet przed pożarem. Pewnym rodzajem sejfu jest kasa pancerna. To taki duży sejf, wielkości szafy, tak ciężki, że może stać na podłodze, bo i tak nikt nie byłby w stanie go udźwignąć.

Najważniejszy w sejfie jest zamek. Sejfy zamykane są zwykle na zamek szyfrowy, a szyfr zna tylko właściciel sejfu. Wybiera go sobie i nikomu nie powinien go podawać. Do wybrania szyfru może służyć pokrętło albo tablica z cyframi od 0 do 9, taka jak w kalkulatorze. Często sejfy mają też drugie zabezpieczenie, którym jest klucz. Taki klucz trzeba trzymać zawsze przy sobie i uważać, żeby go nie zgubić.

Sejf można wynająć sobie w banku. Robią tak często ludzie, którzy mają rzeczy bardzo cenne (na przykład diamenty), zbyt cenne nawet, żeby trzymać je w domowym sejfie.

Jest też pewien inny rodzaj sejfu, w którym trzyma się pieniądze. Jest on w banku, ale zupełnie nie przypomina pancernej skrzynki ani szafy. To nasze konto internetowe, równie bezpieczne jak najlepszy sejf. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie zgubić do niego klucza i nikomu nie zdradzić szyfru, czyli naszego loginu i hasła do konta.

  • Bankodzieci

   02018.03.09

   Nigdy więcej kieszonkowego!

   Kieszonkowe odchodzi do lamusa. Dziecięce pieniądze powinniśmy zacząć określać mianem „kontowych”. Dlaczego? Skoro dorośli bez przerwy wysyłają przelewy, płacą kartą i coraz rzadziej operują gotówką, to w przypadku dzieci może być podobnie!

   więcej
  • Bankodzieci

   02018.02.14

   Pomnażanie oszczędności i wiedzy z SKO

   Zamiast papierowej książeczki – rachunek bankowy, zamiast skarbonki – wirtualne fundusze na konkretny cel, zamiast odsetek dopisywanych długopisem – podgląd pod rosnące oszczędności w sieci. Oto, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się SKO.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.10.26

   Wyjątkowe spotkanie z nauczycielami - Opiekunami SKO

   Tych, którzy oszczędzają w SKO są tysiące. Nauczycieli, którzy im w tym pomagają można odnaleźć w co trzeciej szkole podstawowej. PKO Bank Polski nagrodził wybitnych pedagogów-zwycięzców Konkursu dla Opiekunów Szkolnych Kas Oszczędności z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.09.15

   PKO Bank Polski przekazuje szkołom kolejne nagrody

   Poznaj laureatów etapu krajowego Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności oraz Głosowania Internautów.PKO Bank Polski po raz kolejny udowadnia, że tradycja może iść w parze z nowoczesnością. W organizowanym od ponad 50. lat Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności wzięło udział prawie pół tysiąca placówek, które w formie elektronicznej prezentacji zaprezentowały swoje osiągnięcia w dziedzinie edukacji ekonomicznej uczniów szkół podstawowych.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.09.07

   Konkurs SKO. SP w Mszczonowie walczy o 10 tys. zł

   Szkoła Podstawowa w Mszczonowie w programie Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego uczestniczy od 2012 r. W roku szkolnym 2016/2017 grono SKO-wiczów w tej szkole liczyło 155. uczniów. Jakie sukcesy ma na swoim koncie ta placówka?

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.09.07

   Konkurs SKO. Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowej Rudzie

   Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowej Rudzie w ramach programu Szkolnych Kas Oszczędności współpracuje z Oddziałem 1 PKO Banku Polskiego w Nowej Rudzie. Obecnie placówka uczestniczy w etapie krajowym dorocznego „Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności” i rywalizuje m.in. o Nagrodę Internautów w wysokości 10 tys. zł.

   więcej
  Pokaż więcej