2015.12.31

Sejf

Sejf to taki mały, prywatny skarbiec. Zwykle jest to stalowa, pancerna szafka albo rodzaj szuflady. Służy do przechowywania cennych rzeczy – pieniędzy, kosztowności, biżuterii lub ważnych dokumentów.

Sejfy są w domach lub w hotelach, biurach, a także w bankach. Specjalne sejfy do przechowywania broni ma na przykład policja. Broń i amunicja trzymane są w sejfach lub szafach pancernych po to, żeby nikt niepowołany nie mógł ich użyć. Ważne dokumenty trzymają w sejfach firmy, detektywi, a nawet szpiedzy.

Sejf można wmurować w ścianę, żeby nikt go nie ukradł. Ma grube stalowe ściany, które powinny ochronić zgromadzone w nim przedmioty nawet przed pożarem. Pewnym rodzajem sejfu jest kasa pancerna. To taki duży sejf, wielkości szafy, tak ciężki, że może stać na podłodze, bo i tak nikt nie byłby w stanie go udźwignąć.

Najważniejszy w sejfie jest zamek. Sejfy zamykane są zwykle na zamek szyfrowy, a szyfr zna tylko właściciel sejfu. Wybiera go sobie i nikomu nie powinien go podawać. Do wybrania szyfru może służyć pokrętło albo tablica z cyframi od 0 do 9, taka jak w kalkulatorze. Często sejfy mają też drugie zabezpieczenie, którym jest klucz. Taki klucz trzeba trzymać zawsze przy sobie i uważać, żeby go nie zgubić.

Sejf można wynająć sobie w banku. Robią tak często ludzie, którzy mają rzeczy bardzo cenne (na przykład diamenty), zbyt cenne nawet, żeby trzymać je w domowym sejfie.

Jest też pewien inny rodzaj sejfu, w którym trzyma się pieniądze. Jest on w banku, ale zupełnie nie przypomina pancernej skrzynki ani szafy. To nasze konto internetowe, równie bezpieczne jak najlepszy sejf. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie zgubić do niego klucza i nikomu nie zdradzić szyfru, czyli naszego loginu i hasła do konta.

  • Bankodzieci

   02017.06.26

   Gotówka, plastik lub mobilnie

   Dziś ostatni dzień szkoły, od jutra wakacje. Zasłużony (załóżmy, że tak) odpoczynek dziecka, niezależnie czy w miejscu zamieszkania, u babci czy na obozie żeglarskim, łączyć się będzie z zapewnieniem juniorowi pieniędzy na drobne wydatki

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.06.14

   Junior też może zarabiać

   Żyjemy w czasach wszechobecnej reklamy i zakupów na jedno kliknięcie. Wydawanie pieniędzy nigdy wcześniej nie było tak łatwe, dlatego umiejętności gospodarowania pieniędzmi trzeba uczyć dzieci od najmłodszych lat. Najlepsze efekty daje praktyka.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.06.07

   Karta dla dziecka - PKO Junior

   Za nami Dzień Dziecka, przed nami wakacje – czas na przyjemności i niemałe wyzwania, również dotyczące dzieci i ich aktywności. Wakacyjne wyjazdy stawiają przed rodzicami problemy związane z finansami. Dziesięcioletni Marcel Junior również zamierza spędzić wakacje w miarę samodzielnie. Jak zapewnić mu finansowe bezpieczeństwo?

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.05.30

   Nauka finansów to przygoda!

   Edukacja finansowa jest nie tylko ważnym elementem rozwoju dzieci, ale może być także doskonałą zabawą dla całej rodziny. Wystarczy wybrać kompleksowy i profesjonalnie opracowany program i produkty bankowe, czyli PKO Junior PKO Banku Polskiego

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.05.30

   Nowoczesna platforma edukacyjna SKO – SzkolneBlogi.pl ma już 700 blogów

   Na pierwszej w Polsce platformie blogowej dla szkół podstawowych funkcjonuje już 700 blogów. Wszystkie placówki są zaangażowane w działalność związaną z programem edukacyjnym Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego (SKO)

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.05.08

   Pierwszy krok w świat finansów z PKO Bankiem Polskim - promocja „Konto na Dzień Dziecka”

   Za otwarcie PKO Konta Dziecka lub PKO Konta Pierwszego można otrzymać bon do Empiku o wartości 50 zł. PKO Konto Dziecka jest przeznaczone dla dzieci poniżej 13 lat, a PKO Konto Pierwsze dla młodzieży w wieku 13-18 lat.PKO Bank Polski od lat angażuje się w edukację ekonomiczną najmłodszych, oferując atrakcyjne konta dla dzieci, młodzieży i rodziców dostosowane do ich potrzeb

   więcej
  Pokaż więcej