2015.12.31

Skarbiec

Skarbiec to specjalne pomieszczenie do przechowywania skarbów. Takie pomieszczenia z wyjątkowo grubymi murami, często bez okiem i z maleńkimi drzwiami, pilnie strzeżone przez straże, budowano dawniej w zamkach.

Swoje skarbce mieli możnowładcy – królowie, książęta, biskupi. Trzymali w nich najcenniejsze dobra – dzieła sztuki, diamenty, złoto lub ważne dokumenty. I oczywiście pieniądze. Szefem skarbca był skarbnik, zwany też podskarbim. Nie tylko pilnował zgromadzonych skarbów, ale często odpowiadał za finanse całego królestwa. Za to, żeby król mógł się dobrze bawić, ale też za to, żeby miał za co prowadzić wojny.

Kiedy powstały banki, także miały swoje skarbce. I mają je do dziś. Podobnie jak dawniej w skarbcach przechowują najcenniejsze dobra, należące do ich klientów, w tym także złoto. Rzadko jednak trzymają tam pieniądze takie, jakich używamy na co dzień. Te raczej krążą zapisane elektronicznie na serwerach. Żeby bank miał zawsze tyle pieniędzy, ile mu potrzeba na wypłaty dla swoich klientów, działają w nich departamenty skarbu.

Najpotężniejsze skarbce mają dziś banki centralne, a w Polsce – Narodowy Bank Polski. Trzyma w nim sztabki złota oraz inne rezerwy walutowe państwa. Takie rezerwy są konieczne na wypadek, gdyby doszło do jakichś strasznych kataklizmów, jak na przykład wojna. To nasze „zaskórniaki”, których wolno użyć tylko po to, żeby zapobiec wielkiej katastrofie. Trochę podobnie jak z domowymi oszczędnościami przeznaczonymi nie na wydatki, ale na „czarną godzinę”.

Najpotężniejszym skarbcem na świecie jest Fort Knox w stanie Kentucky w USA. Tam trzymane są amerykańskie rezerwy złota – odkładane również na „czarną godzinę”. Za stalowymi, 22-tonowymi drzwiami półmetrowej grubości, przechowywane jest 4,5 tys. ton złota amerykańskiego banku centralnego. Fort Knox to potężna twierdza, której pilnuje około tysiąc żołnierzy.

  • Bankodzieci

   02019.06.18

   11 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!

   Znajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.06.03

   Młody klient, dorosłe bankowanie

   Edukacja finansowa od najmłodszych lat i umiejętne zarządzanie minibudżetem zaprocentują w przyszłości świadomością i skutecznym rozporządzaniem „dorosłymi” finansami – mówi Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.30

   Graj i uważaj! Kontroluj mikropłatności swego dziecka w „darmowych” grach!

   Gry komputerowe to fantastyczna zabawa. Wie o tym każdy, kto choć raz usiadł przed monitorem. Ale i one mają swoje ciemne strony. Dlatego warto mieć kontrolę nad finansami dzieci – mikropłatności w grach mogą pochłonąć całe kieszonkowe! Jak temu zaradzić? PKO Konto Dziecka daje możliwości, dzięki którym zapanujemy nad wydatkami dzieci.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.30

   Dzień wszystkich dzieci!

   „Ferdynand Wspaniały” w teatrze, Majka Jeżowska w ZOO czy kreatywne zajęcia w muzeum? A może filmowe warsztaty, budowanie domków dla biedronek lub spotkanie z Muminkami? Każdy sposób jest dobry, aby świętować Dzień Dziecka. PKO Bank Polski wszystkim dzieciom składa najlepsze życzenia!

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.29

   Sport, zabawa i nagrody – wielki rodzinny festyn w Policach

   W minioną niedzielę w Policach odbył się Powiatowy Festyn Rodzinny. Impreza „Z rodziną po zdrowie” została organizowana przez Starostwo Powiatowe wraz z Zespołem Szkół im. I. Łukasiewicza. Sponsorem wydarzenia był PKO Bank Polski.

   więcej
  • Bankodzieci

   02019.05.27

   Zabawki w akcji! Jak zorganizować atrakcje na Dzień Dziecka?

   Dzień Dziecka jest jak święta w czerwcu. Spędźmy go razem, na pikniku, spacerze albo w kinie. Niech kojarzy się ze wspólną zabawą. Nie zapominajmy również o prezentach. A może tak założyć dziecku konto?

   więcej
  Pokaż więcej