Bankowość mobilna PKO Junior – dozwolone do lat 13.
PKO Bank Polski wprowadził pierwszą w Polsce aplikację bankowości mobilnej dedykowaną najmłodszym. Wyróżnia ją wygodna i intuicyjna nawigacja, dzięki której dzieci do 13. roku życia mogą inicjować przelewy, podejmować i realizować wyzwania finansowe stawiane przez rodziców, doładowywać telefon komórkowy czy zakładać skarbonki. Aplikacja jest mobilnym odpowiednikiem serwisu PKO Junior, a z samego konta korzysta niemal 200 tys. młodych klientów.
Dzieci mogą już rozpocząć systematyczne bankowanie poprzez aplikację mobilną PKO Junior, która jest uzupełnieniem kompleksowej oferty dla najmłodszych do 13. roku życia. Aplikacja jest nie tylko wygodna, ale również bezpieczna, dodatkowo wzbogacona o funkcje wspierające edukację finansową i rozwój przedsiębiorczej postawy dziecka. Nowoczesna i intuicyjna jest mobilnym odpowiednikiem serwisu PKO Junior.
– Naszym głównym celem przy tworzeniu aplikacji dla dzieci było udostępnienie na smartfonie wszystkich funkcji, które posiada serwis PKO Junior. Dzieci otrzymują bankowość mobilną poprzez innowacyjną aplikację, dostosowaną do wieku i preferencji najmłodszych. Dzięki aplikacji dziecko pod nadzorem rodzica zdobywa praktyczną umiejętność obsługi mobilnego konta bankowego, uczy się podstawowych umiejętności związanych z zarządzaniem budżetem i oszczędzaniem oraz rozwija systematyczność – podkreśla Michał Macierzyński, zastępca dyrektora Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej.
Skarbonki i przelewy
Poza podstawowa funkcją sprawdzenia salda dziecko może otwierać w aplikacji wirtualne skarbonki służące do zbierania pieniędzy na określone cele: może nadawać skarbonkom własne nazwy i wybrać obrazek symbolizujący skarbonkę (lub wgrać własny), określić kwotę i czas oszczędzania, a także dokonywać wpłat.
Najmłodsi mogą też inicjować przelewy, które są zawsze akceptowane przez rodzica w serwisie transakcyjnym iPKO. W ramach tej funkcji dziecko może definiować odbiorców przelewów, którzy także są zatwierdzani przez rodzica. Funkcja przelewu może być włączana i wyłączana przez rodzica. Dla dzieci poniżej 10. roku życia przelewy są domyślnie wyłączone.
Edukacja finansowa przez zabawę
Rodzice mogą wyznaczać dziecku określone wyzwania finansowe, w czterech obszarach: odpowiedzialności, planowania, systematyczności oraz wytrwałości. Każde wyzwanie ma swój termin realizacji oraz nagrodę, którą także określają rodzice (może to być na przykład wspólna wyprawa w ciekawe miejsce, nagroda rzeczowa, pieniężna lub inna dowolnie określona przez rodzica). O tym, czy dane wyzwanie podjąć, dziecko decyduje samodzielnie.
Dzieci mają też możliwość otrzymywania odznak za określone osiągnięcia: zakładanie skarbonek, regularne wpłaty na konto, długoterminowe oszczędzanie, planowanie czy zaoszczędzenie wyznaczonej kwoty w zadeklarowanym przez dziecko terminie. Informacja o przyznaniu odznaki jest komunikowana na stronie głównej oraz na dedykowanej podstronie aplikacji.
Aplikacja daje również dostęp do narzędzi finansowych takich jak:
- Kalkulator – dziecko może sprawdzić, ile potencjalnie może zyskać, oszczędzając daną kwotę przez wskazany czas, przy aktualnym oprocentowaniu PKO Konta Dziecka
- Twój plan oszczędzania – umożliwia określenie jaka część (procentowo) wpłaconych na PKO Konto Dziecka oszczędności będzie automatycznie przekazywana do poszczególnych skarbonek (zdefiniowanych wcześniej), a jaka ma pozostać na koncie jako wolne oszczędności
Personalizacja i doładowania telefonu
Najmłodsi mogą dostosować do swoich preferencji wygląd serwisu (poprzez zmianę tapet, zdjęć, dźwięków), a także skorzystać z funkcji „przyjazny login”, dzięki której nie muszą pamiętać swojego numeru klienta podczas logowania.
Aplikacja umożliwia też doładowania telefonu. Są one inicjowane przez dziecko, wymagają akceptacji rodzica, którego rachunek jest powiązany z rachunkiem dziecka (analogicznie do przelewów). W tej sekcji dziecko może zrealizować pojedyncze doładowanie, dodać zdefiniowanego odbiorcę doładowania, zrealizować doładowanie, bazując na zapisanych wcześniej danych, a także sprawdzić status doładowań, o które wcześniej poprosiło rodzica.
Każdą operację zleconą w aplikacji mobilnej dziecko może sprawdzić w swoim serwisie internetowym PKO Junior (i na odwrót). Operacje te muszą zostać zaakceptowane przez rodzica (za pośrednictwem serwisu transakcyjnego w Aplikacji Rodzica w iPKO), który ma pełny wgląd w rachunek pociechy.
Aplikacja wyposażona jest również w powiadomienia – pojawiają się w momencie zdarzenia finalizowanego przez rodziców, otrzymania odznak, uruchomieniu nowych funkcjonalności w serwisie i urodzinach dziecka. Powiadomienia są każdorazowo prezentowane na ekranie strony głównej i są widoczne do momentu ich zamknięcia przez dziecko.
Jak korzystać z aplikacji?
Z aplikacji PKO Junior może korzystać dziecko posiadające PKO Konto Dziecka. Aplikacja dostępna jest na telefony z systemami operacyjnymi od wersji: Android 2.3, iOS 7.1 lub Windows Phone 8.0 (również Windows 10 Mobile) lub ich nowszą wersją. Aplikację można wyszukać wpisując hasło „PKO Junior” we właściwym dla danego systemu sklepie (Google Play, App Store lub Windows Phone Store). Aplikacja nie wymaga aktywowania, aby z niej korzystać należy wcześniej przynajmniej raz zalogować się do serwisu internetowego PKO Junior (w aplikacji nie jest możliwe tzw. pierwsze logowanie z wykorzystaniem hasła inicjalnego). Po zainstalowaniu należy uruchomić aplikację, klikając ikonę w telefonie, po tym następuje wyświetlenie ekranu, a w kolejnym kroku po podaniu numeru klienta/przyjaznego loginu i hasła, następuje zalogowanie do aplikacji.
Od czego zacząć przygodę z bankowością PKO Junior
Skorzystanie z oferty PKO Junior jest bardzo proste. Aby założyć PKO Konta Dziecka (oferta PKO Junior), rodzic musi posiadać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w PKO Banku Polskim, który jest niezbędny do obsługi rachunku dziecka poprzez serwis bankowości internetowej iPKO. Osoby, które nie są klientami PKO Banku Polskiego, mogą otworzyć dowolny rachunek z oferty Banku, w szczególności PKO Konto Rodzica. PKO Konto Dziecka jest bezpłatne i posiada atrakcyjne oprocentowanie 2,5 proc. w skali roku dla kwot poniżej 2500 zł (z tygodniową kapitalizacją odsetek).
W audycie jakości usług bankowych przeprowadzonym przez „Puls Biznesu” i portal Bankier.pl, iPKO i aplikacja mobilna IKO zebrały bardzo wysokie oceny. Pod względem ergonomii, wygody i użyteczności wynik na poziomie 71,9 punktów pozwolił zdeklasować konkurencję o prawie 10 punktów. Statystyki pokazują, że grono korzystających z bankowości internetowej i mobilnej systematycznie rośnie. Obecnie liczba klientów, którzy minimum raz w miesiącu logują się do serwisu iPKO wynosi aż 3,41 mln klientów, a z poziomu samego urządzenia mobilnego 1,34 mln.
Magdalena Maśluch
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
PKO Junior – klucz do świata finansów
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.