2016.05.31

Bankowość mobilna PKO Junior – dozwolone do lat 13.

 

PKO Bank Polski wprowadził pierwszą w Polsce aplikację bankowości mobilnej dedykowaną najmłodszym. Wyróżnia ją wygodna i intuicyjna nawigacja, dzięki której dzieci do 13. roku życia mogą inicjować przelewy, podejmować i realizować wyzwania finansowe stawiane przez rodziców, doładowywać telefon komórkowy czy zakładać skarbonki. Aplikacja jest mobilnym odpowiednikiem serwisu PKO Junior, a z samego konta korzysta niemal 200 tys. młodych klientów.

Dzieci mogą już rozpocząć systematyczne bankowanie poprzez aplikację mobilną PKO Junior, która jest uzupełnieniem kompleksowej oferty dla najmłodszych do 13. roku życia. Aplikacja jest nie tylko wygodna, ale również bezpieczna, dodatkowo wzbogacona o funkcje wspierające edukację finansową i rozwój przedsiębiorczej postawy dziecka. Nowoczesna i intuicyjna jest mobilnym odpowiednikiem serwisu PKO Junior.  

Naszym głównym celem przy tworzeniu aplikacji dla dzieci było udostępnienie na smartfonie wszystkich funkcji, które posiada serwis PKO Junior. Dzieci otrzymują bankowość mobilną poprzez innowacyjną aplikację, dostosowaną do wieku i preferencji najmłodszych. Dzięki aplikacji dziecko pod nadzorem rodzica zdobywa praktyczną umiejętność obsługi mobilnego konta bankowego, uczy się podstawowych umiejętności związanych z zarządzaniem budżetem i oszczędzaniem oraz rozwija systematyczność – podkreśla Michał Macierzyński, zastępca dyrektora Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej.

Skarbonki i przelewy

Poza podstawowa funkcją sprawdzenia salda dziecko może otwierać w aplikacji wirtualne skarbonki służące do zbierania pieniędzy na określone cele: może nadawać skarbonkom własne nazwy i wybrać obrazek symbolizujący skarbonkę (lub wgrać własny), określić kwotę i czas oszczędzania, a także dokonywać wpłat.

Najmłodsi mogą też inicjować przelewy, które są zawsze akceptowane przez rodzica w serwisie transakcyjnym iPKO. W ramach tej funkcji dziecko może definiować odbiorców przelewów, którzy także są zatwierdzani przez rodzica. Funkcja przelewu może być włączana i wyłączana przez rodzica. Dla dzieci poniżej 10. roku życia przelewy są domyślnie wyłączone.

Edukacja finansowa przez zabawę

Rodzice mogą wyznaczać dziecku określone wyzwania finansowe, w czterech obszarach: odpowiedzialności, planowania, systematyczności oraz wytrwałości. Każde wyzwanie ma swój termin realizacji oraz nagrodę, którą także określają rodzice (może to być na przykład wspólna wyprawa w ciekawe miejsce, nagroda rzeczowa, pieniężna lub inna dowolnie określona przez rodzica). O tym, czy dane wyzwanie podjąć, dziecko decyduje samodzielnie.

Dzieci mają też możliwość otrzymywania odznak za określone osiągnięcia: zakładanie skarbonek, regularne wpłaty na konto, długoterminowe oszczędzanie, planowanie czy zaoszczędzenie wyznaczonej kwoty w zadeklarowanym przez dziecko terminie. Informacja o przyznaniu odznaki jest komunikowana na stronie głównej oraz na dedykowanej podstronie aplikacji.

Aplikacja daje również dostęp do narzędzi finansowych takich jak:

  • Kalkulator – dziecko może sprawdzić, ile potencjalnie może zyskać, oszczędzając daną kwotę przez wskazany czas, przy aktualnym oprocentowaniu PKO Konta Dziecka
  • Twój plan oszczędzania – umożliwia określenie jaka część (procentowo) wpłaconych na PKO Konto Dziecka oszczędności będzie automatycznie przekazywana do poszczególnych skarbonek (zdefiniowanych wcześniej), a jaka ma pozostać na koncie jako wolne oszczędności

Personalizacja i doładowania telefonu

Najmłodsi mogą dostosować do swoich preferencji wygląd serwisu (poprzez zmianę tapet, zdjęć, dźwięków), a także skorzystać z funkcji „przyjazny login”, dzięki której nie muszą pamiętać swojego numeru klienta podczas logowania.

Aplikacja umożliwia też doładowania telefonu. Są one inicjowane przez dziecko, wymagają akceptacji rodzica, którego rachunek jest powiązany z rachunkiem dziecka (analogicznie do przelewów). W tej sekcji dziecko może zrealizować pojedyncze doładowanie, dodać zdefiniowanego odbiorcę doładowania, zrealizować doładowanie, bazując na zapisanych wcześniej danych, a także sprawdzić status doładowań, o które wcześniej poprosiło rodzica.

Każdą operację zleconą w aplikacji mobilnej dziecko może sprawdzić w swoim serwisie internetowym PKO Junior (i na odwrót). Operacje te muszą zostać zaakceptowane przez rodzica (za pośrednictwem serwisu transakcyjnego w Aplikacji Rodzica w iPKO), który ma pełny wgląd w rachunek pociechy.

Aplikacja wyposażona jest również w powiadomienia – pojawiają się w momencie zdarzenia finalizowanego przez rodziców, otrzymania odznak, uruchomieniu nowych funkcjonalności w serwisie i urodzinach dziecka. Powiadomienia są każdorazowo prezentowane na ekranie strony głównej i są widoczne do momentu ich zamknięcia przez dziecko.

Jak korzystać z aplikacji?

Z aplikacji PKO Junior może korzystać dziecko posiadające PKO Konto Dziecka. Aplikacja dostępna jest na telefony z systemami operacyjnymi od wersji: Android 2.3, iOS 7.1 lub Windows Phone 8.0 (również Windows 10 Mobile) lub ich nowszą wersją. Aplikację można wyszukać wpisując hasło „PKO Junior” we właściwym dla danego systemu sklepie (Google Play, App Store lub Windows Phone Store). Aplikacja nie wymaga aktywowania, aby z niej korzystać należy wcześniej przynajmniej raz zalogować się do serwisu internetowego PKO Junior (w aplikacji nie jest możliwe tzw. pierwsze logowanie z wykorzystaniem hasła inicjalnego). Po zainstalowaniu należy uruchomić aplikację, klikając ikonę w telefonie, po tym następuje wyświetlenie ekranu, a w kolejnym kroku po podaniu numeru klienta/przyjaznego loginu i hasła, następuje zalogowanie do aplikacji.

Od czego zacząć przygodę z bankowością PKO Junior

Skorzystanie z oferty PKO Junior jest bardzo proste. Aby założyć PKO Konta Dziecka (oferta PKO Junior), rodzic musi posiadać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w PKO Banku Polskim, który jest niezbędny do obsługi rachunku dziecka poprzez serwis bankowości internetowej iPKO. Osoby, które nie są klientami PKO Banku Polskiego, mogą otworzyć dowolny rachunek z oferty Banku, w szczególności PKO Konto Rodzica. PKO Konto Dziecka jest bezpłatne i posiada atrakcyjne oprocentowanie 2,5 proc. w skali roku dla kwot poniżej 2500 zł (z tygodniową kapitalizacją odsetek).

W audycie jakości usług bankowych przeprowadzonym przez „Puls Biznesu” i portal Bankier.pl, iPKO i aplikacja mobilna IKO zebrały bardzo wysokie oceny. Pod względem ergonomii, wygody i użyteczności wynik na poziomie 71,9 punktów pozwolił zdeklasować konkurencję o prawie 10 punktów. Statystyki pokazują, że grono korzystających z bankowości internetowej i mobilnej systematycznie rośnie. Obecnie liczba klientów, którzy minimum raz w miesiącu logują się do serwisu iPKO wynosi aż 3,41 mln klientów, a z poziomu samego urządzenia mobilnego 1,34 mln.

 

Magdalena Maśluch
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

PKO Junior – klucz do świata finansów

loaderek.gifoverlay.png